Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Illustrator soru ve sorunlarınız

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

soneraktas

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
mrb

benim çözemediğim bişi var şekilde görülen siyah yuvarlakla zeminin içinde iken beyaz oluyor maske falan uyugulanıyor sanırım. ama çözemedim bilen arakdaş varmı acaba...

flowerboxbeautyis0.jpg

Transparancy penceresindeki seçenek normal değildir.
Screen filan verilmş olabilir.

soneraktas

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
ilstratordeki degradeli geçişler freehande gelince kayboluyor
bunun için her çalışma için yeniden degrade yaratmaya çalışıyorum bunun bir kolayı varmıdır arkadaşlar fhde teşekkürler

İllustratorde iken degredelere expand uygulayabilirsin.
O zaman degrede olmaktan çıkar.

cikolatacadii

🏅Acemi Tasarımcı🏅
işaretlenmiş alan içindeki beyaz ışık gibi olanlar zeminin den çıkınca siyah oluyor işte bu naısl yapılıyor onu merak ediyorum.

jesmaat

🌱Yeni Üye🌱
Merhabalar herkese...

Oncelikle forumunuzdan cook sey ogrendigimi belirterek tesekkur etmek istiyorum.

Uzun zamandir Photoshop kullaniyorum. Illustrator ogrenmeye calisiyorum. Ilk gordugumde "ehehe Photoshop'un aynisi ki bu" diye bir tepkim olduysa da, ne kadar yanlis oldugunu kurcaladikca goruyorum :) Uzatmadan gelelim sorunlarima.

1. Bir objenin transparency (ya da opacity) ozelligi nasil degistirilir?
2. Rectangle tool araciligiyla cizdigim dikdortgeni "Create Gradient Mash" ile 10 siraya bolup mash cizgileriyle nasil oynarim? (Direct selection Tool ile denedigim zaman tum mash cizgilerini sadece tasiyor, ben cizgilerle tek tek oynamak, ornegin dalgalandirmak istiyorum)
3. Photoshoptaki eraser tool illustratorun neresindedir? :)

jesmaat

🌱Yeni Üye🌱
Cok ozur dileyerek duzeltme yapiyorum, 1. sorumun cevabini az once buldum. Diger sorularim simdilik hala gecerli :)

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com
2. Dikdörtgeninizin alt ve yan kenar çizgilerine tıklarsanız istediğiniz kadar parçaya yatay ve dikey bölebilirsiniz.

3. Aynı Photoshop'taki gibi Toolbox'tadır. Kısayolu shift+e dir. Ancak vektorel silme anlamında farklılık vardır. Fotoğrafları silemezsiniz.

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com
mrb

benim çözemediğim bişi var şekilde görülen siyah yuvarlakla zeminin içinde iken beyaz oluyor maske falan uyugulanıyor sanırım. ama çözemedim bilen arakdaş varmı acaba...

flowerboxbeautyis0.jpg

Biri bu soruya cevap verirse çok sevinirim. Mantık aynı flaredeki gibi... Transparency'nin özellikleri ile ilgili olduğunu düşünmüyorum.

jesmaat

🌱Yeni Üye🌱
Himm, mash sorumu tam anlatamamisim sanirim.

Mash cizgilerini yerlestirmeyle ilgili problemim yok. Bir dikdortgeni yatay ve dikey cizgilerle bolebiliyorum fakat bu cizgilerle birbirinden bagimsiz sekilde oynayamiyorum. Ornegin dikdortgenin bir kosesinden cikan dalgalar haline getirecegim. Direct Selection Toolu alip cizgilerden birini kosesinden surukledigim zaman tum cizgilere "move" uygulayabiliyorum. Group/Ungroup gibi bir olayi mi var acaba diye baktim ama cikamadim icinden...

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com
Noktalara müdahale şansınız var... Direct Selection ile oynama yapma istiyorum ama çiziginin tamamında değil derseniz; o noktanın etrafına yeni mesh noktası eklemelisiniz. Noktanın adına vertex diyorum ben; 3dmax ten esinlenerek... Group-ungroup yok...

kasta095

👑Efsanevi Grafiker👑
Merhabalar herkese...

Oncelikle forumunuzdan cook sey ogrendigimi belirterek tesekkur etmek istiyorum.

Uzun zamandir Photoshop kullaniyorum. Illustrator ogrenmeye calisiyorum. Ilk gordugumde "ehehe Photoshop'un aynisi ki bu" diye bir tepkim olduysa da, ne kadar yanlis oldugunu kurcaladikca goruyorum :) Uzatmadan gelelim sorunlarima.

