Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Yarışma Sonuçları - 2050 Yılında Bir Balık -

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Özlem BAYIR

🏆Pro Tasarımcı🏆
hepsi cok basarılı ve nitelikli..emeği gecen herkesi tebrik ederim..ve hepsi "bişeye benziyor!"..kesinlikle...

byimaj

🌟Usta Tasarımcı🌟
tek diyebileceğim dereceye girenleri kutlarım....
biirinci seçilen arkadaşımın çalışmasını en başta gördüğümde işte bu dedim.
ama diğer dereceye giren çalışmaları birşeye benzetemedim. biraz şahibeli bi derecelik var ama hayırlısı elden bişey gelmez.......

arkadaşım asıl sen taşlıyorsun, nede olsa orda bir emek var ve sen yada bi başkası bu şekilde konuşamaz, hakkı yok. Bu şekilde konuşmak jüri üyelerine yapılmış bir terbiyesizliktir. Lütfen burda bu şekilde konuşarak birilerini tömet altına sokmayalım. acizane fikrim

yesil_dokunus

🏅Acemi Tasarımcı🏅
öncelikle finalde yer çalışmaların hepsi çok iyi. ama ilk üçün haketmediğini düşünyorum. neden derseniz öncelikle bu tip çalışmalarda baktığın şeyi hemen kavramak önemli ilk üçte bu yok, konu anlaşılır olmalı ilk üçte bu yok (birinci seçilende hiç yok), ayrınca sayfa içinde orantılar çok kötü, 3 eserde siyah fon bütün her şeyi yutmuş o ayrı bir dava. bu 20 eser içinde belki de en kötüleri ilk 3 e layık görülmüş. allahtan katılmamışım verdiğim emeğe yazık olurdu. ilk 3 dışında kalan eserlere gelince 4. ve 5. seçilen eserler 10 numaralık yine bunların aralarında 10 numaralık olanlar var. bunların hangisi 1 2 3 olur diye ayırt etmek imkansızken her nedense bu çalışmalar ilk 3 e girememiş

bu arada arkadaşlar burası özgür bir platform olduğu için ben kendi kişisel görüşlerimi ortaya koydum. bunu önceden söyleyim, çünkü sanatta kesin doğrular yoktur lakin yukardaki görüşlerime bu işte biraz anlayanların katıldığına eminim. iyi günler

Son düzenleme:

N/A9

🏆Pro Tasarımcı🏆
öncelikle finalde yer çalışmaların hepsi çok iyi. ama ilk üçün haketmediğini düşünyorum. neden derseniz öncelikle bu tip çalışmalarda baktığın şeyi hemen kavramak önemli ilk üçte bu yok, konu anlaşılır olmalı ilk üçte bu yok (birinci seçilende hiç yok), ayrınca sayfa içinde orantılar çok kötü, 3 eserde siyah fon bütün her şeyi yutmuş o ayrı bir dava. bu 20 eser içinde belki de en kötüleri ilk 3 e layık görülmüş. allahtan katılmamışım verdiğim emeğe yazık olurdu. ilk 3 dışında kalan eserlere gelince 4. ve 5. seçilen eserler 10 numaralık yine bunların aralarında 10 numaralık olanlar var. bunların hangisi 1 2 3 olur diye ayırt etmek imkansızken her nedense bu çalışmalar ilk 3 e girememiş

bu arada arkadaşlar burası özgür bir platform olduğu için ben kendi kişisel görüşlerimi ortaya koydum. bunu önceden söyleyim, çünkü sanatta kesin doğrular yoktur lakin yukardaki görüşlerime bu işte biraz anlayanların katıldığına eminim. iyi günler

Tabiki burası özgür bir plartform. Fakat bu platformun kurallları var lütfen forum kurallarını okuyunuz.. Renkli yazmak yasak..

yesil_dokunus

🏅Acemi Tasarımcı🏅
tamam düzelttim de ilk defa böyle bir şeyle karşılaşıyorum. bana ilgnç geldi doğrusu. renkli olmasının sebebi vurgu içindi bu arada

Gökhan TEKİN

ARTniyetli
👑Efsanevi Grafiker👑
İnsanlar fikirlerini tabiki belirtecekler ancak gereksiz polemiklere hiç gerek yok :)
https://www.grafikerler.net/2050-y-...-mas-i-na-kat-i-l-i-m-ko-s-ullar-i-t8290.html

