Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Yarışma hakkında sormak istedikleriniz.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Metin METE

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.thehammock.men
merağımı mazur görün ama tipografide nasıl bir yazı kullanacağız?

anladığım kadarıyla kurumsal bir firma ve tipografide .net kullanılması bence kurumsal olarak pek göze hoş gözükecek bir takı olmaz!!! tipografi ile ilgilide bilgi verirseniz ona göre tasarımlara başlayabiliriz :)

örnek:
bitkisel yada bitkisel.net

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑
Logo tasarımı isteyen kuruluş, internet üzerinden satış yapan Türkiye'de büyük bir pazara sahip bitkisel.net olduğu için, logo tasarımınıda "bitkisel.net" olarak istemektedir.

Yarışmada başarılar dileriz.

mgyknt

🏆Pro Tasarımcı🏆
yapılan tasarımlar burada yarışma devam ederken sergilenecek mi?

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑
yapılan tasarımlar burada yarışma devam ederken sergilenecek mi?

Hayır...

Şartnamede belirtilen özel yükleme bölümüne yüklenerek logolar yarışma jurisine gönderilecektir.

mgyknt

🏆Pro Tasarımcı🏆
teşekkürler Volkan bey. o an biraz yoğundum detaylı okuyamamaştım kusrabakmayın.

yeni sorum,

• Çalışmalar kesinlikle *.fh, *.ai, *.cdr formatında, convert edilmiş olması ve yükleme sayfasındaki formu eksiksiz doldurarak, dosyalarını yine aynı sayfada bulunan “Yükleme” bölümüyle yükleyeceklerdir.

neden jpg değil? bunu anlayamadım. madem birinci olan tasarım kullanılacak neden diğer tasarımcıların tasarımlarının da vectoru isteniyor?

Cahit GÜLDEN

Eğitimci Grafiker
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.cahitgulden.com
teşekkürler Volkan bey. o an biraz yoğundum detaylı okuyamamaştım kusrabakmayın.

yeni sorum,

neden jpg değil? bunu anlayamadım. madem birinci olan tasarım kullanılacak neden diğer tasarımcıların tasarımlarının da vectoru isteniyor?

Bu yarışmada çalışmalar, tasarımcıların çalışmalarından esinlenme yapılmaması amacıyla kesinlikle yayınlanmayacaktır. Sadece birinci olan çalışma gerekli hukuki işlemler yapılınca yayına konulacaktır. Vektör istenmesinin nedeni, kazanan çalışmanın direkt kullanıma geçirilecek olmasıdır.

mgyknt

🏆Pro Tasarımcı🏆
Vektör istenmesinin nedeni, kazanan çalışmanın direkt kullanıma geçirilecek olmasıdır.
akıl karıştıran tek şey bu bana göre. sonuç olarak kazanan zaten açıklandığında anında ulaştırabilir nihayetinde bu şekilde bir çok yarışma da oldu. teşekkürler ilgilendiğiniz için.

Cahit GÜLDEN

Eğitimci Grafiker
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.cahitgulden.com
Akıl karıştıran bir olay değil, bizce işleri dahada kolaylaştıran bir uygulama. Logo tasarımcıları veya tasarımcıların bir çoğu zaten bu 3 programdan birini mutlaka biliyordur, bizce bilmelidirlerde. Çalışmayı belirtilen formatlarda yapıp, başka bir işlem yapmadan, yükleme bölümünden siteye yükleyip işi bitirecekler. Bunun karmaşıklığı nerede bunu anlamadım.

msguven

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.grafikhaber.com
Bu bir internet projesi ise, neden vektörel isteniyor? Hele hele RGB uzayında siyah beyaz da istek oluşu ilginç!

Olması gerektiği gibi JPEG olarak gönderilir, ardından birinci gelenden ne isteniyorsa o talep edilir. Nasılsa paranın göndererilebileceği süreden on kat daha çabuk vektörel hali geri gönderilecektir.

Seçici kurul kim(ler)? Mahallenin manavı ile baharatçı rüstem ustamı karar verecek? Yoksa bilinçli bir heyet var mı? Var derseniz açıklayınız. Yok derseniz size bol şans. 2500 liraya reklam verilebilecek daha mantıklı yollarda var. Bence onlar denenmeli.

Saygılarımla

Cahit GÜLDEN

Eğitimci Grafiker
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.cahitgulden.com
Bu bir internet projesi ise, neden vektörel isteniyor? Hele hele RGB uzayında siyah beyaz da istek oluşu ilginç!

