Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TL Simge Yarışması

buka999

🏅Acemi Tasarımcı🏅
192m2.jpg

Sonuçları heyecanla bekliyoruz. Ben de bu simge ile katıldım yarışmaya. En iyi kimse o
kazanır inşallah. Sonuçta ülkemizi ve para birimimizi temsil edecek simge, kişisel çıkarların üzerindedir ve olmalıdır. Tarihi değeri de olan böyle bir yarışmaya katılmak, katılmayı düşünmek bile onur vericidir. Hayırlısı olsun...

belliki cok dusunmussun bunu yaparken hani paramızın adı ZİGANA olsaydı uyardıda Türk Lirası oldugu için fantazi olarak kalacagını dusunuyorum o cizimin :D

evreninmerkezi

🌟Usta Tasarımcı🌟
elle yazımı zor yanı kolay gıbı gozuksede dıkkatsız elle cızımınde karısıyo mesela doları gozun kapalı veya ters elınlede cızden dolar sımgesını herkes ayırır bura elle yazımı cok kolay olmalıydı...

evet çok kolay değil ama şartnamede de çok kolay olması değil sadece kolay olması isteniyordu. . . Şartnamede belirtildiği kadar da kolay olduğunu düşünüyorum. . Yorumun için teşekkürler . . .sağol

YuBayer

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
El Yazısı T ve L nin birleşimi.. Pound/Sterling'in L si de leyla olmuşun L'si o zaman :D

buka999

🏅Acemi Tasarımcı🏅
evet çok kolay değil ama şartnamede de çok kolay olması değil sadece kolay olması isteniyordu. . . Şartnamede belirtildiği kadar da kolay olduğunu düşünüyorum. . Yorumun için teşekkürler . . .sağol

diyorum ya aklınıza geleni yapmıssınız hata orda

1- Ms Word gibi kelime işlemci programlarda simgenin yer alacağı dusunulmeli

2-bir bankacı Türk lirasını sembolize ederken müsteriyi beklemeycek kadar zaman da sembolu çizebilmeli

3- Bilgisayar hexa decimal ve binary kod halinde yapılacagı dusunulmelı yanı ne kadar egim verirsen iş o kadar zorlasır

4-dolar euro gibi diger butun para sembolleri incelenmeli onlar patentli oldugu icin onlara benzememeli

5-Şart namenin dışına çıkılmamalı

daha cok sey var keske bunlar soyle 3 gun oturup duzenleseydınız burda ki hata kanımca herkes aklına geleni yapmıs yani kendisi begenmiş hic sunu dusunmemiş kime bir profesor yıllarını omrunu kıtaplara adamıs senın dusunemeyecegın herseyı dusunecek profesor docent juri uyesi ki ben juri üyesini bile arastırmak lazım kımdır Ataturkcumudur Laikmidir kimlerdendir tabi bunları yapanlar olmustur.....

evreninmerkezi

🌟Usta Tasarımcı🌟
belliki cok dusunmussun bunu yaparken hani paramızın adı ZİGANA olsaydı uyardıda Türk Lirası oldugu için fantazi olarak kalacagını dusunuyorum o cizimin :D

olur mu canım bunun aynısını bende düşünmüştüm. . Hatta babamda onunla katıldı ve tabi bi tane daha var değişik bi tane daha neyse...Z harfi gibi algılanan o şekil aslında T ve L harfinin birleşiminden oluşuyor. . . Orjinal birşey bence yani farklı bi harf gibi olmasına rağmen iki harfin birleşimi. . .ama tabi jüri ilk bakışta lirayı anımsatmiyo bahanesiyle eleyebilir kolaylıkla . . . Neyse yine de arkadaşı tebrik ediyorum..dediği gibi hayırlısı :D

YuBayer

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
olur mu canım bunun aynısını bende düşünmüştüm. . Hatta babamda onunla katıldı ve tabi bi tane daha var değişik bi tane daha neyse...Z harfi gibi algılanan o şekil aslında T ve L harfinin birleşiminden oluşuyor. . . Orjinal birşey bence yani farklı bi harf gibi olmasına rağmen iki harfin birleşimi. . .ama tabi jüri ilk bakışta lirayı anımsatmiyo bahanesiyle eleyebilir kolaylıkla . . . Neyse yine de arkadaşı tebrik ediyorum..dediği gibi hayırlısı :D

