Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Prof.Tevfik Fikret Uçar ile Grafik Tasarım Eğitimi Üzerine

Benzer konular

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑
Sayın Prof. Tevfik Fikret Uçar gerçekten çok doğru noktalara değinmiş. Kendisine ve bu röportajı bizimle paylaşan Yasemin'e çok teşekkür ederim.

skyfox

👑Efsanevi Grafiker👑
Forumda bir çok konu içerisinde sürekli tartışılan "Kavram" konusuna çok güzel değinmiş Prof. Dr. Tevfik Fikret Uçar hoca..

Kitabını da özellikle öneriyorum. Benim bile anlayabileceğim tarz ve dil ile yazılmış, harika bir kaynak..

Umarım bu konu hakettiği ilgiyi görür..

Paylaştığınız için çok teşekkürler.. :)

özgüll

👑Efsanevi Grafiker👑
Henüz sadece "Araç-Amaç Ayrımı" kısmını dinledim. "Mesleği" hanemde "Hiç Biri" yazmakla bir defa daha ne kadar doğru bir karar verdiğimi görmüş oldum.

skyfox'un dileklerinin gerçekleşmesi temennisiyle, paylaşım adına teşekkür ediyorum :).

N.design

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
www.stropiyerci.com
İzlenimlerimi yazmam gerekirse sanırım Hocam'ızın dediği gibi "20 senedir de pek birşey değişmemiş" aslında çok şey değişti değişmeyen de hocam'ızın serzenişte bulunduğu konu olsa gerek nacizane fikrim bu. yanlız ben hala kızıyorum gazetelerdeki iş garantili grafik tasarım kurslarına,
ve söyle bir çelişki var güzelsanatlar fakültesini okuyan arkadaşlarımız bile şuan ki piyasada iş bulmaları sıkıntı demek ki bir noktada Allah vergisi olsa gerek demekki hakikaten tasarımcı ve grafiker olmak için farklı bir pencereden bakmak gerekiyor dünya ya ve ben de bunların bilincinde olduğum için 3 kuruşa kartvizit 5 kuruşa broşür demiyorum ve bildiğim işi yapmaya devam ediyorum eğer bir gün yeterli olduğumu düşünürsem 30 veya 40 ımda da olsam inanın reklam ve medya sektöründe hiçbir şey yapamassam bir ajans açacağım ve bunu param var ajans açayım diye değil ben bu iştende anlıyorum bir ajans açayım diyeceğim bu işe gönül veren herkesin başarılı olması dileğiyle ...

skyfox'un ve tdesigner84 ün dileklerinin gerçekleşmesi temennisiyle bende paylaşım adına teşekkür ediyorum .
yine noktalama ve türkçe yazım kurallarına uymadan birşeyler yazmaya çalıştım hatalarım için bu konuda hassas arkadaşlardan şimdiden özür diliyorum :)

Son düzenleme:

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑
İzlenimlerimi yazmam gerekirse sanırım Hocam'ızın dediği gibi "20 senedir de pek birşey değişmemiş" aslında çok şey değişti değişmeyen de hocam'ızın serzenişte bulunduğu konu olsa gerek nacizane fikrim bu. yanlız ben hala kızıyorum gazetelerdeki iş garantili grafik tasarım kurslarına,
ve söyle bir çelişki var güzelsanatlar fakültesini okuyan arkadaşlarımız bile şuan ki piyasada iş bulmaları sıkıntı iken bakıyorsunuz ilkokul mezunu grafik tasarım kursuna giderek programları öğrenmiş ve bir çoğundan daha iyi işler başarabilmekte demek ki bir noktada Allah vergisi olsa gerek demekki hakikaten tasarımcı ve grafiker olmak için farklı bir pencereden bakmak gerekiyor dünya ya ve ben de bunların bilincinde olduğum için 3 kuruşa kartvizit 5 kuruşa broşür demiyorum ve bildiğim işi yapmaya devam ediyorum eğer bir gün yeterli olduğumu düşünürsem 30 veya 40 ımda da olsam inanın reklam ve medya sektöründe hiçbir şey yapamassam bir ajans açacağım ve bunu param var ajans açayım diye değil ben bu iştende anlıyorum bir ajans açayım diyeceğim bu işe gönül veren herkesin başarılı olması dileğiyle ...

skyfox'un ve tdesigner84 ün dileklerinin gerçekleşmesi temennisiyle bende paylaşım adına teşekkür ediyorum .
yine noktalama ve türkçe yazım kurallarına uymadan birşeyler yazmaya çalıştım hatalarım için bu konuda hassas arkadaşlardan şimdiden özür diliyorum :)

Yukarıda kalın olarak belirttiğim cümlenizin konu ile alakası olmadığını belirtmek isterim.