KONU VE KURALLAR BELLİDİR UYMAYANLAR DİSKALİFİYE EDİLMİŞTİR. KATILIMCI OLAN HER ÜYE KURALLARI KABUL ETMİŞ SAYILIYORDUR.

durum böyle iken :) polemiğe gerek yok .

https://www.grafikerler.net/yar-i-s-ma-j-u-rileri-t8525.html

Uzun yıllarını bu camiaa için harcayarak bir çok yere imzasını atan saygı değer juri üyeleri ve profesyonelliklerine inandığımız grafikerler.net ekibinin seçimi. Juri ekibi açık ve net bir şekilde yukarıda vermiş olduğum adreste yazıldığı gibidir.

Bu şekilde yorumlara cevap verme gereğinde bulunmuyarak herşey kuralına uygun yapılmıştır. Juri ye ve grafikerler.net ekibine saygımız sonsuz...

Saygılarımla.

byimaj

🌟Usta Tasarımcı🌟

yarışmada ki jüri üyelerini fazla tanımıyoruz, bize doğru görünen ve çok hoşumuza giden işlerde bilmeden bazı hatalar yapıyoruz. Müşteriler bunu göremezler ama işin ehli olan insanlar bunu çok rahat olarak görebilirler. Biz kendimizi sınıyoruz burda, daha iyi bir yere gelebilmek için. Başarı merdivenini teker teker çıkıyoruz ve çıkarkende mutlaka iyi yada kötü görüşler olacak. bunlara takılıp kalırsak ilerleyemeyiz. İyiki katılmamışım demişsin arkadaşım kim bilir belkide ilk 3'te sende olabilirdin ve eğer olsaydın bu şekilde düşünmezdin sanırım buda benim görüşüm

memory04

🌱Yeni Üye🌱

sonuna kadar katılıyorum

GraphiClubeR

🏅Acemi Tasarımcı🏅

ben de katılıyorum.ılk 3 te gercekten de yeterı kadar gorsellık yok.dıger jurılerı tanımıyorum ama mehmet turgutu tanıdıgım kadarıyla boyle bır karara varmaları benı sasırttı.acaba dusunce sekıllerı nasıl cok merak edıyorum.mantıklı bı sunum benı etkılemez degıl herseye ragmen.saygılar...

karantina

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
deryademir83.blogspot.com
arkadaşlar daha yeni gördüm sonuçları ben çalışma yapmıştım ama katılamadım mesai yüzünden:(dereceye giren,giremeyen herkese emeklerinden ötürü teşekkür ediyorum.Artık önümüzde ki maçlara bakacağız:)

trilker

🌱Yeni Üye🌱
Ben bir amatör olarak böyle bir yarışmaya ilk defa katılmanın heyecanını yaşadım. Öncelikle yarışmayı tertip edenlere , yarışma ve rekabet ruhunu uyandıran herkese candan teşekkür ederim. yarışma için herkesin büyük emek harcadığını biliyorum ve dereceye girmiş ve ya benim gibi dereceye girememiş tüm eser sahiplerini kutluyorum. Benim için bu yarışmada yer almak çok zevkliydi umarım bu tip yarışmalar daha sık tertip edilir, sizler için yeni çalışmalar yapmak ve sizlerden yeni fikirler öğrenmek çok zevkli hepinize tekrar teşekkür ederim. Saygılarımla.

pseudo

🏅Acemi Tasarımcı🏅
ben de katılıyorum.ılk 3 te gercekten de yeterı kadar gorsellık yok.dıger jurılerı tanımıyorum ama mehmet turgutu tanıdıgım kadarıyla boyle bır karara varmaları benı sasırttı.acaba dusunce sekıllerı nasıl cok merak edıyorum.mantıklı bı sunum benı etkılemez degıl herseye ragmen.saygılar...

