Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Mavi Ekran

Seyit Tiken

🏆Pro Tasarımcı🏆
Selamün Aleyküm,
Arkadaşlar bir-kaç gündür kullandığım bilgisayar Mavi Ekran Hatası veriyor, Mavi Ekran Hatasını verirken aynı anda hoparlörde uğultu sesi çıkıyor, bir-kaç sefer E sürücüsü Biçimlendirdim çünkü açılmıyordu(Biçimlendirmeden sonra açılıyor), muhtemel sebepler ne olabilir?, sorun donanımsal mı yoksa virüsle mi ilgili? C Sürücüsündeki dosyaları Nod-32 ile taratım, şöyle bir mesaj belirdi :
"C:\Documents and Settings\Administrator\7ZipSfx.001\MSGP.exe - Win32/Adware.CiDHelp uygulama türevi - silinerek temizlendi" bunun gibi üç mesaj ortaya çıktı, bunlar virüsle mi alakalı? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

Benzer konular

MsNEMIR

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Aleyküm selam.

[Alıntı] Mavi ekran, Microsoft Windows'un bir şekilde üstesinden gelemediği sorunlarda kitlenip ekrana getirdiği, üzerine birçok esprinin yapıldığı hata ekranı. Hatta dilimize Mavi ekran vermek deyimini kazandırmıştır. Bu deyim bir olay sonucunda şaşırmak, dumur olmak anlamına gelir. Windows 98, tanıtıldığı ve tüm dünyada canlı olarak yayınlanan toplantıda bilgisayara bir tarayıcı takılması ile kilitlenmiş ve mavi ekran vererek daha piyasaya sürülmeden herkesin gözü önünde çöken ilk işletim sistemi unvanını almıştı. Mavi Ekran hataları Windows durma hataları olarak da bilinir.

Mavi ekran hatalarının nedenleri çeşitlidir.
Bazen yazılımsal bir sorun, bazen de donanımsal bir sorun mavi ekran hatası ya da orijinal adıyla BSOD almanıza neden olur. Yazılımsal sorunlar genellikle giderilebilir sorunlardır.
Ancak donanımlardaki fiziksel sorunlar yazılımsal müdahale ile giderilemez.
Mavi ekran hatalarının kaynağını öğrenmek için ekrana gelen hata kodu analiz edilebilir.
Bunun için Microsoft tarafından sağlanan Windows Debugging Tools yazılımı kullanılabilir.
Ancak son kullanıcılar için bu yazılımı kullanmak pek kolay değildir.

Mavi ekran ismi diğer işletim sistemleri için kullanılmasa da, çekirdeklerinin altından kalkamadıkları durumda son bir ekran gösterirler. Örneğin, UNIX ve türevlerinde buna Kernel Panic denir.

windows-xp-bsod.jpg

Çözüm için -sırasıyla- öncelikle bu mavi ekranı görmeden önce bilgisayarınızda yaptığınız son değişikliği geri alın. Bu değişiklik, oyun, program, driver ya da Windows güncellemesi olabilir. Bu tür sorunların virüslerden dolayı olduğuna az rastlanır.
Ve bu sorun, sistemin kurulu olduğu (genellikle C) disk haricinde olmaz.
Yani "E" sürücüniz ile ilgili bir sorun değil.

Eğer en son yaptığınız değişikliği hatırlayamıyorsanız;
1. Sistem Geri Yükleme yapınız. (Sistemi, mavi ekranı görmeden önceki tarihe alınız)
2. Ekle/Kaldır ekranına gelin. Bu ekranda hangi programın hangi tarihte yüklendiği bilgisi de yer alır.
Kurulu olan programları teker teker kaldırın. (Öncelikle şüphelendiklerinizi deneyin ki, fazla uğraşmış olmayın.)
Anti virüs, disk birleştirme, uzaktan kumanda, güvenlik duvarı veya yedekleme programları gibi filtre sürücüleri kullanan yazılımlar varsa, kaldırın.
Ve her kaldırma işlemi sonucunda sistemi restart edin.
Bu işlemi mavi ekrandan kurtuluncaya dek tekrar edin.

Eğer sorun devam ederse;
Mavi ekranda, soruna ait bir kod vardır. [STOP 0X00000002E gibi]
Bu kod, sorunun neyden kaynaklandığını belirtir.
Bu sorun kodları ve çözümleri için alttaki linklerden bilgi alabilirsiniz.
Kolay gelsin...

https://www.fileupyours.com/files/306133/Reset ve Mavi Ekran Analiz Rehberi.pdf
https://www.fileupyours.com/files/306133/STOP 0X0000000A.pdf

Seyit Tiken

🏆Pro Tasarımcı🏆
Verdiğiniz bu ayrıntılı bilgilerden dolayı çook teşekkür ediyorum. Bilgisayarı NOD32 Antivirüsle taratırken şu mesaj belirdi, bu mesajın anlamı virüs olabilir mi? Mesaj Şu : "C:\Documents and Settings\Administrator\7ZipSfx.001\MSGP.exe - Win32/Adware.CiDHelp uygulama türevi - silinerek Temizlendi"

