Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Vektör Uzunluğu Ayarlamak?

pfdundar

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Selamlar, sorum kısa ve öz olacak

corel drawda vektör uzunluğu sayısal değer olarak ayarlanabiliyor mu?

teşekkürler...

pfdundar

🏅Acemi Tasarımcı🏅
bunu şu yüzden soruyorum, corel drawda karşılıklı vektörleri simetrik yapabiliyoruz fakat ben onların oranını 1/4 yapmak istiyorum mesela... vektör uzunluklarını mouse ile tutup bırakarak değil matematiksel olarak çalışmak istiyorum bu mümkün müdür?

ZxxxE

👑Efsanevi Grafiker👑
Corel'de her türlü vektörel çizime Arrange/Transformations/Size (Alt+F10) menüsünden sayısal değer girilerek değer verilebilir ...

pfdundar

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Corel'de her türlü vektörel çizime Arrange/Transformations/Size (Alt+F10) menüsünden sayısal değer girilerek değer verilebilir ...

teşekkür ederim cevap için fakat transformationstan sadece obje için değerler girebiliyoruz sadece bir vektör için yapamadım

ZxxxE

👑Efsanevi Grafiker👑
136zw.jpg
[/url][/IMG]

pfdundar

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Bilemedim açıkçası bu fotoğrafta derdimi anlatmaya çalıştım umarım yüklenir

ZxxxE

👑Efsanevi Grafiker👑
Siizn yuvarlak içinde gösterdiğiniz yer sadece bir nokta ve boyutu yok o yüzden aktif değil çizdiğiniz şekilde komple ölçü verebilirsiniz ...

pfdundar

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Siizn yuvarlak içinde gösterdiğiniz yer sadece bir nokta ve boyutu yok o yüzden aktif değil çizdiğiniz şekilde komple ölçü verebilirsiniz ...

anladım teşekkürler, demek ki vektör uzunluğunu sayısal değer olarak ayarlayamıyoruz.

bir de ek olarak yuvarlak içine aldığım şey nokta değil noktaya etkiyen vektördü. vektörün büyüklüğü ve yönü vardır ama işte gel gelelim bunu ayarlamayı bulamadım ya da böyle bir ayar yok :)

vikipediadan bir yazı:

Vektör veya yöney, sayısal büyüklüğü ve birimi yanında, skaler niceliklerden farklı olarak yönü de olan niceliktir. Hız, kuvvet, ivme ve ağırlık örnek birer vektörel niceliktir. Vektörler bir sayı (skaler) ile veya başka bir vektör ile çarpılabilir ve bölünebilir. Aynı zamanda yönü değiştirilmemek şartı ile ötelenebilirler.

ZxxxE

👑Efsanevi Grafiker👑
Hem soruyorsun hem de ukalalık mı yapıyorsun ? Vikipedia'nın ne söylediği umruda değil konumuz Corel Draw o yuvarlak içindeki şekile kontrol noktası denir ve ben kısaca nokta dedim. Kontrol edilen (Şekile etki eden yer) yeri belirlediği için de boyutu yoktur. Yani Viki amcamın dediği gibi boyutu yoktur ...

Braveart

♾️Grafik Gurusu♾️
Corel Draw vektör tabanlı bir program ve siz diyorsunuzki vektör boyutu rakamsal olarak ayarlanmıyor. Ne dediğinizin farkında değilsiniz :) Corel Draw size küser benden söylemesi...

corell.jpg

Her türlü vektör, bitmap vs... yukarıdaki daire içindeki alana rakamsal değer girerek (en - boy oranını kilitleyerek yada açarak) istediğiniz ölçülerde milimetrik olarak oluşturursunuz.

Murat VARDAR

👑Efsanevi Grafiker👑
Hem soruyorsun hem de ukalalık mı yapıyorsun ? Vikipedia'nın ne söylediği umruda değil konumuz Corel Draw o yuvarlak içindeki şekile kontrol noktası denir ve ben kısaca nokta dedim. Kontrol edilen (Şekile etki eden yer) yeri belirlediği için de boyutu yoktur. Yani Viki amcamın dediği gibi boyutu yoktur ...

bir iletişim eksikliği söz konusu;
soru sahibi arkadaşımız sizin pratik anlatımınızı anlamadığından kaynaklı...

Corel Draw vektör tabanlı bir program ve siz diyorsunuzki vektör boyutu rakamsal olarak ayarlanmıyor. Ne dediğinizin farkında değilsiniz :) Corel Draw size küser benden söylemesi...
Her türlü vektör, bitmap vs... yukarıdaki daire içindeki alana rakamsal değer girerek (en - boy oranını kilitleyerek yada açarak) istediğiniz ölçülerde milimetrik olarak oluşturursunuz.

CorelDRAW 'ı küstürmemek lazım :)

aydınlatıcı bilgi için arkadaşın adına
ben teşekkür ederim.

pfdundar

🏅Acemi Tasarımcı🏅
yok estağfurullah ukalalık yapmıyorum fakat benim ayarlamak istediğim vektörün boyutudur, dikkatinizi çekerim vektörlerin toplamından oluşan nesnenin boyutu değil. Siz nesnenin boyutunu ayarlamayı gösteriyorsunuz bana.
Ukalalık yapmıyorum sadece sorduğum soruyu tam olarak anlatmaya çalışıyorum. Kırdıysam sinirlendirdiysem özür dilerim dostlar.
Ve evet ben vektörün uzunluğunu sayısal değer olarak giremiyorum. Corel Draw bana küsmesin diye de araştırıyorum :)
Ukalalık yapma niyetim olsa hiç sormam bildiğimi iddaa ederim.
Şimdi eğer bilen varsa tek bir vektörün uzunluğu nasıl ayarlanıyor anlatabilir mi bana?

pfdundar

🏅Acemi Tasarımcı🏅
bir iletişim eksikliği söz konusu;
soru sahibi arkadaşımız sizin pratik anlatımınızı anlamadığından kaynaklı...

CorelDRAW 'ı küstürmemek lazım :)

ben teşekkür ederim.

O pratik anlatımı anladım da o pratik anlatımın benim sorumu cevaplamadığı için vektörün ne demek olduğunu anlatmaya çalıştım efendim, ukalalık yapma niyetinde değilim :sweating:

pfdundar

🏅Acemi Tasarımcı🏅

corell.jpg

evet vektörün boyutunu sayısal değer olarak giremiyorum ben bulamadım.
sizin girdiğiniz vektörlerin oluşturduğu nesnenin boyutu.
Bu arada tekrarlıyorum: ukalalık yapma niyetinde değilim sorduğum soruya cevap arıyorum yanlış anlaşılmasın lütfen. :surprised:

Murat VARDAR

👑Efsanevi Grafiker👑
Bu arada tekrarlıyorum: ukalalık yapma niyetinde değilim sorduğum soruya cevap arıyorum yanlış anlaşılmasın lütfen. :surprised:

şöyle bir şey yapalım o zaman;
siz tam olarak ne yapmak istediğinizi
sözel olarak değilde şekil ve şema olarak
(mümkünse CorelDRAW çizimi olarak)
bir daha sorun ki aradaki olası yanlış anlaşılmalara mahal verilmiş olmasın!
bu daha iyi olmaz mı?

faydalı olması dileğiyle....

ZxxxE

👑Efsanevi Grafiker👑
Yanlış anlaşılmaları düzeltmek adına bir açıklama: Sorulan soru "vektör boyutu sayısal ayarlanabilir mi?" Cevap elbetteki evet ama sorulan soruya karşılık eklenen resimde yuvarlak içinde gösterilen yer vektör değil "düğüm" tabir edilen bağlantı noktası. Düğümlere ölçü vermek gibi bir şey söz konusu değil bu durumda soru şu şekilde düzeltilebilir: İki düğüm arasındaki vektöre sayısal değer verilebilir mi? Doğru soru bu şekilde olmalı cevap ise verilemez ancak fare hareketiyle boyutlandırılabilir ...

ZxxxE

👑Efsanevi Grafiker👑
ben teşekkür ederim.[/QUOTE]

Kullandığım yanlış ifadelerden dolayı Murat bey benim yerime tşk. etmiş ama benim içime sinmedi benim hatamı O düzeltiyormuş gibi oldu. Bu sebeple Murat Bey'den özür dilerim bundan sonraki yazılarımda daha dikkatli olurum. pfdundar arkadaşımdan özür dilemeyi hiç düşünmüyorum ki düğüme vektör deyip bir de Viki amcamdan örnek gösterince ben anlayacağımı anladım ve yanlış mı anlıyorum diye sordum sadece hepsi bu ...

Braveart

♾️Grafik Gurusu♾️

Burada benim gösterdiğim vektörlerden oluşan bir nesne değil tek bir vektör çizgi... İster grup olarak istersenizde tek tek boyutlandırma yapabilirsiniz. Corel Draw arayüzüne yabancısınız galiba. İstediğiniz nesneyi yada vektörü Pick Tool ile seçerseniz o ölçü girilen yer açılacaktır. Ve istediğiniz sayısal değeri girersiniz... Ayrıca 2 düğüm arası bir vektörü ölçülendirmek diye bir tabir yanlış olur. İsterse 10 düğüm olsun. Özlçülendirirsiniz. Ve hala bu cevapğlar sizi aydınlatmadı ve tatmin etmedi ise o zaman sorun şurada.. Sizin soru sorma şeklinizde. Daha net ifade etmelisiniz isteğinizi...

Seyit Tiken

🏆Pro Tasarımcı🏆
Olaydan şunu anlıyorum, nesnelerin boyutlarını sayısal olarak gösteren kutucuklar görünmüyor veya basiftir. Bu temel üzerinde çözümler uygulanırsa sonuca ulaşılır diye düşünüyorum. Fabrika ayarlarına geri dönme, programı onarma, programı kaldırıp yeniden kurma gibi.