"yeteri kadar görsellik" garip bir tanımlama sanki,keşke siz de bir çalışmayla katılsaydınız da ne kastettiğiniz hakkında tahmin yürütebilseydik,sizi tanımıyorum ama böyle bir açıklama da beni şaşırttı.düşünce şeklinizi çok merak ediyorum,mantıklı bir açıklama da beni etkileyebilir herşeye rağmen. :)

suleymandilmen

🌱Yeni Üye🌱
sonuna kadar katılıyorum

bende arkadaşlara sonuna kadar katılıyorum. ayrıca seçim kriterleri açıklanırsa herkes bir kanıya varacaktır yarışmaya katılanların bunu bilmeye hakkı oldugunu düşünüyorum yani dereceye girenler niye seçildi giremeyenler niye elendi buda polemiklerre son verecktir

Son düzenleme:

yesil_dokunus

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Matematiksel bir tablodan bahsediyorsunuz, o zaman juri üylerine ve seçici kurula ne gerek var. Ayrıca matematiksel bir biçimde puanladıysanız gerçekten kötü bir puanlama olmuş.

Ben yarışmaya katılmadım. Katılan yarışmacıların eserlerine (final bölümündeki) objecktif bir gözle baktım. katılsaydım da ilk üçe itirazım değişmeycekti. benim amacım hakkedenin hak ettiğini alması. Tek uğraşım da bu. Öğrencilik yaşımım boyunca, öğretmen atamları, kpss, bölüm içindeki sınavlarda, işe alınmada, edebiyat dünyasında ama her yerde adam kayırma ve hak edeninin kazanmadığı gerçeği her defasında karşıma çıktı Ve bu yarışmada da benzer şeylerin kokusunu alınca mesaj yazma gereği duydum çünkü ben 1 yıllık grafiker olmama rağmen gayet iyi bir eğitim aldım, pek çok hatalarım olmasına karşın İYİ VE KÖTÜ grafik çalışmasını ayırt edebilecek yeteneğe sahibim. Zaten resim bilgisi hiç olmayan bir insan için bile eğer biraz estetik ve güzellik kaygısı varsa ilk üçe seçilen eserlerle ilgili görüş sahibi olabilir.

ilk üçe itiraz etmenin sebebine gelince;

- öncelikle diğer arkadaşlarımızın çalışmalarıyla karşılaştırınca belirgin olarak bir estetik bakımdan yetersizlik ve konu anlatabilme eksikliği var.

- Sayın opera devil arkadışımızın birinci seçilen eserinde konu ilk bakışta bakılınca muallakta kalıyor. Eserin tam ortasında kalan balık grafiği yeterince seçilebilecek kadar belirgin deil yani konu anlaşılmıyor. Ayrıca sol alt köşede yer alan balık kafası eserin değerini iyice azaltıyor, tam bir kusur abidesi.

- he 85 'in su olmadan eserinde ise konuyu tam olarak anlatcak kadar güzel bir çalışma yapılmamış. bir şeyler eksik ama ne?

-3. nuramarılı splendors un dünyanın farkında mısnız? adlı eserine gelince siyah alanlar fontlar ve grafik dahi bütün eseri yutmuş. bir afiş çalışmasında en son olacak şeylerden. Diyebilirim ki ilk on eserin onuncusu ve sonuncusu olabilir anca. ayrıca dünyanın içinden çıkan balıklar çok küçük kalmış. orantı sorunu var gibi.

gelelim diğer eserlere ezyburgyn'nin 2050 yılında balık olmak, hakan emen'nin çok yakında, gitarist ozan'nın kednimizi kandırmayalım, cmkr'nin 2050 yılında balık olmak adlı eserlerinde bir takım kusurlar olduğu için belki ilk üçe girmemiş olmaması normal sayılabilir.

ancak tangocu tırtıl'ın 2050, nandu'nun boşluğu doldurabilecek misin?, Missgraphic küçük bir umut adlı eserleri her bakımdan kusursuzluğu, kungfuat'ın
Tükeniyorestetiği, Psychopompu un Önce Balıklar sonra Biz, bluerock 'un Büyük Kuraklık, gitaristozan Kendimizi Kandırmayalım (ilk çalışması şekerli balıklı olan),khnum'un Son Tür : Leptotephalus, alvdmr'in iyi düşün..!, abaq 'ın Çok Geç, brksrc'ın 2050 yılında bir balık, crissis'ın Çek fishi bitir işi, yenileyici'nin Küresel Izgara adlı çalışmaları gerçekten çok iyi ve hangisi 1. olur 2. olur 3. olur diye seçmek imkansızken şapkadan tavşan çıkar gibi belirgin bir kalite azlığı olan çalışmalar dereceye grimiş.