Haklısınız. Bariz bir şekilde TL aramak neden olsun ki. Yani Dollar S, Pound L gibi.
Babanızla aynı frekansta düşünmüşüz. Selamlarımı iletiyor, ellerinden öpüyorum.
Dediğim gibi katılmak bile şahsen yeter bana...

buka999

🏅Acemi Tasarımcı🏅

zaten cok dusunmussun derken espri yapmıstım...o zaman Z harfini gorunce acaba bu 2 harfin birleşimi olmasın diye dusunmuyoruz herhalde...

evreninmerkezi

🌟Usta Tasarımcı🌟
diyorum ya aklınıza geleni yapmıssınız hata orda

1- Ms Word gibi kelime işlemci programlarda simgenin yer alacağı dusunulmeli

2-bir bankacı Türk lirasını sembolize ederken müsteriyi beklemeycek kadar zaman da sembolu çizebilmeli

3- Bilgisayar hexa decimal ve binary kod halinde yapılacagı dusunulmelı yanı ne kadar egim verirsen iş o kadar zorlasır

4-dolar euro gibi diger butun para sembolleri incelenmeli onlar patentli oldugu icin onlara benzememeli

5-Şart namenin dışına çıkılmamalı

daha cok sey var keske bunlar soyle 3 gun oturup duzenleseydınız burda ki hata kanımca herkes aklına geleni yapmıs yani kendisi begenmiş hic sunu dusunmemiş kime bir profesor yıllarını omrunu kıtaplara adamıs senın dusunemeyecegın herseyı dusunecek profesor docent juri uyesi ki ben juri üyesini bile arastırmak lazım kımdır Ataturkcumudur Laikmidir kimlerdendir tabi bunları yapanlar olmustur.....

merak etme kardeş ben bu işe, senin hayal ve tahmin edebileceğinden en az 3 kat fazla araştırma yaptım, 5 kat fazla düşündüm,tasarladim tarttm,eledm,sordum soruşturdm,eleştirdim, sildim sildim geliştirdim . . .ve inan yine olmasını gerektiğini düşündüğünden en az 10 kat fazla emek verdim teslim sürecinin sonuna kadar . . .buna emin olabilirsin. . . Bi gün tv de adımi kazanan diye duyuncada anlarsın :D tabi inşallah :p

Son düzenleme:

buka999

🏅Acemi Tasarımcı🏅
merak etme kardeş ben bu işe, senin hayal ve tahmin edebileceğinden en az 3 kat fazla araştırma yaptım, 5 kat fazla düşündüm,tasarladim tarttm,eledm,sordum soruşturdm,eleştirdim, sildim sildim geliştirdim . . .ve inan yine olmasını gerektiğini düşündüğünden en az 10 kat fazla emek verdim teslim sürecinin sonuna kadar . . .buna emin olabilirsin. . . Bi gün tv adımi kazanan diye duyuncada anlarsın :D tabi inşallah :p

inşallah tek temennim en iyi olan kazansın kimse o artık hayırlısı olsun bu gibi işlerde herşey dondugu için bosu bosuna insanları ugrastırmıs olucaklar ama en iyisi kimse o kazansın...

erkansali

🌱Yeni Üye🌱
inşallah tek temennim en iyi olan kazansın kimse o artık hayırlısı olsun bu gibi işlerde herşey dondugu için bosu bosuna insanları ugrastırmıs olucaklar ama en iyisi kimse o kazansın...

Siz mükemmele yakınsınız, yani bana... Her neyse iyi olan kazanamıyacak jüri elemelerini yapmıştır,şu asamada jüri kendinden harici yerlerede gosterim ve begendirme asamasında olabilir,tabi varsayım koskoca TL simgesi ni sadece jüri nin belirleyebilecegini pek tahmin etmiyorum benim ki varsayım en azından Merkez bankası yetkililerininde gorusu alınacaktır yanlıs mı dusunuyorum...

