Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

marmara üniversitesi basım yayın bölümü tez :(

sayde

🌱Yeni Üye🌱
merhaba... marmara üniversitesi basım yayın bölümünu okuyorum bu yıl tez için kendime dergi yapımı aşamaları kriterleri gibi bi konu seçmek istiyorum dergi yapımının ne gibi aşamalardan geçmesi gerektiğini ana başlıklar halinde veya derinde inerek yazabilir, anlatabilir misiniz:smile: bilgiye ihtiyacım var :( teşekkürler şimdiden...

twochegrafi

🌱Yeni Üye🌱
Çok fazla ayrıntıya girmeden akılma gelenleri sırasıyla paylaşmak isterim;

Öncelikle dergi eğer ilk kez çıkacak ise dergiye bir isim araştırması yapılır. Derginin içeriği ile doğru orantılı olması gerekir.
Daha sonra bu isime bir logo çalışması hazırlanır.
İçeriği aynı olan dergiler incelenir ve bir taslak kapak çalışması hazırlanır.
Yazı ekibi dergi için konu ve metinleri hazırlar.
Konularla ilişkili görseller (resim, fotoğraf vb gibi...) toparlanılır. Renk ve çözünürlükleri ayarlanır.
Öncelikle içerik sayfası hazırlanır. Bu sayfaya göre sayfalara gelicek konuların sayfa numaraları belirlenir.
Daha sonra hazır olan metinler ve görseller ile sayfaların tasarımı yavaş yavaş ortaya çıkar.
En son olarak derginin künyesi hazırlanır.
Baskı öncesinde derginin bir ozaliti alınır. Tüm ekip görselleri ve yazıları tek tek kontrol eder. Eğer düzeltmeler varsa yapılır ve baskıya girilir.

Not: bu arada dergiye ilan sayfaları gelicek ise genellikle ilan veren firmadan hazır ilan çalışmaları gelecektir.

Umarım çalışmanda bir faydam olur.
İyi çalışmalar.

sayde

🌱Yeni Üye🌱
çokk teşekkür ederimmm... ilgilenmeniz beni çok sevindirdi derginin künyesinden kasıt nedir acaba ?