Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

QuarkXpress Çalışmalarımız...

poseidon

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
positivedesign.webs.com
Bence calismalar gayet guzel ve cok emek harcandigi belli, ellerine saglik. Fakat bir kac konuda yorum yapmak istiyorum:

Oncelikle gazetenin uzerindeki reklamlar oldukca fazla, logoyu biraz arka plana itmis gibi, bence surmansete koyarken renk duzenine dikkat edilmeli. Ayrica sayfanin cogu bolumu kutucuklardan olusmus, ayrica cok haber koymussunuz sayfaya bence birinci sayfa sade ve goz alici olmalidir. Ayrica ben birinci sayfada buyuk fotograflar kullanilmasindn yanayim. Kendi tasarladigim sayfalara bakarsaniz genelde buyuk fotograflar ve buyuk mansetler var. Ayrica mansetlerin hepsi ayni boyutta, yani bir oldurucu manset yok (1. ornek haric) dedigim gibi cok kutucuk kullanmissiniz, sanki sayfa kisitlanmis sIkIsmis gibi.
Bir ornek verecegim: mesela birinci ornekte 6 kisinin fotograflari kocaman ve butun sayfayi kaplamis, ama kaza yerinin fotograflari kucucuk, ama o kaza yeri fotografi buyuk bir sekilde konsaydi ve altina kucuk kutucuk halinde olenlerin fotograflari verilseydi bence daha can alici olurdu. Bence herzaman birinci sayfa da sayfayi acacak, buyuk bir fotograf kullanmalisiniz...

Fotograflara gelince butun fotograflar TIFF formatinda ve CMYK olmalidir, RGB ler matbaa da duzgun cikmiyor (sizde mavi cikmis) Fotograflarin koyulugunu photoshop`ta renk ayrimi yaparak ayarlayacaksiniz. Gazete ve dergiler icin fotograf renk ayrimini en iyi yapan program Photoshop Lightroom ben onu kullaniyordum ve gayet iyiydi. Ayrica koyuluk ve aciklik sizin goz zevkinize kalmis, kullandiginiz ekrana da bagli yani renk ayrimi biraz da deneyime ve gorsellige bakiyor.

Soyleyeceklerim simdilik bu kadar, bence gayet guzel bir sayfa hazirlamissiniz, ama dediklerimi de dusunemnizi tavsiye ederim. Tesekkurler.

edit: beyaz zemini yok etme derken non white areas uzantisini kullanmaktan mi bahsediyorsunuz?

SOz_K

🌱Yeni Üye🌱
merhaba ulala,
ben de paseidon'un söylediklerine eklemek istediğim, başlıklardaki satır aralıkları çok fazla olmuş ilk dikkatimi çeken bu oldu. İkincisi başlıkları yan yana getirmişsin (Örnek: Dalaman'da emek kırkbeş kuruş - AKP Ortaca'da İlk aday adayı Yıldıray Yılmaz haberlerinde Dalaman haberinin resmini ilk önce verip başlığı altına yerleştirmeliydin ve buna benzer diğerleri) Mizanpajda genel kuraldır, başlık başlıkla, ara başlıklarda birbirleriyle yan yana gelmez, eğer başka çözüm yolu yok ise ve illaki başlıklar yan yana geliyorsa haberlerden birinin başlığı dişi olmalıdır. Üçüncüsü başlıklardaki font büyüklükleri orantısız olmuş. Genelde manşetten giren haberin fontu en büyük olurken (hatta diğer haberlerin fontundan farklı da olurlar), haberin değerine göre haber sayfanın aşağısına doğru akar ve font büyüklükleri daha da küçülür. Dördüncüsü haber başlıklarının dediğim gibi haber değerine göre büyüklükleri değişebilir ama manşet dışındaki tüm haberlerin başlık fontları aynı türden olmalıdır. Hatta manşet dahil ara başlıklar ve haberde kullanılan fontlarda dahil. Sen bazı haberled fontları değiştirmişsin. Son olarak resimler sayfada çok orantısız dağıtılmış. Ve 3. kapakta iki topal başlığı alt alta kullanmışsın, üstelik iki haberin resimlerini de sola dayamışsın bu da bir hata... Bir haberin başlığını ya blok ya da tek kullanmalıydın...
Umarım bu yazdıklarımı bilgiçlik olarak düşünmezsin, sadece göze batan hataları belirtmek istedim. Her şey zaman içerisinde oturur ve çalışmaların umut vaad ediyor.