yukarda saydığım çalışmalar bir afişte veya grafik çalışmasında olması gereken her şeyi yakalamış durumda şöyle ki;

- bu bahsettiğim eserlerde orantılar ve renkler mükemmel ortultulmuş,

- konu mükemmel anlatılmış,

- analtılmak istenen şeyi tam olarak vermiş

- hiçbir kusur yok. (bazı eselerde ufak font kusurları var ama bu bile onları arkaya itmeye yetmez)

daha öncede söylediğim gibi benim amacım aslında kimseyi yermek değil. Harika diyebileceğim çalışmaların arkalarda olması beni gerçekten üzdü. Türk toplumunun karasteristik yapısı olan Adam kayırma, işini layık olana vermeme gibi özelliklerin burayada sıçramış olabileceği endişesini dile getirmek istedim.

sonuç olarak ben bu yarışmaya objektif bir gözle bakıyorum, çünkü yarışmada eserim yoktur. Ayrıca sanat kişiden kişiye göre değiştiği için bu düşüncelerimin ve görüşlerimin kimseyi bağlamayacığını söylemek istiyorum. bu yüzden bu konuda yorum yapacakların bana dayanarak yorum yapmamasını rica ediyorum. Ben sadece bana düşen söz hakkımı kullandım ve düşüncelerimi açıkladım.

ayrıca bu çalışmalarda katılan herkesin emeği var, bu tip çatışmalar forumuzuza zarar verir. katılan hekese bize göz ziyafeti çektirdiği için teşekkür ederim.

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑
Elbette ki görüşlerinizi kendi diliniz ile ifade etme hakkınız var. Fakat burada sanırım cevap hakkı grafikerler.net in.

Öncelikle demişsiniz ki; "bu yarışmada da benzer şeylerin kokusunu alınca mesaj yazma gereği duydum çünkü ben 1 yıllık grafiker olmama rağmen gayet iyi bir eğitim aldım, pek çok hatalarım olmasına karşın İYİ VE KÖTÜ grafik çalışmasını ayırt edebilecek yeteneğe sahibim."

Bu sizin düşünceniz. Oysaki jüri olarak seçtiğimiz üç isim de Türkiye’ de tanınmış ve kendi sahalarında birer marka olmuş insanlardır.

Yarışmaya katılan hiç kimseyi ne ben nede yönetimimiz şahsen tanımıyoruz. Kaldı ki jüri üyelerinin de tanıdığını bile düşünmüyorum.

“bu yarışmada da benzer şeylerin kokusunu alınca” demişsiniz. Bu tamamen sizin kendi tasarım anlayışınız ile ilgili bir koku mu yoksa ortaya koyabileceğiniz suçlama ile ilgili deliliniz var mı?

“Adam kayırma, işini layık olana vermeme gibi özelliklerin buraya da sıçramış olabileceği endişesini dile getirmek istedim.” Sizin de dediğiniz gibi sadece endişe olarak duymanız gerekmekte. Bunu bir suçlamaya çevirmemeniz ve bu kötü ithamları gerçekmiş gibi ifade etmeniz yanlış olacaktır.

Son olarak şunu bir daha ifade etmek isterim.

Eleştiri yapma hakkınız elbette ki var. Fakat suçlayacaksanız bunu sadece kendi sanılarınız ile değil de kanıtlarla yapabiliyorsanız yapınız. Aksi taktirde sizin septist bir yapı ile kendinizi ve çevrenizdekileri rahatsız edici bir tavır içinde olduğunuz düşündürecektir.

@k@sy@

🏅Acemi Tasarımcı🏅
gerçekten çok güzel çalışmalar emeğinize sağlık. Tebrikler...

