Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

USB Bellekten Virüs Bulaşmasını Engelleme

TC3D Graphic Design

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
t.me
USB Bellekten Virüs Bulaşmasını Engelleme

Usb belleklerden geçen virüsleri genelde autorun.inf dosyasının otomatik olarak çalışmasından bulaşmaktadır. Bu otomatik çalışma iptal edildiğinde autorun dosyası hiç bir işe yaramaz ve virüsler bilgisayarınıza bulaşmaz. Böylece daha rahat bunları silebilirsiniz.

1. Windows Xp Profesional kullanıcıları için;

a. Başlat - Çalıştır - gpedit.msc yazın Entera basın

b. Bilgisayar Yapılandırması sekmesinin altındaki Yönetim Şablonları sekmesini açın Buradan da sistem sekmesine tıklayın Sağ tarafta listelenen seçeneklerden, Otomatik çalıştır özelliğini kapat seçeneğine çift tıklayın Etkin ‘i işaretleyin Uygula - Tamam deyin

c. Bilgisayarı yeniden başlattığınızda usb bellekler ve cdler otomatik olarak çalışmayacak ve varsa virüsler size bulaşmayacaktır

2. Windows Xp Home kullanıcıları için;

a. Başlat - Çalıştır - regedit yazın Entera basın

b. HKEY_CURRENT_USER \ Software \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion \ Policies \ Explorer anahtarına kadar gidin Sağ tarafta listelenen seçeneklerden, NoDriveTypeAutoRun özelliğine çift tıklayın Onaltılık seçili iken; 0xFF yazın Tamama basın ve Regeditten çıkın

c. Bilgisayarı yeniden başlattığınızda usb bellekler ve cdler otomatik olarak çalışmayacak ve varsa virüsler size bulaşmayacaktır.

flash belleğin içindeki dosyaları görebilmek için bir sıkıştırılmış (RAR) dosyasından
girin ve şüpheli dosyaları kaldırın.

flash bellek ikonunun üstüne sağ klik yapıp aç yerine araştır deyin autorun açılmamış olur.

Dertsiz

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
bu seçenek pek işlevsel değil. Bunun en basit nedeni

flash diskte autorun virusu varsa ve kullanıcı flash diski

çift tıklamayla açıyorsa virüs direkt bulaşacaktır

çünkü autorun virüsleri otomatik çalıştır seçeneğini aktif kılıyor ve

çift tıklandığında virüs dosyası otomatikmen çalıştırılıyor

böyle bir durumda yapılması gereken flash diski çift tıklamayla değil

explorer penceresinin adres çubuğuna sürücünün harfini yazarak açmak

yani explorer adres cubuğuna örn: ( E:, F:, G:, H:, I: ) vb gibi

yazarak açmaya alışmak

hatta harddiskleri bile bu yöntemle açmaya alışmak

ilk başka bu gereksiz ve saçma bir davranış gibi gelebilir ancak

zaman içinde alışınca daha pratik olduğu anlaşılacaktır

Ufak bir tavsiye de benden

flash diski bilgisayarın USB girişine takınca flash diskin
veri ışığı yanmaya başlar

flash diski USB girişine takmadan hemen önce bir parmağımız Shift tuşunda basılı dursun
en azından bir 30 saniye tuşu bırakmayın
(bu süre içinde flash disk sistem tarafından tanımlanır ve sürücüleri yüklenir)

bunu yapmamızın en temel nedeni otomatik çalışan her türlü eklentiyi
devre dışı bırakmaktır.

çünkü Shift tuşunu basılı tuttuğumuz sürece otomatik çalışan
denetimler devre dışı kalacaktır.

sonrasında Flash diske çift tıklamayla değil
explorer adres cubuğuna sürücünün harfini girerek açmaya alışmaktır.

bunu yapmamızın en temel nedenlerinden biri otomatik çalışan
autorun türü virüsleri atlatmaktır.

bir diğer neden ise eğer bizim bilgisayarımızda virüs varsa
bunun flasa geçmesini engellemeye çalışmaktır

Piyasada Flash disklerdeki virüsleri temizlediğini iddaa eden bir sürü anti virüs
yazılım mevcut ancak bu antivirüslerin birçoğu virüsü daha çok yaymaktan
başka hiçbir işe yaramıyor

siz temizlediğini sanıyorsunuz oysa antivirüs yazılımı, virüsü bütün sisteme yaymış oluyor

Son düzenleme:

kopukhasan

♾️Grafik Gurusu♾️
yararlı bir konu teşekkürler
flash yüzünden
2 haftada bir format atıyorum :D

crazyglad

👑Efsanevi Grafiker👑
Virüs için iki haftada bir makineye fotmat mı atılır :S

crazyglad

👑Efsanevi Grafiker👑
Yani genelde orjinal virüs proğramları kullanılır makıneden silinir ama iki haftada bir format eziyet bence

bir çok araştırma yapılıp uygulanabilir.....

Adım Adım Virüs Temizleme...

