Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

sihirli ölçü / sihirli cm

8966ari

🌱Yeni Üye🌱
slm

bir broşür işi yapıyorum. Yazı biraz ağırlıkta...
yaptığım firma birileriyle fikir alışverişi yapmış..
sonuç olarak karakterlerin arasını sihirli cm veya sihirli ölçü diye bir ayar ile ayarlam istendi...
Bende bilmediğimi ve araştırmam gerektiğini söyledim...
Sonuç olarak "sihirli cm" birşey varmı...

simdiden teşekkür ederim

Benzer konular

mgrafik

🌟Usta Tasarımcı🌟
:) umarım bilen vardır bende merak ettim şimdi

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑
Bende hiç duymadım. Ya danışılan kişiler bilmediği halde öyle bir şey söylemiş ya da danışan kişiler anlasın diye bu şekilde bir açıklama yapılmış olmalı diye düşünüyorum. Eğer biz bilmediğimiz halde birileri biliyorsa umarım bir an önce sana cevap olurlar.

Gökhan TEKİN

ARTniyetli
👑Efsanevi Grafiker👑
Türkçeleştirilmiş bir program üzerinde çalışan bir şirket yada kişi ile yanlış bilgilendirme gibi birşey geldi bu bana.. Yada bilmediğim birşey çıktı diyeyim.. Bilen varsa takibinde olduğum bir konu merak ettim bende...

moonlight34

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
harf arasinin olculendirme birimi olan 'em' den bahsedilmis olabilir mi?

toprakasi

🏅Acemi Tasarımcı🏅
bence anlatım yanlışı var belkide sihirli bişiler falan olsun demek istemiştir kaynaktan tam bilgi alınsa yani ne istendiği söylense yardımcı oluruz

N/A1

🏆Pro Tasarımcı🏆
eskiden el ile dizgide (gerçi hala kullanılır...) harf, kelime ve satır aralıklarını belirlemede m e t a l ölçü birimleri kullanılırdı. Yazı harflerinden kısa olan bu m e t a l parçalar baskıda çıkmıyordu. Lakin bilgisayar ile dizgide harf aralıklarını belirlemede öyle bir ölçü söz konusu olamaz. Harf biçimlerinin farklı oluşundan dolayı bunu harflerin yapısına, kalınlığına göre istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz. Kelime arası boşluklarda ı harfinin kıstas olarak kullanıldığını okumuştum. Tabii bunu da bir standart olarak görmek doğru olmaz.

Son düzenleme:

toprakasi

🏅Acemi Tasarımcı🏅
senin dediğin tipo makine haladır var kabartma yaldız baskı ve kuşaklarda kullanıyoruz aslında davetiye işleri yapan herkezde olmalı ayrıca yazıları convertliyeret sınırsız bir şekle sokma şansımız var bunun ölçüsü yok istediğin aralığı ayarlarsın bence efekt veya karekterle alakalı birşey merak da ettim ver numarasını arim öğrenim yaa kimin işi ise :) valla aklıma takıldı

grafakir

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Arkadaşlar altın oran diye bişi var meraklısına araştırmak gerek

HORUS

👑Efsanevi Grafiker👑
burda bahsedilen altın oran değil ama dikkat edin
arkadaşın sorduğu farklı sanırım

esra_h

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
bende merak ettim denedim şimdi em kısmından değer verdikten bikaçkere sonra oluyo normal text kısmına tıklamanız gerekiyor sonra otomatik kendisi verdiğiniz değerde harf arasını açıyor

memoli_68

🏅Acemi Tasarımcı🏅
sihirli zzöcüğünden yola çıkarak sihirbazların kullandığı okus pokus kelimesi aklıma geldi bunda da olağan üstü bir şeylerden bahsedilmek istenildiğini düşünürsek taklit edilemeyecek bir nijampaz istemiş olabilirler yada yazıların çok olduğundan bahsetmişin öyle bir font öyle bir punto seçeceksinki sanki shir yapmış gibi bir nizampaj çıkıcak ben bunu anladım ya siz ?

aylinbayat

🌱Yeni Üye🌱
Sihirli CM

Ben matbaada grafikerlik yapıyorum aynı zamada tasarımı da montajıda ben yapıyorum bizde film yok. direk CTP makinasına gönderiyorum
sihirli ölçü diye bişey hiç duymadım bence öyle bişey yok.
kafanız karışmasın

hondarslan

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
bende matbaacılık okudum hocalarım da bu işte profesyonel insanlardı ama böle bi ölçü ne duydum ne gördüm olsaydı sanırım onlar söylerlerdi

Ressam Halil ŞİKAR

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Üreteni sömürmeye yönelik :(

:) Anladım doğru anladımsa .Yapılan işte alan hesabı yapılırken (m2ve ya cm2 cinsinden) her harfin bir dörtgen olduğu varsayılarak satırlar ve harfler arasındaki boşlukları eksi alarak gerçek alandan yazılmayan alanın düşülmesi ile ortaya çıkan alanla işi yaptıran leyhine oluşan m2 cinsinden birimdir.Norm değerleri baz alırsak bu işveren leyhine yaklaşık % 50-60 lık bir haksız avantaj sağlar.
bu yaklaşımla çok kez karşılaştım. İtibar etmeyiniz.
ve böyle bir yaklaşım hissederseniz bunun elit bir yaklaşım olmadığını açıkça ifade ediniz. Sevgiler.

mehmet_565

🌱Yeni Üye🌱
arkadaşım öle bişe yok
karakter boşluk ayarlamanı istemişler
senden
bizdede oluyor
ama müşteri bunu anlatamıyor
neden diceksen
cünkü ne istedigini bilmiyor müşteri sana şöle telafüz etmiş olabilirler kendin aarla deseni veya yazı boşlıkllarında bi akım bırak demek istemiş olabilirler ok teşekkürler

azzap

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
evet şimdi benimde kafama takıldı nedir bu sihirli cm acaba... ???

saziye

🏅Acemi Tasarımcı🏅
bu sorunun tek bir çıkış yolu var arkadaşlar o da o fikri veren arkadaşı bulup sormak
en azından bizde faydalanabiliriz.
ne dersiniz....