GraphiClubeR

🏅Acemi Tasarımcı🏅
"yeteri kadar görsellik" garip bir tanımlama sanki,keşke siz de bir çalışmayla katılsaydınız da ne kastettiğiniz hakkında tahmin yürütebilseydik,sizi tanımıyorum ama böyle bir açıklama da beni şaşırttı.düşünce şeklinizi çok merak ediyorum,mantıklı bir açıklama da beni etkileyebilir herşeye rağmen. :)

demek istedigim gayet acık.yanı katılanların arasında benım fıkrımce ılk 3 e rakıp cıkabılecek ve goze hıtap eden calısmalar vardı.jurıler gercekten de marka yapmıs ısımler.sadece oncelıkle nelere dıkkat ettıler onu kestıremedım.mantıklı acıklamayı jurıden beklıycez ben jurıyle aynı kulvarda degilim:)herseye ragmen...

yesil_dokunus

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Elbette ki görüşlerinizi kendi diliniz ile ifade etme hakkınız var. Fakat burada sanırım cevap hakkı grafikerler.net in.

Öncelikle demişsiniz ki; "bu yarışmada da benzer şeylerin kokusunu alınca mesaj yazma gereği duydum çünkü ben 1 yıllık grafiker olmama rağmen gayet iyi bir eğitim aldım, pek çok hatalarım olmasına karşın İYİ VE KÖTÜ grafik çalışmasını ayırt edebilecek yeteneğe sahibim."

Bu sizin düşünceniz. Oysaki jüri olarak seçtiğimiz üç isim de Türkiye’ de tanınmış ve kendi sahalarında birer marka olmuş insanlardır.

Yarışmaya katılan hiç kimseyi ne ben nede yönetimimiz şahsen tanımıyoruz. Kaldı ki jüri üyelerinin de tanıdığını bile düşünmüyorum.

“bu yarışmada da benzer şeylerin kokusunu alınca” demişsiniz. Bu tamamen sizin kendi tasarım anlayışınız ile ilgili bir koku mu yoksa ortaya koyabileceğiniz suçlama ile ilgili deliliniz var mı?

“Adam kayırma, işini layık olana vermeme gibi özelliklerin buraya da sıçramış olabileceği endişesini dile getirmek istedim.” Sizin de dediğiniz gibi sadece endişe olarak duymanız gerekmekte. Bunu bir suçlamaya çevirmemeniz ve bu kötü ithamları gerçekmiş gibi ifade etmeniz yanlış olacaktır.

Son olarak şunu bir daha ifade etmek isterim.

Eleştiri yapma hakkınız elbette ki var. Fakat suçlayacaksanız bunu sadece kendi sanılarınız ile değil de kanıtlarla yapabiliyorsanız yapınız. Aksi taktirde sizin septist bir yapı ile kendinizi ve çevrenizdekileri rahatsız edici bir tavır içinde olduğunuz düşündürecektir.

ben kimseyi suçlamıyorum. ayrıca sözlerimi bütünüyle ele alırsanız bunun kendi düşüncelerim olduğunu dile getiriyorum.

ilk üçle diğer eserler arasındaki bu kadar uzak ara değer farkı görünce ister istemez " türklerin her alanda( spor, siyaset, bilim, eğitim, iş) yaptığı adam kayırma ve torpiin burdada işlemesinden şüphlendim. şüphemi belirtiyorum. kimseye böyle yaptın demiyorum. yada siz bu yarışmada hile yaptınız demiyorum. kimseyi suçlamıyorum. farkında mısınız juriyle ilgili en ufak söz söylemedim.

eğer ben yarışmada bir haksızlık görüp sesimi çıkarmazsam o zaman haksız konuma düşerim. çünkü bu yarışmada harika eserler var. çok emek verildiği her halinden belli. işte bunların harcanması veya haksızlığa uğraması beni üzüyor.

tekrar söylüyorum, ben bu yarışmada değer bakmından açık farklar gördüğüm için şüphelendiğimi belirttim. bu benim kişisel görüşümdür. kimseyi tahrik etme gibi amacım yoktur. kimseyi rahatsız etme amacım da yoktur. isteyen bana katılır isteyen beni yuhalar.

ben bu yarışmada gördüğüm şeyleri dile getirdim...

Cahit GÜLDEN

Eğitimci Grafiker
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.cahitgulden.com
Arkadaşlar......
Bu tartışmalara son noktayı koymak için yazıyorum.