1. Bir objenin transparency (ya da opacity) ozelligi nasil degistirilir?
2. Rectangle tool araciligiyla cizdigim dikdortgeni "Create Gradient Mash" ile 10 siraya bolup mash cizgileriyle nasil oynarim? (Direct selection Tool ile denedigim zaman tum mash cizgilerini sadece tasiyor, ben cizgilerle tek tek oynamak, ornegin dalgalandirmak istiyorum)

3. Photoshoptaki eraser tool illustratorun neresindedir? :)

1. Window - Transparency (Shift + Ctrl + F10)

97239594as1.jpg

2. ilk önce ben Mash ağ oluşturdum Object - Create Gradient Mash...

58733370zv3.jpg

Selection Tool ile ortadaki olan noktaya üzerine geldım (nokta bu durumda mavi olacak/ daha net görebilmek için Zoom aracı kullanın)

ve renk değiştirfım

13270407ma1.jpg

gördüğünüz gibi noktadan dışında yön çabuklar var, o yön çabukları ile oynarak blur efektı azaltıyorsunuz, küçültüyorsunuz...

78641532mf6.jpg

Araç paletin den Mash Tool aracı seçtım, Alt tuşu basalı tutarak ortadaki olan noktaya üzerine tıkladığımız zaman Siliyoruz...

82248129vo0.jpg

Shift tuşu ile beraber 4 tane nokta seçtığım zaman sola taşıdım, siyah renk tonu verdım

92754823kp4.jpg

24664111nq8.jpg

Dikkat ettığınız zaman sol tarafı güzel dumradı... Burada ben yon çabukları ile oynarak o hata düzeltmeye çalışıyorum

52920978ro4.jpg
(tabi bu saatte böyle olur:p)

3. Zoom aracıile bi üst... Shift + E

kasta095

👑Efsanevi Grafiker👑
işaretlenmiş alan içindeki beyaz ışık gibi olanlar zeminin den çıkınca siyah oluyor işte bu naısl yapılıyor onu merak ediyorum.

https://www.grafikerler.net/illustratorda-vektor-yada-resime-opacity-mask-uygulama-t12587.html

bence mask uygularak bu efekti yapmışlar.... aslında Mode da olabilir... ben deneme yaptım

daire için Radial gradient tool uygaladım... mode ovelay yaptım

77940631hn5.jpg

o kadar doğal durmadı

daha sona mask uyguladım

10ly1.jpg

:utann: biliyorum flood yaptım...

Son düzenleme:

onemic

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.erenylmz.com
Gradient kullanımı konusuna baktım ama yinede anlayamadım.Gradient aracını seçtikten sonra istediğim renkte uygulama yapamıyorum.Sadece gri-beyaz renkli gradient var.

izmirli kizz

🏅Acemi Tasarımcı🏅
:sadsmile: ben programı bulamıyorum bulduğum zamanda hep ücretli çıkıo intten indiremedim bana link verebilir misiniz ?

izmirli kizz

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Pardon.... Uyarın içinde teşekkür ederim.. :angel:

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Bir soruda benden..
Bir kare çizin, içine en basitinden text alanını açarak yazı yazın.. Kare ve yazıyı gruplayıp drop shadow verin. Yaptığınız işlemden sonra diyelimki montaj gereği, kareyi 180 derece çevirdiğinizde Drop shadow da bir yer değişimi yok..Sorun nedir?

kasta095

👑Efsanevi Grafiker👑
Bir soruda benden..
Bir kare çizin, içine en basitinden text alanını açarak yazı yazın.. Kare ve yazıyı gruplayıp drop shadow verin. Yaptığınız işlemden sonra diyelimki montaj gereği, kareyi 180 derece çevirdiğinizde Drop shadow da bir yer değişimi yok..Sorun nedir?

kare dediğimiz...her 4 taraf eşit olacak... text yazdık. Text ve Kare Group yaptık. Drop Shadov verdık... Group yaptığımız zaman sadece kare nasıl Rotate ediyorsunuz? Kare 180 derece Rotate etmek için ungroup dememiz lazım... Ungroup dediğimiz zaman da Drop Shadow yok oluyor... birde anlamadığım nokta şu...eğer kare diyorsunuz tün taraflar eşit ne için lazım 180 derece çevirmek?

sorunuzu tam anlamadım:S

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...