Bu kadar konuştuktan sonra dekupe resmi öteleme problemine gelince item'de auto image' ı seçmelisin. Tabbi dekupe ettiğin resmin path'ine clipping mask ekleyip eps olarak kaydettikten sonra... Yaşadığın problem büyük ihtimal resmi photoshop'da dekupe ederken clipping path yapmamandan kaynaklanıyor. Ayrıntısı bu linkte

https://www.grafikerler.net/transparan-tiff-dekube-sorun-t43394p2.html

başarılar dilerim...

kutlumelih

🏅Acemi Tasarımcı🏅
ya baktım ama bir gazete sayfasını .qxp uzantılı wermemiş kimse.. quark çalışma dosyası olarak yani.. mailimi versem inceleyebilmek için biri bir sayfa yollayabilirmi? çok teşekkür ederim şimdiden.. ***@************

Moderatör tarafında düzenlendi:

pan067

🌱Yeni Üye🌱
günlük gazetenin bugünkü birinci sayfası

pusula1.jpg

günlük çıkan yerel bir gazetenin birinci sayfasını ekledim. tabi yerellerdeki zamana karşı yarış bizim için de geçerli. gazete siyah beyaz ve aylık çıkan renkli dergimiz de var.
gazetenin sitesine girdiğinizde gazete pdf formatında günlük olarak siteye yüklenir. dergi de aylık olarak yüklenmekte.
görsellik dalında hem gazete ve hem dergi olarak ödül alsak da eksiklerimizin olduğunun farkındayız. yorumlarınızı bekliyoruz.

falyg

🌱Yeni Üye🌱
gazeteleriniz cok guzel olmus bu arada izmirli olarak ta sevindim gorunce,su quarkxpress programini kullanmak kolay mi nasil baslamam lazim bir kac tavsiyeniz varsa hocam sevinirim danke!!!

guzme

🌱Yeni Üye🌱
Çalışmalar guzel olmuş emek verildiği guzel olmalarından anlaşılıyor zaten.. Arkadaşlarında eleştirileri yerinde olmuş tek tek inceledim..

çok sevdiğim QuarkXpress programının nimetleri ancak bu kadar güzel olabilirdi ki daha çok ozelliği var kullananlar da iyi bilir.. Bende 2006 yılına kadar Quark hastasıydım her işi o programda calısırdım bazıları hariç.. Ve hep gazete calısmak istemiştim kısmet olmadı.. Şimdi calıştığım yerde malesef kullanmıyorlar.. Bir değerini anlasalar keşke.. Bence Indesign yerini tutmaz diye düşünüyorum..
(Bir ornek ekleyemedm ama yazarak paylaşmak istedim birşeyler) :)

C3ng0

👑Efsanevi Grafiker👑
elinize sağlık yalnız takıldğım bazı yerler var...
manşet haberin fontu daha dolgun daha kalın olması daha hos olurdu kanısındayım ve başlığın üzüreni koyduğunuz yazı pek hoş gelmedi bana başlığın altında kullanmanız daha iyi olurdu... ortalı değilde bi kaç punto daha büyütüp blok halinde yapabilirdiniz..
kulaktaki haberin başlığı resmin içinde pek güzel durmamış resmin altından baslatmanız daha güzel olurdu bence :)
ortalık karısmadı baslıklı haberin iki resmide sanırım aynı kisi biri solda biri sağda... bunun yerine tek resim kullanıp manset haberin resmini biraz daha büyütmeniz güzel olurdu
son olarak manset haberinizin pontosu sanırım biraz büyük olmus :)
elinize sağlık

pcfaresi

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
yeniguc.com
1sayfa.tif

1sayfa2.tif

1sayfa3r.tif

Not: gazeteler gerçektir ankara/sincan/etimesgut ve yenikentte oturanlar belki bilir ve koyduğum sayılar seçim döneminde hazırlandığı için kalabalık gelebilir