Olması gerektiği gibi JPEG olarak gönderilir, ardından birinci gelenden ne isteniyorsa o talep edilir. Nasılsa paranın göndererilebileceği süreden on kat daha çabuk vektörel hali geri gönderilecektir.

Seçici kurul kim(ler)? Mahallenin manavı ile baharatçı rüstem ustamı karar verecek? Yoksa bilinçli bir heyet var mı? Var derseniz açıklayınız. Yok derseniz size bol şans. 2500 liraya reklam verilebilecek daha mantıklı yollarda var. Bence onlar denenmeli.

Saygılarımla

Biz burada tasarımcıları desteklemek amacıyla, bir etkinlik düzenledik. Öyle bir ifade tarzınız varki sanki burada insanları dolandırıyoruz. Bir sanat yönetmeni olarak grafik tasarım hakkında bilmediğiniz bir çok şey var bu sorularınızı cevaplayayımda görsel olarak bir logo nasıl değerlendirilir. Kriterleri öğrenin sonra, Rüstem ağa falan gibi ifadelerle dalga geçmeye kalkmayın bizimle.

1- Öncelikle bu siteyi uzaylılar yönetmiyor, bu etkinliği marstan birileri gelip düzenlemedi. Şartnamenin başında etkinliği düzenleyen kuruluş grafikerler.net olarak yazılmıştır. Dolayısı ile değerlendirici kurul grafikerler.net yönetimidir.

2-"Bu bir internet projesi ise, neden vektörel isteniyor? Hele hele RGB uzayında siyah beyaz da istek oluşu ilginç!" Demişsiniz.
a) Bu bir internet projesi değil. Bitkisel.Net markasının kurumsallaşma projesinin ilk adımıdır.
b)Vektörel dosya istenmesinin nedeni yarışmaya dahada fazla ciddiyet katma amaçlıdır, ayrıca vektörel olarak renklerin CMYK ya dönüştürülmesinde sorun çıkacağı için dosya kalıbını orjinal haliyle değerlendirmek, seçici kurula sunmak gerektiğini düşündük açizane, bizce bir mahzuru yok. Sizce bir mahzuru varsa o sizin sorununuz.
c)Bir logo siyah-beyaz olarak bir değer içermiyorsa, renkli hali sadece göz boyamadır ve biçim renkten önce gelir. Bir sanat yönetmeni olarak logo değerlendirirken böyle bir kriterle hareket etmenizi öneririm.
3-Bu yarışma reklam kampanyası değil, bir etkinliktir. Logo yarışması projenin ilk ayağıdır, farklı kurumsal projelerle bu projenin devamı gelecektir.

msguven

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.grafikhaber.com
Tamam...Özür dilerim...Sanat yönetmeni olarak 21 yılda bir şey öğrenmedim....
Ama seçici kurulu, dolayısıyla tecrübelerini okullarını isimlerini görmek istiyorum...
Herkesin hakkı olduğunu sanıyorum... Yapılanları eleştirecek/eleyecek kişilerin ne bildiklerini bilmek sanırım herkesin hakkı.

Saygılarımla.

not:
"...ayrıca vektörel olarak renklerin CMYK ya dönüştürülmesinde sorun çıkacağı için..."
ASLA bir vektörel CMYK ya dönüşürken sorun çıkmaz... Çıkıyorsa operatör kelektir.

mgyknt

🏆Pro Tasarımcı🏆
Akıl karıştıran bir olay değil, bizce işleri dahada kolaylaştıran bir uygulama. Logo tasarımcıları veya tasarımcıların bir çoğu zaten bu 3 programdan birini mutlaka biliyordur, bizce bilmelidirlerde. Çalışmayı belirtilen formatlarda yapıp, başka bir işlem yapmadan, yükleme bölümünden siteye yükleyip işi bitirecekler. Bunun karmaşıklığı nerede bunu anlamadım.

cahit bey durumun bir karmaşıklığı zaten yok ki :)

olay basit sadece bir logo tasarım yarışması ve katılmayı çok istediğim okuduğum andan beri heycanlandığım bir an evel hevesle çalışmalara başlamak istediğim bir yarışma.

fakat başvuru yaparken iletişim bilgilerimize herşeyimize kadar bunu göndereceğimiz halde deniyorsa "daha hızlı kullanıma geçmek için" bir önceki sorduğum soruda karışan kafam şimdi çok daha karışır. karışıklığın sebebi kesinlikle sandığınız gibi "kavrayamamak" değil sadece bu kuralı bu güzel siteye yakıştıramadım. canı yanmayan grafiker yoktur hepimizin kötü anıları vardır. bu yüzden sonuna kadar ön yargılıyım ya da neyin normal neyin anormal olduğunu görebilecek tecrübeye sahibim. (evet yaşım 25 evet çok gencim fakat 10 senedir sektörün içindeyim)

çok güzel bir projeydi bu ama yanlışlar görüyorum ne yazık ki.

mgyknt

🏆Pro Tasarımcı🏆
sizlere kısaca aşağıdaki linkleri izlemenizi öneriyorum burası Grafikerler.net - Türkiyenin Büyük Grafiker Topluluğu ve bu yarışma grafikerler.net güvencesiyle yapılıyor.