MsNEMIR

🏅Acemi Tasarımcı🏅
msgp.exe dosyasının virüs olduğunu düşünmüyorum.
Hatta "eminim" diyebilirim. Bu "msgp.exe" ne virüs, ne spyware ne de trojan.
Adware (reklam virüsü) bile değil.
Olsa olsa kayıt defteri düzenleyici bir "exe" olabilir.
Bunu Nod32 virüs olarak değil, basit bir tehdit olarak görebilir.
Nod32, -askeri birliklerde kullanılan mayın dedektörü gibi- kola kapağını bile tehdit zannediyor zaten. Bunu önemsemeyin.

C:\Documents and Settings\Administrator\ klasörüne gelin.
7ZipSfx.001 adlı dosyayı silin.
Eğer manuel olarak silemiyorsanız (XP' de silinemeyebilir)
Unreal Commander adlı programı indirip, bu dosyayı kökten silebilirsiniz.
Fakat bu dosya, herhangi bir program eşliğinde burada yer almış ise o programı da etkileyebilir. Mesuliyet kabul etmem.
Fakat ben, bir program uzantısı olduğunu düşünmüyorum.

Ayrıca; C:\Documents and Settings\Administrator\7ZipSfx.001\MSGP.exe-Win32/Adware.CiDHelp uygulama türevi- silinerek Temizlendi" mesajını aldıktan sonra,
tekrar taradığınızda aynı mesajı mı veriyor, deneyin.

Şunu da ekleyeyim; Nod32 sistemi tararken (gizli veya açık) 3. parti yazılımları bile tehdit olarak algılayıp, o dosyayı mahveden bir program. Kaspersky da öyle.
Ve bunlara özenip yazılım çıkaran bir dünya yazılım şirketleri gibi.

Eğer, XP kullanmanız şart değilse, Windows 7'ye geçmenizi öneririm.
Ve Windows 7 ile tam uyumluluk gösteren Microsoft'un ücretsiz olan yazılımı Microsoft Security Essentials'ını kullanmanızı öneririm.
Bu program piyasada yazılım devi olarak bilinan programların pabucunu dama attı bile.
İyi günler...

Seyit Tiken

🏆Pro Tasarımcı🏆
Çook teşekkür ediyorum, Allah razı olsun, sizi rahatsız ediyorum kusura bakmayın, son bir sorum olacak, "E" Sürücüsünü açamıyorum, daha doğrusu açılmıyor, çok sık Biçimlendiriyorum(Biçimlendirmesi bayağı geç sürüyor), Biçimlendirmeden sonra açılıyor, ama, dosya ve benzeri hiç bir şeyi kaydedilmiyor, "E" Sürücüsünde bu problem yukarıdaki sorunla bir ilgisi var mı?, donanımsal olma ihtimali var mı?, yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum, saygılarımı sunuyorum.

MsNEMIR

🏅Acemi Tasarımcı🏅
"E" sürücüsü dediğiniz nedir?
Bir flashdisk mi?
Dâhili bir diskin bir parçası mı?
Yoksa tamamı kendi başına dâhili bir harddisk mi?

Seyit Tiken

🏆Pro Tasarımcı🏆
Kusura bakmayın, hem donanım hemde bilgisayar terimleri konusunda bilgilerim bayağı kıt. Bahsettiğim "E" sürücüsü, sabit dahili sürücüdür, masaüstü bilgisayar kullanıyorum, bilgisayarımda Yerel Disk(C), Yerel Disk(D) ve Yerel Disk(E) bölümleri mevcut, sorun yaşadığım Yerel Disk(E)'dir. NOD32 ile "C"yi tarattım, üç tane sızıntı tespit edip etkisiz hale getirdi, arkasında "E"'yi Biçimlendirdim, şimdilik açılıyor ve sorun düzelmiş gibi duruyor.

MsNEMIR

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Bilgisayarınızda (Kasa içerisinde sabit olan) iki adet Harddisk olduğunu düşünüyorum.
Ki, hata bunu gösteriyor. Bunu öğrenmek için;
Masaüstünde yer alan “Bilgisayarım” simgesine sağ tıklayın ve “Yönet” ekranını açın. Bu ekranda solda yer alan “Disk Yönetimi”ni tıklayın.

Eğer 2 adetse;
1’nciyi “X HARDDISK
2’nciyi “Y HARDDISK” diye adlandıralım.

Varsayım 1;
X HARDDISK format sırasında 2’ye bölünmüş. Bunlar “C” ve “D” birimleri.
Y HARDDISK bölünmemiş tek birim. Bu da “E” (Muhtemelen sonradan aldığınız bir disk)
Y HARDISK’ te yani “E” diskinde sorun var.

