Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

"Türkçe'miz Nereye Gidiyor?" afiş çalışması.

Ahmet KAPLAN

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.ahmetkaplan.net
Merhaba arkadaşlar " Türkçe'miz Nereye Gidiyor? " sloganı ile hazırlamış olduğum bir afiş çalışması iki versiyonunuda sizlerin görüşüne sundum.

Birin Afiş Çalışması:

afis1xo7.png

İkinc Afiş Çalışması:

afis2zk2.png

Not: Bundan önceki mesajlarımda forumda renkli yazımların yasak olduğunu bilmiyordum. Bu hatamdan dolayı özür dilerim. Bilginize.

escape_lea

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Güzel ve anlamlı bir çalışma olmuş.
Tebrikler.

ecenur87

🌱Yeni Üye🌱
ilk afişte eksik harf olan yazı ile doğru yazı yer değiştirse sanki daha iyi olur. Hani üsttekinden birşey anlamıyoruz altta doğrusunu yazdım hep bunu yapmak ve yaşamak zorunda olmayalım der gibi. eline sağlık...

N/A9

🏆Pro Tasarımcı🏆
Ben ikisinide çok beğendim, hem görsel hemde tipografik açıdan çok güzel, ayrıca fikirde çok iyi.. Emeğine sağlık.

Ahmet KAPLAN

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.ahmetkaplan.net
Teşekkür ederim arkadaşlar.
Olumlu / Olumsuz bütün eleştiri ve önerilerinizi göz önünde bulundurucam.
Sizin emeğinize sağlık, yorumlarınıza.

melekru

🌟Usta Tasarımcı🌟
sessiz bi isyan...
nezih bi ortam ama slogan çığlık kokuyor.
emeğinize sağlık

N/A8

♾️Grafik Gurusu♾️
Türkçe' de iyelik ekleri yani (im-in-imiz vb.) ayrı yazılmaz arkadaşım. Türkçeyi kurtaralım derken en çok bunlara dikkat etmeliyiz. Ben önce iyi bir dilbilgisine ve imla kurallarına sahip olmalıyız diyorum...

Mehmet NAS

♾️Grafik Gurusu♾️
Türkçe'miz (yanlış)
Türkçemiz (doğru)

Yasemin

Belgisiz Sıfat
👑Efsanevi Grafiker👑
arkadaşım ben farklı bi açıdan yaklaşmak istiyorum
bu afişe bakınca bi tehlike hissetmiyorum
yani uyarıcı ve dikkat çekecek bir afiş olmalıydı.
bu kadar durağan degilde... çarpıcı bişeyler yapsaydın
görüntü olarak hoş görünüyor ama anlam olarak pek çağrışım yapmıyor.
başka şekildede denesen yani kelimeleri vurgulayarak yapsan arkada gözuken yol bana türkcenin biyere gittini anlatmıyo
kendi fikrim tabiki tehlike çanları çaldırsan bu afişte;)

Son düzenleme:

suleymankkoklu

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
ilk afişte eksik harf olan yazı ile doğru yazı yer değiştirse sanki daha iyi olur. Hani üsttekinden birşey anlamıyoruz altta doğrusunu yazdım hep bunu yapmak ve yaşamak zorunda olmayalım der gibi. eline sağlık...

aynen katılıyor ve tebrik ediyorum

sedhat

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
birde aklıma takılan web adresinde bilerek mi türkçe karakterler kullandınız?çalışma genel olarak güzel elinize sağlık

Ahmet KAPLAN

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.ahmetkaplan.net
Evet Kardeşim bilerek Türkçe karakter kullandık. Bildiğinz üzere internette artık Türkçe karakterlerde kullanılabiliyor. Domainide aldık yakında site çalışmasınıda başlatıcaz. Zaten.

sedhat

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Evet Kardeşim bilerek Türkçe karakter kullandık. Bildiğinz üzere internette artık Türkçe karakterlerde kullanılabiliyor. Domainide aldık yakında site çalışmasınıda başlatıcaz. Zaten.
bilgin için teşekkür ederim

güneş gün

🌟Usta Tasarımcı🌟
bence ilk çalışma biraz daha anlamlı duruyor..ve bencede arkadaşların belirttiği gibi trkçmz nrye gdyr yazısını önce türkçemiz nereye gidiyor yazısını sonra yer verseniz daha manidar olacak ama güzel olmuş..ayrıca yanlış anlamadıysam güneşe giden ayak izleride batıyı temsil ediyor..yani türkçemizin batıya yönelmesini bu denli güzel ve kelimeri susturup resimleri konuşturmak daha bi mantıklı duruyor.. ellerinize ve düşünme gücünüze sağlık:)

ancientwisdom

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Eline sağlık, hoş çalımalar olmuş;
ama birkaç hata var, ki bunlar gerçekten böyle bir afişte çok önemli!

1- Türkçe'de "şey" sözcüğü her zaman ayrı yazılır.
2- Web sitesi adreslerinde türkçe karakter kullanılmaz, afişte de adresi düzeltelim.
3- "Buyurun" diye yazılır, sözcük İstanbul Türkçesi diye bildiğimiz konuşma dilinde ortadaki U harfini yalnızca konuşmada kaybeder. Yazarken BUYURUN diye yazmamız gerekir.

Lütfen dili en iyi kullanması gereken, toplumda en etkileyici unsur olan görsel ürünleri üreten bizler, bu konuya özen gösterelim!!!

bulut7

🏅Acemi Tasarımcı🏅

bende katılıyorum ...çünkü bişey anlamadınızmı demişsin ve devamında doğru yazıyı getirerek tamamlayabilirsin

tasarimci-03

🏅Acemi Tasarımcı🏅
afis anlamli ama....resimsel anlatim konu icerigiyle bagdasmiyor....
dusunceler guzel ama butunsel dusunce eksik....ne sorusunun cevabini bulmak gerek fotograflarda....

cb-rnk

🌱Yeni Üye🌱
Bencede ilk afiş güsel olmuş. ayrıcada çok anlamlı bir konu. aydın üni. öğrencisi yaptığı için dahada gurur duydum:D

melores

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.tekvirreklam.com
bence ilk afişte kullandığın ifade aynen kalsın. diğer türlüsünü herkes vurgular ama sen artık normal türkçeyi okuyamıyormuşuz ifadesi oluşturmuşsun bu daha hoşuma gitti.

türkçenin eksik biçimde kullanıldığını anlattığın için resimdeki adımlarda eksik olsa daha dikkat çekerdi sanki. çalışmaların gerçekten güzel tebrik ederim.