Bu yarışmanın şartnamesini okuduysanız eğer yaş grubu olarak 13 yaş üzeri olduğunu görürsünüz. Burada verilen mesajı anladınızmı bilmiyorum? Burada vermek istediğimiz mesaj amatör veya profesyonel, genç veya yaşlı, meslekten olan vede ilköğretim okulu öğrencisinede açık demektir. Sitemiz yüzde yüz meslek adamlarının bulunduğu bir site değildir. Bu sitemizin genel özelliğidir, çünkü amacımız toplumun tüm katmanlarına GRAFİK TASARIMI tanıtmak ve sevdirmektir. Yarışmanın amacıda bakın millet, grafik tasarımcılar çevre sorunlarına çok duyarlı dedirtebilmektir.
Burdaki tartışmalarda beni ençok rahatsız eden ise.
Adam kayırma iddialarının gündeme gelmesidir. Arkadaşlarım bu konuda size böyle birşey olmadığı hakkındaki açıklamaları yeterli gelmemişki hala bu tartışmalar uzayıp gidiyor. Bakın arkadaşlar ben 22 yıllık sanat eğitimcisiyim, jüri üyelerinden biri olan Hasip PEKTAŞ
benim hocamdır. Biz yıllarımızı bu tür çalışmalar görerek değerlendirerek geçirdik. Bir görsel çalışmanın hangi kriterlerle değerlendirileceğini profesyonel eğitimci olarak ben ve hocam dahil olmak üzere tüm jüri üyelerimiz çok iyi bilmektedirler. Kaldıki burada yarışmaya katılan hiç kimseyi kendi adıma söyleyeyim şahsen tanımıyorum. Messengerimde bile ekli değiller.
Birazda işleri değerlendirirken izlediğim değerlendirme yönteminden bahsedeyim.
Değerlendirmeyi 9 kişilik jüri üyesi yapmıştır. Burda matematiksel puanlama olmadan nasıl sonuçlandırılacak? (Adı üzerinde 9, bir rakam haydi matematiği işin dışında tut tutabilirsen.)
Neyse belki aşağıda açıkladığım yöntem seni tatmin eder belki.
*Yarışma jürisi 9 kişidir. Bunların 6 sı grafikerler.net yönetimi, 3 Kişi ise bu konuda mesleğinin uzmanı kişilerdir.
*Buradaki jüri üyelerine değişik ağırlıklarda puan ortalamaları verilmiştir.Bu ağırlıklı ortalamalar bir excel tabloda formüle edilmiştir.
*Birinci, ikinci, üçüncü çalışmaya 100 üzerinden puanlar verilmiş her jüri üyesinde bu eşit olarak belirlenmiştir. Bu kriterde aynı excel tabloda formüle edilmiştir.
*Her jüri üyesinin belirlemiş olduğu sıralama bu tabloya girilerek. Aldıkları puanlar en son sütunda toplanmış. 100 üzerinden alınan puanlarla ilk yirmi çalışma ortaya çıkmıştır.

İlk yirmi çalışma jüri üyelerinin verdiği puanların belli katsayılarının yüzdeleri toplanarak belirlenmiştir. Bu nedenle değerlendirme aşaması iki ana aşamadan oluşmuş, birinci aşama tamamen her jüri üyesinin özgür iradesiyle belirlediği sıralama ikinci aşama ise bu sıralamanın toplu olarak bir formülle denetlenip sonuçlandığı aşamadır.
Bunları açıklamak zorunda değilim ama insanların aklına bir şaibe veya başka türlü düşüncelerin gelmemesi içindir. Eğer hala aklınızda bu sonuçlar hakkında şüphe varsa, yapabileceğim tek şey:
Bir Türk gibi kutsal bildiğim şeyler üzerine yemin etmektir.

Kolay Gelsin

acemi şair

🌱Yeni Üye🌱
eserler gerçekten çok güzel yarışmaya katılan herkese teşekkürler grafikerler.net ailesine yeni katıldım bu yarışmaya katılmak için geç kaldım ama bundan sonra inşallah bu tür organizasyonlara katılmak istiyorum .... eleştiriler ve tavsiyeler gerçekten çok güzel böyle bir ailenin üyesi olduğum için çok mutluyum :) kucak dolusu sevgiler herkese kolay gelsin....

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...