evreninmerkezi

🌟Usta Tasarımcı🌟
Siz mükemmele yakınsınız, yani bana... Her neyse iyi olan kazanamıyacak jüri elemelerini yapmıştır,şu asamada jüri kendinden harici yerlerede gosterim ve begendirme asamasında olabilir,tabi varsayım koskoca TL simgesi ni sadece jüri nin belirleyebilecegini pek tahmin etmiyorum benim ki varsayım en azından Merkez bankası yetkililerininde gorusu alınacaktır yanlıs mı dusunuyorum...
Şartnameden alıntı:
"
4. Değerlendirme Jürisi Üyeleri
4.1. Değerlendirme Jürisi,
Prof. Dr. Turalay Kenç, Başkan Yardımcısı
Selahattin Akkaş, Genel Müdür
Hüseyin Zafer, Genel Müdür
Yaman Eren, Mimar
Prof. Dr. İncilay Yurdakul, Akademisyen, T.C. Hacettepe Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Grafik Bölümü
Doç. Dr. Çiğdem Demir, Akademisyen, T.C. Gazi Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Görsel İletişim Tasarım Bölümü
Yrd. Doç. Dr. Dilek Kaya Mutlu, Akademisyen, T.C. Bilkent Üniversitesi, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Grafik Tasarım Bölümü
Yedek üye Emin Keskin, Genel Müdür
Yedek üye İlker Bayır, Genel Müdür Yardımcısı
Yedek üye Hava Yıldırım, Genel Müdür Yardımcısı’ndan oluşur."

Jüri üyeleri arasında görebileceğin gibi yetkili insanlar var zaten...:D
ayrıca şartname de ki şu ifadelerden de :
6.4. Tasarımların TCMB’nin ihtiyacını karşılamaması halinde, TCMB hiçbir tasarıma ödül vermeme hakkını saklı tutar.
6.5. Birincilik ödülü, aynı veya birbirine çok benzer olduğu düşünülen tasarım sahipleri arasında paylaştırılabilir. Bu hususta takdir yetkisi TCMB’ye aittir.
....
8.4. Birincilik ödülünü kazanan tasarımın TL için simge olarak kullanılıp kullanılmayacağı TCMB’nin takdir ve yetkisindedir.
8.5. Birincilik ödülüne layık görülen tasarımın TL simgesi olarak kullanılmasına karar verilmesi halinde TCMB, çizim, basım, vb. gibi aşamalarda çalışma sahibinden uygulamada teknik destek isteyebilir.
8.6. TCMB, birincilik ödülüne layık görülen tasarımın TL simgesi olarak kullanılmasına karar verilmesi halinde, tasarım üzerinde değişiklik isteme/yapma hakkına sahiptir.

..anlaşılabileceği gibi juri yetkisiz kişiler dahi olmuş olsa mesela cumhurbaşkanı başbakan falan bu olmaz dese de sorun değil o birinci seçilir ama kullanılmaz olur biter :D :D saygılar

Son düzenleme:

falqon

🏅Acemi Tasarımcı🏅
öyle böyle
seçecekler birini

ama

şunu söyleyim
eğer ben jüride olsam
burda çizipte sayfaya koyan arkadaşların çizdiklerinin hiç birisini TÜRKİYEME layık görmedim
ve
anında elerdim

evreninmerkezi

🌟Usta Tasarımcı🌟
öyle böyle
seçecekler birini

ama

şunu söyleyim
eğer ben jüride olsam
burda çizipte sayfaya koyan arkadaşların çizdiklerinin hiç birisini TÜRKİYEME layık görmedim
ve
anında elerdim

işte bu yüzden sen asla jüri üyesi değilsin olamayacaksin :D jüri üyesi olabilmek için yenilikçi ve orjinal bakış acılarına sahip olabilmen gerek...jüri üyelerinden akademisyen olanları tanıdığım için söylüyorum . . . Diğerleri de çalışkan ve zeki yetkili devlet memurları ne diyebilirim ki aranızda fark olduğu zaten belli ;) saygılar . . .

By_PaPaKeR

🌱Yeni Üye🌱
26 sayfayı Gözden Geçirdim...
Çok Güzel Çalışmalar Var. Yapanların emeğine Sağlık.
Juri Üyelerinin Geç Kalmalarına Sonuna Kadar Hak Veriyorum... Bu Kadar Güzel Çalışmaların arasından birini seçmek o kadar kolay değildir zannedersem. Juri Üyelerimize Allah Kolaylık Versin Diyorum... Ve ben Çalışmamı Burada Siz Değerli Arkadaşlarımla Paylaşmak İstiyorum... Saygılarımla.....