Son düzenleme:

armağan de

🌱Yeni Üye🌱
size son devir tasarım gazetelerini tavsiye ederim bu kadar renkli iri değil artık karakterler
bu gazeteler gözü çok yoruyor

oguzhangokdeniz

🌱Yeni Üye🌱
Quark projelerini bende isteyebilirmiyim

sanırım küçükten de olsa fikir edinmeniz açısından faydalı olacaktır.. (Çalışmalar Quark'ta yapılmıştır)
derya1 adresini verirsen gönderirim neden göndermeyeyim..

Bende bir ara heveslendim quarkla gazete yapmaya ama şu an mecbur kaldım gibi bişi :( Yapmışken adam gibi olsun istiyorum ve sizin çalışmalar çok hoşuma gitti özellikle Azim Öztürk'ün olduğu sayfa...

gmrt

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Birkaç örnek

48360740.jpg

53317560.jpg

93542788.jpg

Yerel ve siyah beyaz bir gazete...

headbanger_

🌱Yeni Üye🌱
Arkadaslar yeniden bir çalısma yaptım dediklerinizi gözönüne alarak, eksiklerim mutlaka vardır, belirtirseniz sevinirim

orn1an0zn0.gif

Herşeyden önce bende bir iletişim fakültesi öğrencisiyim. İletişim fakültelerinde mizanpaj dersinin uygulamalı yapılmasında sorun olduğunu biliyorum ve bu yüzden birşeyler yapmaya çalıştığın için seni takdir ediyorum:) sayfa tasarımında yapılan hatalara ve tavsiyelerime gelince:

1- Gazetelerin 1. Sayfalarında bir haberin tamamına yer verilmez
2- Sayfada aşırı renk kullanımı okuyucunun rahatsız olmasına içeriği okuyamamasına sebep olabilir
3- Sayfada 3 ten daha fazla font kullanımı sayfanın ahengini bozar
4- Sağ sütunda yaptığın gibi başlıkların fontlarının farklı olması ve başlıkların birinin sola dayalı birinin ortalı olması görüntüyü bozar.
5- Haber içeriklerinde serifli yazılar kullanmak okumayı daha kolay hale getirir gözü yormaz
6-Yine sağ sütunda yaptığın gibi haber içeriklerinin puntolarının farklı oluşu sayfanın ahengini bozar

Biraz fazla ayrıntıya girdim gibi oldu ama bunları sakın küçümseme küçük düşürme olarak almayın(daha önce okulda söylediğim bi kaç arkadaşım alınmıştı da) :) Söylediğim şeyler gazete sayfasının göze daha güzel gözükmesini sağlayacak şeylerdir. İletişim fakültesi hocalarının klasik söylemiyle 1. sayfa gazetenin vitrinidir:)

Bende amatör bir sayfa tasarımcısı olarak kendi öğrendiklerimi uygulamaya döktüklerimi sana aktarmaya çalıştım umarım işine yarayacak şeyler söyleyebilmişimdir :)

Çalışmalarında başarılar dilerim...

alaz43

🌱Yeni Üye🌱
akt1b.jpg

kth1e.jpg

Haftalık Kütahya Aktüel Gazetesi Siyah beyaz
Günlük Yeni Kütahya Gazetesi Renkli

kurtçoban

🌱Yeni Üye🌱
5172.jpg

5216gc.jpg

Bunlar eski çalışmalarım, sayfa boyutu A3 olduğu için fazla materyal yok içinde. Şimdi çalıştığım gazeteden örnekleride yakında eklerim, tabi izin alabilirsem :D

mervekoc

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.mervekoc.com
Zara'ya doğum günü için hazırladığımız derginin tasarım kısmı bana aitti. Quark programında hazırladığım dergiyi sizlerle ile paylaşalım bakalım. Hatalarımız neler :)

seabis

🌟Usta Tasarımcı🌟
Burda Fazıl'cım olsa güzel not verirdi bu ZARA sayfalarına...