Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Coderlik mi Grafikerlik mi?

Coderlik mi Grafikerlik mi?

• Kullanılan toplam oy
    207

St.ONe

Uşşaki
🏅Acemi Tasarımcı🏅
bir coder grafikerliği kolayca olur ama bir grafiker coder biraz zor olur...(bunu küçümsemek için demiyorum grafikerlerin hayal dünyası geniştir ama coderlerin onlardan daha sınırsız bir hayal gücü ve zekası vardır)

Öncelikle yazınızı yanlış buldum ve yorumumu yaptım bundan bir polemik yaratmayınız..kişisel değil tamamen kendi fikirlerim sizin fikirinizede saygı duyarım ama yanlışlarınız oldugunuda belirtmek istedim...

Grafiker Kolay olunmaz! sebebleri herkes bişiler cizer veya çizdiğini sanar. Her tasarım grafik programında cizgi cizen grafiker değildir. yetenek yoksa grafiker olunamaz ama coderlik kısmı bilgisayarı oluşturabilir onlar olmasa biz olmayızda denilebilir bu bir kısır döngüdür civcivmi yumurtadan yumurtamı tavuktan gibi birbirine bağlı bir meslektir her iyi tasarımcı coderlik yapamaz ama unutmayalımkı her coderde grafikerlik yapamaz herkes kendi işini yapmak için çalışır eyer grafikerlik için tasarım ruhun varsa kod ogrenmek o kadarda zor degıl yaratıcı sekıller cızdıkten sonra bunları koda dokersen sen bir tasarımcısın demektir ..:) bende bir tasarımcı olarak grafikerliğe oy verdim

benim oy verme sebebim cizerken eğlendiğim ve hatalarla ugrasmamamdir..kod yazmayıda sevıyorum ama malasef ie serileri yüzünden bazen çileden çıkıyor insan stres yaptırıyor zorla bu yuzden eğlenceyide sevdiğim için grafikerlik dedim tasarlarken eğlenebiliyorumda.:)

CHEss

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.google.com
st.one seni adobedestekten tanıyorum :) ayrıca biz düşünçelere saygılı olmasaydık
bize katılmayanlarla aynı çukur içinde olurduk

leventerdogan

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.leventerdogan.net
Şimdi şöyle desem...
Herşey iyi güzelde ne olursan ol önce işi sevmen lazım bence.
Web sayfası tasarlayan herkez sizce Grafikermidir? Yada coder midir?
Bence hayır!
Frontpage yada dreamweaver 1 saat kurcalayan bi web sitesi yapar bence az bucuk ilgisi varsa.
Lakin web sitesi tasarlamakla ne Grafiker nede Coder olunur bence.

Grafiker olunabilmesi için, bir kere güzel sanatlara (özellikle resme) çok fazla ilgin , sevgin ve yeteneğin olması gerekir.

Coder olmak içinde ince ve kıvrak zekaya ayrıca bilgisayar bilgisine sahip olmak şart.
Tekrar sölüyorum coder ler sadece web tasarlamazki.

Kodlamanın temelini sağlam oturtan kişi bu işe erken yaşta başlamışsa zaten en geç 30 una varmadan elle tutulur bir program yazmış onun keyfini sürüyordur.

Web sitesi tasarlamak için coder mi grafikermi olmak lazım derseniz?
Bunları birbirinden ayırmak çok zordur iki farklı kişi olarakta düşünürseniz birbiri ile geçinmeleri çok zordur derim.

Coder bir binanın çelik konstirüksüyonu, altyapısı grafikerde onun giydirme cephesi, çevre düzenlemesidir bence.
Bazı arkadaşların da değindiği gibi birlik şart ve birlikten kuvvet doğar.
Her ikiside olayım dersen, bence bir taraf mutlaka eksik kalır.

Biri olmak için çalışmak ama çoooooooooooooook çalışmak bence en güzeli.

Eliniz, yaşınız elverdiğinde birşeyler tutsunda, bir altın bileziğiniz olsunda hangisi olursa olsun gelecek bu mesleklerin elinde olacaktır.

Hepinize başarılar.

computerdata

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.atakanweb.com
Bence Professional açıdan bir iş yapacaksan grafikerliği bileceksin ama coderliğide tamı tamına öğreneceksin coderlik bence daha iyi

CHEss

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.google.com
Levet doğan
Coder bir binanın çelik konstirüksüyonu, altyapısı grafikerde onun giydirme cephesi, çevre düzenlemesidir bence.

Mustafa yaşar

Yazılım Hayattır, Grafik Sanattır.. Hayatsız Sanat Olmaz, Sanatsız Hayat İse Anlamsızdır.

SİZLER ÖZETLEMİŞSİNİZ ZATEN KONUYU SİZLERE KATILIYORUM

*f!do$*

🌱Yeni Üye🌱
evt benim içinde grafikerlik daha iyi gibi :) gerçi daha yeni yeni grafikerlik yoluna giriyorum ama .... çok eğlenceli ve de aklım yatıyo seviyorum :) :)

*f!do$*

🌱Yeni Üye🌱
evt benim içinde grafikerlik iyi gibi:) gerçi daha yeni grafikerlik yoluna adım atıyorum ama seviyorum yanii:):)

MustafaYasar

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.mustafayasar.net
Bu Soru Grafikerler Topluluğu olan bu sitede sorulduğu için yorumlarda illaki grafikerlik ağır basıcaktır.. Aynı Konu Yazılımcıların forumuna acılsa sonuç tam tersi cıkar..