1 - Öncelikle Bilgisayarım -> Yerel Disk(C -> Sağ Tıklayıp Kota Sekmesine Gelin - > "Kota yönetimini etkinleştir" ve
"Kota sınırını aşan kullanıcılara disk alanı verme"
kutucuklarını işaretleyin. -> Daha Sonra "Disk alanı sınırı" seçeneğini işaretleyin ve sınıra 1 KB Değer verin.

Bunun sebebi virüsün diskinize kendisini tekrar koplayamasını engellemek içindir.

2 - Tüm internet bağlantınızı kesin.
Böyele sasser vb.. gibi virüslerin internet yoluyla bulaşmasını engellersiniz.

3 - Başlangıç öğelerini düzenlemek ve virüslerin başlanıçta açılmasını önlemek için "Başlat -> Çalıştı -> msconfig" yazın ve Enter'a basın.
Burada en son sekme olan "Başlangıç" sekmesine gelin.Burada "ctfmon" adlı program hariç tüm öğelerin yanındaki
Tick işaretlerini kaldırın.
Böylece virüsler açılışta etkisiz hale gelirler...

4 - Gizlenmiş virüsleri görünür kılmak için Herhangi bir klasörde "Araçlar -> Klasör Seçenekleri -> Görünüm" sekmesine gelin.
Burada "Gizli dosya ve Klasörler" bölümünden "Gizli Dosya Ve Klasörleri Göster" seçeneğini seçin ve ayrıca
"Korunan işletim sistemi dosyalarını gizle(önerilen)" seçeneğindeki tick işaretini kaldırın.
Böylece virüsler görünür hale gelir ve bu sayede antivirüslerin işi kolaylaşır.

5 - Eğer antivirüsünüz bir dosya hakkında uyarı verirse ve onu silemiyorsa antivirüsün işlemini kolaylaştırmak için Ms-dos ya da Cmd komut satırında
virüsün özniteliklerini değiştirin.Bunun için komut istemini açın (Başlat -> Çalıştır -> Cmd) ve virüsün olduğu klasöre gidin.Burada virüsün adını virus.exe
diye varsayalım.Cmd komut ekranına şunu yazın ve Enter'a basın "attrib -s -h -r +a virus.exe".
Böylece virüsün gizliliği ve silinmez özelliği yok edilir ve virüs normal bir dosya halini alır.

6 - Bu işlemlerden sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.(Not:Yeniden başlatmayı "Başlat -> Bilgisayarı Kapat -> Yeniden Başlat" şeklinde yapın.Aniden Reset Tuşuna basmayın...
Böylece yaptığınız ayarlar kaybolmaz.

7 - İşte şimdi bilgisayarınızı açarken F8'e basarak işletim sistemi menüsünden "Güvenli Kip Komut İstemi" 'nde açın.
Bu sayede virüsü tamamen etkisiz hale getirirsiniz.
İşte burada antivirüsünüz ile tarama yapın.
Ms-dos tabanlı antivirüs kullanmanız gerekecektir.
Bunun için size F-Prot Antivirüs veya Avast! Antivirüs 'yi önerebilirim.
F-prot'un ms-dos versiyonu ücretisizdir.
Böylece virüsleri silmek oldukça kolaylaşır...

8 - Daha sonra Bilgisayarım'a sağ tıklayıp "Sistem Geri Yükleme" sekmesine gelin.Burada kutucuğu işaretleyerek Uygula deyin.Çıkan uyarı penceresine Tamam dedikten
sonra kutucuktaki Tick işaretini kaldırıp tamam deyin.Böylece Windows sistem geri yüklemenin kazara yedeklediği virüsler tamamen yok olur ve antivirüsünüz daha önce görmediğiniz ve giremediğiniz
klasörlerde virüs uyarısı vermeyi bırakır (C:\System Volume Information)
Böylece windows'un kazara yedeklediği virüsler de silinir.

kopukhasan

♾️Grafik Gurusu♾️
Yani genelde orjinal virüs proğramları kullanılır makıneden silinir ama iki haftada bir format eziyet bence

bir çok araştırma yapılıp uygulanabilir.....

Adım Adım Virüs Temizleme...

1 - Öncelikle Bilgisayarım -> Yerel Disk(C -> Sağ Tıklayıp Kota Sekmesine Gelin - > "Kota yönetimini etkinleştir" ve
"Kota sınırını aşan kullanıcılara disk alanı verme"
kutucuklarını işaretleyin. -> Daha Sonra "Disk alanı sınırı" seçeneğini işaretleyin ve sınıra 1 KB Değer verin.

Bunun sebebi virüsün diskinize kendisini tekrar koplayamasını engellemek içindir.

2 - Tüm internet bağlantınızı kesin.
Böyele sasser vb.. gibi virüslerin internet yoluyla bulaşmasını engellersiniz.

3 - Başlangıç öğelerini düzenlemek ve virüslerin başlanıçta açılmasını önlemek için "Başlat -> Çalıştı -> msconfig" yazın ve Enter'a basın.
Burada en son sekme olan "Başlangıç" sekmesine gelin.Burada "ctfmon" adlı program hariç tüm öğelerin yanındaki
Tick işaretlerini kaldırın.
Böylece virüsler açılışta etkisiz hale gelirler...