2050 Yılında Bir Balık
Organik Tarım Grafik Tasarım Yarışması

organik tarıma bende katıldım çok güzeldi diğer proje de öyle onu da takip etmiştim. fakat benim ve diğer yorumların sahibi kişinin bahsettikleriyle örtüşmüyor. o zaman çalışmaların psd ya da vector hallerini istememiştiniz yani.

thematrix

♾️Grafik Gurusu♾️
organik tarıma bende katıldım çok güzeldi diğer proje de öyle onu da takip etmiştim. fakat benim ve diğer yorumların sahibi kişinin bahsettikleriyle örtüşmüyor. o zaman çalışmaların psd ya da vector hallerini istememiştiniz yani.

o çalışmaların boyutları ile bunların boyutları bir değil,
gerekli olduğunda bu çalışmalar kağıt üzerine baskı yapılabilir, jpeg gelen dosyaların baskı kalitesiyle nasıl bir sonuç elde edilebilir?

mgyknt

🏆Pro Tasarımcı🏆
o çalışmaların boyutları ile bunların boyutları bir değil,
gerekli olduğunda bu çalışmalar kağıt üzerine baskı yapılabilir, jpeg gelen dosyaların baskı kalitesiyle nasıl bir sonuç elde edilebilir?

anlayamadığım konu şu bu bir logo sadece logo. afişe gelince jpgden çıkış alındığında her hangi bir problem yaratmadıysa ya da internetten bakıldığında küçük yazıları tasarım detaylarını görmekte zorlanmadıysanız bir tek logonun ve bunun s-b renkli küçük hallerinin de olduğu jpg de mi sorun yaşayacğınızdan bahsediyorsunuz? logo zaten jpg de olsa anlaşılır. anlaşılamıyor olsa burada foruma yüklenen çalışmalar da kimse birşey yüklemez ya da kimse kimseyi yorumlayamazdı. eleştiriyoriyorum ya da çok soru soruyorum diye kızmayın. gerçekten katılmak istiyorum ve soru işaretlerimi çözmemi sağlayacak cevaplar istiyorum sadece.

thematrix

♾️Grafik Gurusu♾️
anlayamadığım konu şu bu bir logo sadece logo. afişe gelince jpgden çıkış alındığında her hangi bir problem yaratmadıysa ya da internetten bakıldığında küçük yazıları tasarım detaylarını görmekte zorlanmadıysanız bir tek logonun ve bunun s-b renkli küçük hallerinin de olduğu jpg de mi sorun yaşayacğınızdan bahsediyorsunuz? logo zaten jpg de olsa anlaşılır. anlaşılamıyor olsa burada foruma yüklenen çalışmalar da kimse birşey yüklemez ya da kimse kimseyi yorumlayamazdı. eleştiriyoriyorum ya da çok soru soruyorum diye kızmayın. gerçekten katılmak istiyorum ve soru işaretlerimi çözmemi sağlayacak cevaplar istiyorum sadece.

o zaman ben sizi şöyle aydınlatayım siz çalışmaların başka amaçlarca kullanılabileceğini düşünüyorsunuz ve bu çalışmaları jpeg olarak yüklediğinizde kullanımının olmayacağınımı düşünüyorsunuz. kötü niyet olduktan sonra jpeg çalışmalar vektör hale getirilerek yine kullanılabilir.

Gökhan TEKİN

ARTniyetli
👑Efsanevi Grafiker👑
ahmet bey in dediklerine bir ekde ben getireyim...

Neredeyse her yarışmada seçici kurul yardımcısı olan ben. Bir yarışma nasıl düzenlenir bunu size izah etmeye çalışayım...