Bence Her ikisininde Önemi Büyük ve Yeri Ayrı.. Ve Her İkiside bi kaç şey ögrenip piyasa giren insanlardan şikayetçi.. Ama Profesyonel Adam her zaman bu piyasada aklını kullandığı takdirde yerini bulur diye düşünmekteyim..

CoDer_HH

🌱Yeni Üye🌱
kodcu olmasa grafikerlik olmazdi saten diyelim photoshop adobe tarafindan yazildi yani kodculardan bende kodcuyum 6tane PogrammciDil bilyiorum ama Grafikerdeyim ikisinide cok önemli saten bir kodcu kodculu iyi yapiyorsa kodculu biliyorsa grafikdende anlar

zafer_4141

🌱Yeni Üye🌱
Yahu koderlar olmasaydı o çizdiğiniz programlar kendi kendine mi oluşacaktı emeğe saygı Coder lar her zaman bir numara

stronger_ht

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
aslında piyasada hangi kesime hitap ettiğinize de bağlıdır ama ben her ikisini de tercih ederim,

asit

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.hamzaerbay.com
kod yazmakta iyidir tasarım da fakat kod yazmak daha rahat tab sektör önemli mesela kod yazan insanlar fazla müşteriyle vakit geçirmezler şura bu renk olsun şura şöyle olsun diye işlev konuşulur kod yazan kişi yapar tasarımda ise genelde müşteri beğenmiyor şura oval bura kırmızı yaparmısın falan yani ben işin açığı ayırt etmiyorum 2 side uyar ama birine daldığında diğerinden uzaklaştığım kesin

alonefanky

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.terraspanturkiye.com
İkisininde kendine göre zorlukları var. Aslında ikisi bir bütün gibi görünselerde bir çemberin iki zıt kutubu diyebiliriz.

Grafikerlik biraz streslidir. Müşteri ile devamlı ilişki içindesin. Yaparsın biri beğenir, öbürü beğenmez, o beğenir sen beğenmezsin. Teknik bikaç bilgiyi kaptıktan sonra gerisi yaratıcılığa kalmıştır. Üretmek zorundasın hayal etmelisin.

Coderlik ise stresten çok dikkat ve mantık işidir. Zorluk olarak grafikerlikten zor olduğunu fakat yaratıcılıktan çok bilgiye dayandığını söyliyebilirim.

Kısacası biri yaratıcılık ve yetenek (grafikerlik), diğeri ise mantık ve dikkat (coderlik) gerektiren meslekler. Ama kişisel fikrimi soracak olursanız CODERLİK derdim :D

KTUKEK

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
coder olunur ama tasarım zor gibi geliyor bana. yani bir kod yazabilirsin bunu ezberleyebilirsin ancak grafikerlik için çok başka birşey herkes grafiker olamaz..

ama mantıken bakıldığında kodun kullanılabilmesi için grafik tasarım gerekli :)

asit

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.hamzaerbay.com
coder olunur ama tasarım zor gibi geliyor bana. yani bir kod yazabilirsin bunu ezberleyebilirsin ancak grafikerlik için çok başka birşey herkes grafiker olamaz..

ama mantıken bakıldığında kodun kullanılabilmesi için grafik tasarım gerekli :)

kod iiçin sadece ezber gerekmiyor profesyonel anlamda kod yazmak istiyorsan programlama mantığı da çok önemli kod bilmek tek başına yetmiyor... :)

varaka

🌱Yeni Üye🌱
Bence ikiside bir birinin tamamlayıcısı Tabi web ortamı acisindan

Jwint7

🌱Yeni Üye🌱
Ben ikisinide yapıyorum ozaman oyLayamıyorum 2 Side güzel :)
Ama GrafikerLik başını ağrıtmıyor :) Sadece Düşünce yeteğini kullanman gerekiyor..
Coderlik içinde ezberlemek gerekiyor ;)

KTUKEK

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
kod iiçin sadece ezber gerekmiyor profesyonel anlamda kod yazmak istiyorsan programlama mantığı da çok önemli kod bilmek tek başına yetmiyor... :)

kesinlikle mantık her alanda gerekli aslında..

blueden

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
"Grafikerlik bencede ... Web tasarımı zaten şu anda 12-15 yaşındaki çocuklar bile yapıyor (amatör olarak). Ve bu işi cocuklar bile yapıyorsa bu kadar para niye vereceğiz diyen bir sürü işi bilmeyen insanlarda var (bende yaptım çünki web tasarım oradan bilirim)... "
bazı arkadaşlarımız böle düşünmüşler fakat çok yanlış 12 -13 yaşlarında çocuklar yapıyorlar (kişisel web sitesi sadece)tamam çok doğruda bakalım hangi resmi kurum-hangi firma onlara site yaptırıyor herkes deneyimli-profesyonel-olan kişileri tercih ediyor ki web tasarım sanıldıgı kadar kolay değildir sadece flash bile tek başına öğrenilmeyen her gün değişen ve yetişilemeyen bir program ki gerisini düşünün o konuda bunları gözden geçirelim
konumuza gelirsek coderlik mi grafikerlikmi sorusunada?
ben her ikiside derim çünkü her ikiside lazım meslekde iyi olmak için
benim mesleğim web tasarım we progralamlama fakat ben grafikerlik de yapıorum isteyince her ikiside olur ikisininde + yönleri war kısacası ikisini öğrenmek en iyisi biraz zor olsada:)