4 - Gizlenmiş virüsleri görünür kılmak için Herhangi bir klasörde "Araçlar -> Klasör Seçenekleri -> Görünüm" sekmesine gelin.
Burada "Gizli dosya ve Klasörler" bölümünden "Gizli Dosya Ve Klasörleri Göster" seçeneğini seçin ve ayrıca
"Korunan işletim sistemi dosyalarını gizle(önerilen)" seçeneğindeki tick işaretini kaldırın.
Böylece virüsler görünür hale gelir ve bu sayede antivirüslerin işi kolaylaşır.

5 - Eğer antivirüsünüz bir dosya hakkında uyarı verirse ve onu silemiyorsa antivirüsün işlemini kolaylaştırmak için Ms-dos ya da Cmd komut satırında
virüsün özniteliklerini değiştirin.Bunun için komut istemini açın (Başlat -> Çalıştır -> Cmd) ve virüsün olduğu klasöre gidin.Burada virüsün adını virus.exe
diye varsayalım.Cmd komut ekranına şunu yazın ve Enter'a basın "attrib -s -h -r +a virus.exe".
Böylece virüsün gizliliği ve silinmez özelliği yok edilir ve virüs normal bir dosya halini alır.

6 - Bu işlemlerden sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.(Not:Yeniden başlatmayı "Başlat -> Bilgisayarı Kapat -> Yeniden Başlat" şeklinde yapın.Aniden Reset Tuşuna basmayın...
Böylece yaptığınız ayarlar kaybolmaz.

7 - İşte şimdi bilgisayarınızı açarken F8'e basarak işletim sistemi menüsünden "Güvenli Kip Komut İstemi" 'nde açın.
Bu sayede virüsü tamamen etkisiz hale getirirsiniz.
İşte burada antivirüsünüz ile tarama yapın.
Ms-dos tabanlı antivirüs kullanmanız gerekecektir.
Bunun için size F-Prot Antivirüs veya Avast! Antivirüs 'yi önerebilirim.
F-prot'un ms-dos versiyonu ücretisizdir.
Böylece virüsleri silmek oldukça kolaylaşır...

8 - Daha sonra Bilgisayarım'a sağ tıklayıp "Sistem Geri Yükleme" sekmesine gelin.Burada kutucuğu işaretleyerek Uygula deyin.Çıkan uyarı penceresine Tamam dedikten
sonra kutucuktaki Tick işaretini kaldırıp tamam deyin.Böylece Windows sistem geri yüklemenin kazara yedeklediği virüsler tamamen yok olur ve antivirüsünüz daha önce görmediğiniz ve giremediğiniz
klasörlerde virüs uyarısı vermeyi bırakır (C:\System Volume Information)
Böylece windows'un kazara yedeklediği virüsler de silinir.

vayy :surprised: güzel bilgi teşekkürler gerçekten :wink:

Dertsiz

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
:D farklı bi alternatif varsa virüs için anlatabilir misin :angel:

evet var

sorun şu ki sen hiç D sürücüsüne format atmıyorsun
ve bu sürücüde var olan autorun virusleri sürücüyü
çift tıkladığında yeniden aktif oluyor

çözüm

DOS bilgisi

eeee ! ne demişler

Eski DOS düşman olmaz !

D sürücüsünde her ne virus varsa
(umarım Setup lara sıçramamıştır)
DOS yardımıyla kurtul

DOS bilgin yoksa mail veririm bana özel den yaz

Dikkat !

ben tam gün bir matbaada grafiker olarak çalışıyorum
mail atar atmaz yanıt bekleme !

TC3D Graphic Design

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
t.me
evet var

sorun şu ki sen hiç D sürücüsüne format atmıyorsun
ve bu sürücüde var olan autorun virusleri sürücüyü
çift tıkladığında yeniden aktif oluyor

çözüm

DOS bilgisi

eeee ! ne demişler

Eski DOS düşman olmaz !

D sürücüsünde her ne virus varsa
(umarım Setup lara sıçramamıştır)
DOS yardımıyla kurtul

DOS bilgin yoksa mail veririm bana özel den yaz

Dikkat !

ben tam gün bir matbaada grafiker olarak çalışıyorum
mail atar atmaz yanıt bekleme !
Bilgilerinizi burada paylaşabilirseniz herkez yararlanır amacımızda bu teşekkürler...

silvershadow

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.recepdurali.com
Fazla uğraşmaya gerek yok...
1. Kasperksy İnternet Security 2010 Lisanslı alıp kuruyorsunuz. İnce ayarlarını yapıyorsunuz... Şifre korumasını etkinleştiriyorsunuz...
2. Usb disk security edinip makinanıza kuruyorsunuz...
3. Combofix ile haftalık taratma yapıyorsunuz. [Taratma yaparken kaspersky yi devre dışı bırakıyorsunuz]
4. Temiz olduğuna inandığınız yada sıfır format işleminizi yaptıktan sonra acronis true image ile yedeğinizi alıyorsunuz.

Not: Virüs programınızı kesinlikle lisanslı ve kendini kanıtlamış olan bir program alınız.

SonuÇ: %99 güvenli, huzurlu, problemsiz bir sistem... Güle güle kullanın...