1- Sponsorlar bulunur bunlarla anlaşmalar imzalanır.
2- Sponsordan yada sponsorlardan yarışma sonunda dereceye girenlere verilecek olan hediyeler teslim alınır.
3- Yarışma şartnamesi ve gerekli olan sistem düzenlemeleri yapılır. (Bunlar her yarışmada değişmektedir, çünkü yer yarışmanın konsepti farklıdır.)
4- Yarışmanın belli başlı reklam politikaları çizilir ve bunlar uygulanır.
5- Yarışma grafikerler.net te start verilmeye başlanıldığı anda Türkiye' nin en büyük sitelerinde duyuru yapılır.
6- 1 Ay boyunca yarışmaya katılacak olan her türlü kişinin sorularına cevap verilir. Ve gelen dosyalar düzenli bir şekilde kayıtlı tutulur..
7- 1 ay boyunca belki 200, belki 500 tane dosya gelir ve bunlar seçici kurul tarafından elenerek oy sistemiyle ( oy sistemi hakkında biraz bilgi vereyim. Herşey matematik üzerine kurulu olan bir sistemdir. Kim neye ne kadar oy verildiği hiç birşekilde bilinmez. En yüksek oyu alan yarışmada dereceye girer ve asıl seçici kurul tarafından 1 hafta boyunca gerçek dereceler seçilir.)
8- 500 adet dosya gelindiği farz ederek, daha önceki yarışmalardan da tecrübelerime nazaran konuşuyorum, 500 adet dosyanın 300 adeti istenilen ebat ve özelliklerde olmayıp bilgisayarınıza kayıt edip onları istenilen ebat a getirelerek tekrardan jurinin önüne sürmek ne demek bunu çok iyi biliyorum...

Durum böyle iken, Grafikerler.net in daha düzenlediği hiç bir yarışmada güvence sıkıntısı yaşanmadı. Herşey yerli yerinde oldu kazananlar sevindi, kaybedenler üzüldü. Daha önceki yarışmalarımızda juri üyelerimizi tanınmış camiaa tarafından bilinen isimlerden seçtik. Ancak bunlar bize her zaman için süre problemi yaşattığı için bu yarışmada onlara ihtiyaç duymadık, ayrıca bu yarışma diğer yarışmalar gibi toplumsal bir hareket değildir... Yarışmanın bedeli 2500 TL. bedelinde Bu ödülü kazanacak olan kişiye grafikerler.net garanti veriyor. Grafikerler.net in 200.000 ü geçkin üyesi var. Sizce 2500 TL. ye kendi adını kirletirmi ?

Bir yazınızda okudum, daha önceki yarışmalarda vektörel halini yada psd sini istemmişsiniz diyorsunuz. Dosya büyüklüklerinin ne gibi bir durumda olacağını siz 10 yıllık tecrübenizde mutlaka biliyorsunuzdur bunun tartışmasını yada yazışmasını yapmamıza bile gerek yok. Sebebinide hemen kısa bir şekilde izah edeyim. Diğer yarışmalarda program şartımız yada dosya formatı standartlarımız bulunmaktadır. Ancak bunda var.

Yada size şöyle daha açık olayım...
Tam olarak ne demek istediğinizi yazın açık bir şekilde bende size açık bir şekilde cevap vereyim...

mgyknt

🏆Pro Tasarımcı🏆
o zaman ben sizi şöyle aydınlatayım siz çalışmaların başka amaçlarca kullanılabileceğini düşünüyorsunuz ve bu çalışmaları jpeg olarak yüklediğinizde kullanımının olmayacağınımı düşünüyorsunuz. kötü niyet olduktan sonra jpeg çalışmalar vektör hale getirilerek yine kullanılabilir.

evet kesinlikle öyle.
çok ama çok haklısınız.
kaldı ki yarışmayı düzenleyen tarafta sizde olmasınız sizde katılımcı olacak olsanız benim düşündüklerimi sizinde düşünecekteniz. burda bir ben yazıyorum diye yanılmayın. herkesden farkım yok sadece adım atakta her zaman aceleci davranıyorum. saygılarımla.

edit: Gökhan bey yazınızı şimdi gördüm

Bir yazınızda okudum, daha önceki yarışmalarda vektörel halini yada psd sini istemmişsiniz diyorsunuz. Dosya büyüklüklerinin ne gibi bir durumda olacağını siz 10 yıllık tecrübenizde mutlaka biliyorsunuzdur bunun tartışmasını yada yazışmasını yapmamıza bile gerek yok...

evet biliyorum

Yada size şöyle daha açık olayım...
Tam olarak ne demek istediğinizi yazın açık bir şekilde bende size açık bir şekilde cevap vereyim...

acık bir şekilde yazdım zaten herşeyi ve cevaplar anlattığım şeylerin karşılığı olarak yapıldı. hepinize teşekkür ediyorum sabırla yardımcı olduğunuz için.

sizin yorumunuzu okuduğumda gerçekten tatmin edici bulmuştum. tartışmamız tasarım yarışması kimsenin geçmişi geleceği değil ki. gerek yok idi kişiseleşmesine.

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...