Aslında videoda çok güzel bir örnek verilmiş; daktilo... Bu örnek üzerine sizin söylemiş olduğunuz konu çok farklı konulardır.

Ne diyordu hocamız?

-Her okulu bitiren de olamaz. Örneğin; her eczacılık fakültesinden mezun olana -ki şimdi ona da sınırlama getiriyorlar ayrı konu da- diplomayı verip nasıl o eczane denilen ticaret haneyi sürdürebilmesi izni verilebiliyor...

-Onun için biz burada ne yapıyoruz? Bunun olasılığını arttırmaya çalışıyoruz. Onların ufkunu genişletmeye çalışıyoruz.

N.design

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
www.stropiyerci.com
konu ile alakası olmadığını düşünen siz büyüklerimizi bir noktada haklı bulup mesajımı edit liyorum. bilginize.

child_play

♾️Grafik Gurusu♾️
Hani karşınızdakine dakikalarca, saatlerce, günlerce, aylarca ve hatta yıllarca (onca yıldır bir şeylerin hala değişmediği düşünülerek "yıllarca") anlatırsınız da karşınızdaki "o ayrımı" ANLAMAMAKTA diretir ya; Sayın Prof. Tevfik Fikret Uçar Hoca'mızın da "o ayrımı" ANLATMAKTA kullandığı yol, aktardığı düşünce, sarfettiği çaba, vs... olgularının "o küçücük gücü" öyle yeterli olmuş ki anlatmaya... Hayran kaldım. Ve bunu basit, ama çok basit bir örnekle ANLATABİLMİŞ olması (bkz.: daktilo); gerçekten amaç, araç, kavram, fikir, tasarım, yaratıcılık, vs... olgularına tam on ikiden isabet ediyor.

Duvara asılan "mac" bilgisayarı gördüğüm anda, belki inanmazsınız, ama gözlerim doldu diyebilirim. Zira (belki de birçoğunuz gibi) ben de "o duvarda asılı olan mac"te dizgi ile başladım bu işe (Bu işe bu şekilde başlamış olmam, benim dört dörtlük bir grafiker olduğum ya da diğer grafikerleri küçümsediğim, vs... yönünde yanlış anlaşılmasın lütfen). Tabii ki sözkonusu olan "mac" ya da "pc" karşılaştırması değildir; ancak verilmek istenen mesaj açısından, basit bir örnekle insan beyninde oluşturulan etki açısından ya da ne bileyim, amaç-araç ayrımındaki püf noktasını/noktalarını karşı tarafa "masumca" ama "vahşice" aktarabilme açısından, vs... o kadar etkileyici bir yorum gücü ki... Kelime dağarcığım yetmiyor anlatmaya.

Bu söyleşinin; bahsi geçen süre zarfında "değişmeyen vurdumduymazlık, dikkafalılık, bencillik ve sayamadığım bir çok saçmalıklar"a bir tokat; "değişmeyen vurdumduymaz, dikkafalı, bencil ve sayamadığım bir çok özelliğe(!) sahip saçma kişilikler"e de bir ders olması dileğiyle. Paylaşım adına teşekkür ederim Sayın Yasemin.

Öncelikle sizden (paylaşımı sunan kişi olmanız sebebiyle) ve diğer tüm "özel üyeler"den ricam şudur: Lütfen "imza"nıza, bu paylaşımın link'ini de ekleyiniz.

Biz "normal üyelerin" de (şahsım adına söylüyorum) konunun ciddiyeti ve ehemmiyeti açısından "o değişmeyen şeylere ve kişilere" ulaştırılması yönünde elinden gelen çabayı seve seve göstereceği kanısındayım.

Saygılarımla...

Son düzenleme: