Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Vektörlerin Telif Hakkı (soru)

eacar007

🌱Yeni Üye🌱
Merhaba
Shutterstock ve benzeri yerlerde sunulan vektörlerin telif hakkı dediğimiz şey; çizim emeği hakkında bir telif hakkı mı yoksa fikri mülkiyet de bunun içerisinde mi oluyor ?

Yani ben bir stok vektörü herhangi bir warez sitesinden indirmeden görselin olduğu siteden diyelim shutterstock'dan ön izleme bitmap resminden kendim çizip kullansam bana herhangi bir zararı olur mu ?

Hatta bu stock vektörün jpg resminden kendim bakarak çizdiğim şeyi satıp pazarlama imkanım olur mu?

İnternette araştırdım ancak sorumun cevabını bulamadım. İnşallah burdaki tecrübeli üstadlarımızdan bir bilgi edinebilirim.
Saygılarımla.

Benzer konular

leicageo

🏅Acemi Tasarımcı🏅
O görseli stock site üzerinden genişletilmiş lisans harici aldığında bile satış amaçlı kullanamazsın. Birşey olurmu bilemem tabiki ama hukuki olarak Genişletilmiş Lisans alman lazım.

Birebir çizme ihtimalin tabiki var ben bir sorun olacağını düşünmüyorum.

eacar007

🌱Yeni Üye🌱
O görseli stock site üzerinden genişletilmiş lisans harici aldığında bile satış amaçlı kullanamazsın. Birşey olurmu bilemem tabiki ama hukuki olarak Genişletilmiş Lisans alman lazım.

Birebir çizme ihtimalin tabiki var ben bir sorun olacağını düşünmüyorum.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Verdiğiniz cevaba bakarak;
görsele bakarak birebir çizdiğimde hukuki olarak telif hakkı problemi veya başka yasal bir problem yaşamayacağımı anladım. İnşallah dediğiniz gibidir :)

leicageo

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Verdiğiniz cevaba bakarak;
görsele bakarak birebir çizdiğimde hukuki olarak telif hakkı problemi veya başka yasal bir problem yaşamayacağımı anladım. İnşallah dediğiniz gibidir :)

Bu sadece benim görüşüm net bilgi değildir yanlışlık olmasın. Tek bildiğim stock sitelerden indirdiğiniz görseli ticari anlamda kullanmak için genişletilmiş lisans olarak indirmeniz gerekiyor.

eacar007

🌱Yeni Üye🌱
peki yine de sağolun.
Bakalım belki daha başka bir fikri, bilgisi olan birisi yazar inşaAllah.

pozi+if

🌱Yeni Üye🌱
esinlenmen daha iyi

konu ile ilgili bahsettiğin sitelerden vektör alıp satanı görmedim. yalnız oralardan alıp kullanıp da hukuki bir girişim ile karşılaşan arkadaşlar varsa bilgilendirmeleri iyi olur. Hangi kapsamda hukuki bir girişime mağruz kalmışlar. Bu tür sitelerden esinlenerek fikri biraz daha farklı ve daha ekili işlersen bence o tür sitelerde bile satışını yapabilirsin. Bu konuda bir yeteneğin var ise bu çok daha iyi olacaktır.

Bir fotoğraf ile ilgili yaşanmış bir olayı örneklemem gerekirse. Foto muhabiri bir arkadaşım Hrant Dink öldüğünde arkadan ayakkabısı yarılmış bir fotoğrafı vardı hatırlarsınız. Onlara ticari olmamak kaydı ile bu fotoğrafın kullanımı için e-mail attı. Gazete ve tvler bu fotoğrafı kullandı. Benzer fotoğrafı bir haber ajansı da çekmişti onunki de kullanıldı. Fakat arkadaşımın çektiği fotoğraf çok daha kaliteliydi. Birçok internet sitesi tv ve gazetede yer almasına rağmen bir TV yıllık olarak hazırladığı ve yüksek tutarlara sattığı o yılın almanakında fotoğrafı kullandı. Konu ile ilgili ticari bir kullanım olduğu için arkadaşım fotoğrafın telif bedelini istedi ve kendisine kibarca s.git dediler. Konu ile uğraştığı için çalıştığı gazeteni genel yayın yönetmenini arayarak şikayet ettiler. Arkadaşım gitti dava açtı ve davayı kazandı. Aldığı para yok yüksek bir meblağ değil fakat fikir ve sanat eserleri ile ilgili yasanın ihlali gereği davayı kaybeden tv devlete yanlış bilmiyorsam 50 bin tl civarında ceza ödedi. Buradaki en büyük sıkıntıda bu bence...
Benzer olaylar benimde başıma geliyor fotoğraflarımız çalınıyor. Açıkcası gidip dava açmak istemiyorum. Bazılarıda cahil cesareti gösteriyor yinede acıyorum gidip dava açamıyorum.