Çözüm 1; Farklı Harddisk almak/denemek.

Varsayım 2;
3 ayrı birime bölünmüş 1 adet HARDDISK’iniz var. (Düşük ihtimal)
Birimlerden biri sektörel hata ya da okuma hatası veriyor. (Kaynak Virüs bile olabilir)

Çözüm 2;
Hata aldığınız ve devamlı biçimlendirmek zorunda kaldığınız “E” biriminizde (varsa) yer alan dokümanlarınızı temiz bir ortama yedek alın.
Aynı işlemi “D” birimi için de yapın.
Sonuç olarak “D” ve “E” birimlerinde belgenizi unutmayın!

Elinizde XP Kurulum CD’si varsa, sürücüye yerleştirin. (Yoksa edinin.)
Telaşlanmayın, Format atmayacağız.
Yapacağımız işlem (en temiz yöntem) Format CD’si ile “D” ve “E” birimini silme işlemidir. Ve tertemiz bir birim oluşturacağız.
Yapamayacağınızdan endişe etmeyin!
Bunu yapmak için bilgiye ihtiyacınız yok. Gereken bilgiler şöyle;
Bu işlemi adım adım yapacaksınız.
1. CD’yi sürücüye yerleştirin.
2. Bilgisayarı yeniden başlatın. (Restart)
3. Bilgisayar yeniden başlarken, ilk gelen siyah ekrandan itibaren devamlı F12 tuşuna basın.
4. Gelecek ekrandan CD Sürücü’yü seçin. (Ki sistem CD ile başlasın)
5. “CD’den önyükleme için bir tuşa basın” uyarısı geldiği anda herhangi bir tuşa basın. Kurulum aşamasına geçtiğinizde kur, bilgisayarınızın donanım yapılandırmasını incelerken sadece bekleyin, herhangi bir şey yapmayın.
Windows kurulum için gereken dosyaları bilgisayarınıza kopyalarken bekleyin.
6. “Hoş Geldiniz” ekranı geldiğinde;
Windows XP’yi şimdi kurmak için ENTER tuşuna basın.
7. Gelen “Sözleşme” sayfasını klavyenizden F8 tuşuna basarak geçin.
8. Bu aşamaya dikkat edin.
Format atma ve diski bölümlere ayırma işlemleri bu ekranda yapılır.
9. Yapacağımız işlem sadece birim silmek olduğu için;
Önce "D" biriminin üzerine gelin.
Klavyenizden "D" tuşuna basın.
Ardından silme işlemini doğrulamak için "L" tuşuna basın.
10. Şimdi "E" biriminin üzerine gelin.
Klavyenizden "D" tuşuna basın.
Ardından silme işlemini doğrulamak için "L" tuşuna basın.
11. Şimdi ekranda sadece "C" diskimiz kaldı.
Bu birime kesinlikle bir işlem yapmayın ki, var olan sisteminiz silinmesin.
12. Sildiğimiz "D" ve "E" birimleri bize veri boyutu kazandırdı.
Bu değer ile sadece tek birim oluşturalım.
13. Bu işlemi yapmak için "C" birimi altında duran boş kısmın üzerine gelerek "C" tuşuna basın.
"C" yeni bir birim oluşturmak için size ne kadar boyutlu olsun diye ekran verecek.
14. Var olduğu gibi "Enter" ile onaylayın.
15. F3 ile çıkın. İşlem bitti.
16. CD’yi çıkarın.
17. Bilgisayarınız açıldığında Disklere bakın. Sadece “C” ve “D” birimi olduğunu göreceksiniz.
18. “D” birimine çift tıkladığınızda Biçimlendirme isteyecek, biçimlendirin.
Fakat “Hızlı Biçimlendir” şıkkını onaylayın.

Bu sıralamaya dikkat edin ve yazmayan hiçbir işlem yapmayın.
Mesuliyet kabul etmem.
İyi çalışmalar.

Seyit Tiken

🏆Pro Tasarımcı🏆
Aby çook teşekkür ediyorum, Allah razı olsun, bu bilgileri arşivime alacam, bu yöntemden haberim yoktu, etrafımda format gibi işlerle uğraşan bilgisayarcı arkadaşlara sorunu sorduğumda çok basit açıklama ve yorumlarda bulunuyorlardı, açıkçası açıklamaları kafamada yatmıyordu. Sizin yönteminiz daha pratik ve kısa yoldur. Mesuliyetin lafı mı olur?, bana vakit arıyorsunuz, sorunuma anlayabileceğim şekilde çözümlerde bulunuyorsunuz, bilgisayarın başına ne gelirse gelsin. Tekrar teşekkür ediyorum, saygılar-sevgiler.

MsNEMIR

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Sıkıntınızı giderebildiyse, ne mutlu bana.
Allah'a emanet olun.
Saygılar...