Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

SQL İle Tarih Sorgusu!

KRaL_CaRSi

🌱Yeni Üye🌱
Merhaba Arkadaşlar … Delphi7’de Access veri tabanına kayıt yapan ve bu bilgiler üzerinde SQL sorgusu ile işlem yapan bir proje üzerinde çalışıyorum. Bir sorunla karşılaştım sizden yardım istiyorum …

Veri tabanına “uyeno”, “uyeadsoyad”, “kayittarihi” alanlarına daha önce veri girilmiş varsayalım…

Projede 1 tane Query, 1 tane Datasource, 1 tane DBGrid, 2 tane DateTimePicker ve 2 tane de buton kullandım.

Query1’in DatabaseName’ini MsAccess Veri Tabanı olarak seçtim
Query1’in SQL (Yardım istediğim kısım)
Datasource1’in Dataset’ini Query1 olarak seçtim
DBGrid1’in Datasource’unu Datasource1 olarak seçtim

Projenin çalışması; Kullanıcı “göster” butonuna tıkladığında kullanıcının seçtiği iki tarih arasında, veri tabanında bulunan verilerin listelenmesini istiyorum.
Yardımlarınızı bekliyorum …

menuza.jpg

26105848.jpg

Bir de benzer bi projenin açılışında alttaki resimdeki gibi pencere çıkıyor bunu nasıl kapatabilirim ...

loginqs.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:

barutali

🌱Yeni Üye🌱
Merhaba Arkadaşlar … Delphi7’de Access veri tabanına kayıt yapan ve bu bilgiler üzerinde SQL sorgusu ile işlem yapan bir proje üzerinde çalışıyorum. Bir sorunla karşılaştım sizden yardım istiyorum …

Veri tabanına “uyeno”, “uyeadsoyad”, “kayittarihi” alanlarına daha önce veri girilmiş varsayalım…

Projede 1 tane Query, 1 tane Datasource, 1 tane DBGrid, 2 tane DateTimePicker ve 2 tane de buton kullandım.

Query1’in DatabaseName’ini MsAccess Veri Tabanı olarak seçtim
Query1’in SQL (Yardım istediğim kısım)
Datasource1’in Dataset’ini Query1 olarak seçtim
DBGrid1’in Datasource’unu Datasource1 olarak seçtim

Projenin çalışması; Kullanıcı “göster” butonuna tıkladığında kullanıcının seçtiği iki tarih arasında, veri tabanında bulunan verilerin listelenmesini istiyorum.
Yardımlarınızı bekliyorum …

menuza.jpg

26105848.jpg

Bir de benzer bi projenin açılışında alttaki resimdeki gibi pencere çıkıyor bunu nasıl kapatabilirim ...

loginqs.jpg

Bu cevapta biraz geç oldu :)

Kod:
 with Query do
 begin
 close; // query i kapat
 sql.clear; // içindeki sql cümlesini temizle
 sql.add{sql cümlesi ekle}('SELECT * FROM TABLOADI WHERE KAYITTARIHI >=:T1 AND KAYITTARIHI <= :T2');
 Parameters.parambyname('T1').value := datetimepicker1.date;
 Parameters.parambyname('T2').Value := datetimepicker2.date;
 open; // queryi aç
 end;
T1 ve T2 parametre olarak tanımlandı Dikkat edersen önünde iki nokta üst üste var.. devamında parameters.parambyname ile parametrelere değer gönderildi.
kolay gelsin.