[IMG=https://img41.imageshack.us/img41/9761/artikl.jpg][/IMG]

Türklerin İlk Alfabesi Olan Orhun Alfabesinin T ve L harflerinin Birleşimidir.

falqon

🏅Acemi Tasarımcı🏅
iyide bu ne T ne de L'ye benzer
ben çizimin birinde orkun tamgalarından "R" ( ^ı^ ) harfini kullandım
ama
hiç olmazsa o Türkiye'nin T'sine benzer

evreninmerkezi

🌟Usta Tasarımcı🌟
26 sayfayı Gözden Geçirdim...
Çok Güzel Çalışmalar Var. Yapanların emeğine Sağlık.
Juri Üyelerinin Geç Kalmalarına Sonuna Kadar Hak Veriyorum... Bu Kadar Güzel Çalışmaların arasından birini seçmek o kadar kolay değildir zannedersem. Juri Üyelerimize Allah Kolaylık Versin Diyorum... Ve ben Çalışmamı Burada Siz Değerli Arkadaşlarımla Paylaşmak İstiyorum... Saygılarımla.....

[IMG=https://img41.imageshack.us/img41/9761/artikl.jpg][/IMG]

Türklerin İlk Alfabesi Olan Orhun Alfabesinin T ve L harflerinin Birleşimidir.

vay be harika olmuş . . Özgün ve orjinal bi düşünce :) kardeşimde bana böyle birşey tavsiye etmişti(yani göktürk alfabesiyle tl) çelişmistik onunla oda kendisi gönderdi. göktürk alfabesiyle katıldı yarışmaya sizinkine benziyo ama biraz daha farklı. . . Orhon kitabeleri göktürk zamanından diye biliyordm niye farklı yaptı kardeşim soracağım çok merak ettim sizin ki daha güzel olmuş çünkü :) tebrik ederim.

buka999

🏅Acemi Tasarımcı🏅
26 sayfayı gözden geçirdim...
çok güzel çalışmalar var. Yapanların emeğine sağlık.
Juri üyelerinin geç kalmalarına sonuna kadar hak veriyorum... Bu kadar güzel çalışmaların arasından birini seçmek o kadar kolay değildir zannedersem. Juri üyelerimize allah kolaylık versin diyorum... Ve ben çalışmamı burada siz değerli arkadaşlarımla paylaşmak istiyorum... Saygılarımla.....

[ımg=https://img41.imageshack.us/img41/9761/artikl.jpg][/ımg]

türklerin ilk alfabesi olan orhun alfabesinin t ve l harflerinin birleşimidir.

şartname de diyor ki akılda kalıcı akılda kalıcı bir bankacısınız veya vir vatandas bunu elle çizmek için 30 yaş altında olmak lazım 30 yaş üstünün bunu hatırlaması zor heleki 50 yas bakmaz bile...

evreninmerkezi

🌟Usta Tasarımcı🌟
Içimden,çok güçlü bi his ve çok gür bi ses yarışmayı bu siteden bi arkadaşın kazanacagini söylüyor. . . Bilemiyorum yani . . . Söylemesi benden hislerim kuvvetlidir :D
buarada @falqon sen niye paylaşmıyorsun tasarım ve ya tasarımlarını :) eminim başarılı bi çalışma olmuştur. . . Bak sitede yayınla ki hislerim haklı çıkarsa birincilikten olursun sonra :p

falqon

🏅Acemi Tasarımcı🏅
şartnameye göre burda yayınlamak sakıncalı değilmi..!?

2.8. Yarışmaya sunulan tasarımların özgün olması gerekmektedir. Yarışmaya katılanlar tasarımlarının kendilerine ait olduğunu kabul, beyan ve taahhüt etmiş sayılırlar. Tasarımların daha önce başka yarışmalarda ödül almamış veya yayımlanmamış olması gerekmektedir.

buka999

🏅Acemi Tasarımcı🏅
şartnameye göre burda yayınlamak sakıncalı değilmi..!?

2.8. Yarışmaya sunulan tasarımların özgün olması gerekmektedir. Yarışmaya katılanlar tasarımlarının kendilerine ait olduğunu kabul, beyan ve taahhüt etmiş sayılırlar. Tasarımların daha önce başka yarışmalarda ödül almamış veya yayımlanmamış olması gerekmektedir.

şimdi şöyle düsün diyelim ki burdaki tasarımlardan birisi birinci oldu ve ben burdaki tasarımların çizimlerini patent enstutusunden kayıt ettirdim o zaman malesef yarısma bırıncısı ben olurum burda yayınlamak sakıncalı tabıki tasarımızınız yaptıktan sonra gıdıp kayıt ettırdıysenız kendı adınıza o zaman hıc bısey olmaz ama sanmıyorum burdakı herkes aklına gelenı gonderdıgı ıcın ınsanlara guvenmemek lazım...