Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TL Simge Yarışması

evreninmerkezi

🌟Usta Tasarımcı🌟
neyse cevap vereceğin yok senin...dolar simgesi bilgisayarın icadından yıllar yıllar önce tasarlanmış olup dediğin gibi bi amaç gütmesi imkasız ötesidir... ne yani yoksa adamlar bilgisayarı biliyormuydu daha icat olmadan .. yok artık :D dersen ki S ile $ işaretleri yazarken karısır buna çocuklar bile güler herhalde :p ...devam anlamındaki hala ile babanın kız kardeşi olan hala bile karışmıyorken.... :D

buka999

🏅Acemi Tasarımcı🏅
neyse cevap vereceğin yok senin...dolar simgesi bilgisayarın icadından yıllar yıllar önce tasarlanmış olup dediğin gibi bi amaç gütmesi imkasız ötesidir... ne yani yoksa adamlar bilgisayarı biliyormuydu daha icat olmadan .. yok artık :D dersen ki S ile $ işaretleri yazarken karısır buna çocuklar bile güler herhalde :p ...devam anlamındaki hala ile babanın kız kardeşi olan hala bile karışmıyorken.... :D

Cok zekisin ama benim kadar degil cok cok cok eskiden uretilen dolar simgesi zamaninda diger avrupa parabirimlerimi varki bir ikincisi bilgisayarin aktif kullanimi etkisi degil bir banka memuru bir muhasebeci bir vatandasta s harfinin dolarmi yoksa s harfimi oldugunu ayirmak icin amerika cizgi cekmis ama sen hala anlayamayacak kadar zekisin baksana :D

erkansali

🌱Yeni Üye🌱
bakin kendimi bilgisayar yerine koyuyorum ben bankada bir memurun bilgisayariyim memur benim klavye den E harfi tusuma basti ben bilgisyar olarak klavyeden sinyal gonderdim
E harfi oldugumu klavyeden biliyorum bakin sadece bir bilgisayar gibi dusunuyorum fakat memurun kullandigi bilgisayar programinda acaba ben Euro muyum yoksa sadece E harfimiyim bilgisayar olarak kodlamalar devereye giriyor ve kodlarida yazayim size

if (E= € ) {

printf("Bu bir Euro Simgesidir");
}
....
bilgisayar bu kod parcasiyla bu simgenin euro oldugunu anladiktan ssonra islemine kaldigi yerden devam edecek
anlamiyosunuz herhalde cizgilerin onemi bilgisayarlar icin cok onemli...

if (E-Є ) {

printf("Bu bir TL Simgesidir");
}

buka999

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Neyse arkadaslar ben sadece bunlarida dusunseydiniz keskeyi yazdim sadece hepiniz icin hayirlisi olsun iyi calismalar...

evreninmerkezi

🌟Usta Tasarımcı🌟
Neyse arkadaslar ben sadece bunlarida dusunseydiniz keskeyi yazdim sadece hepiniz icin hayirlisi olsun iyi calismalar...
yok sevgili buka bu kadar kolay kaçamazsın sorumu cevaplamadan...£ işareti neyle karıştırılıyordu çok merak ediyorum...hala cevap vermedin...zannettiğin kadar zeki değilsin herhalde :D :D

evreninmerkezi

🌟Usta Tasarımcı🌟
sevgili @buka999 bana kalırsa sen zoru görünce hemen kaçan birisin hepsi bu...birşeyler biliyorsun belli ama eksik...seni fazlada takmaya gerek yok yani..sanada iyi çalışmalar...

evreninmerkezi

🌟Usta Tasarımcı🌟
güzelim konuda saçma sapan yaşanmış tartışmalardan dolayı herkesden özür diliyorum..buarada "$" dolar işareti ingilizce birleşik devletler olan United States in baş harflerinin birleşimidir. dikine iki çizgi U harfi ne ait ... ayrıca bu para halk arasında ispanyol doları diyede geçiyormuş bi zamanlar yani çok eskiden ...Spain dolar yani..neyse artık biraz cafcaflı birşey bu dolar sembolu sonradan tek çizgiye kısaltılmış falan filan..tabi @buka999 un dediğide kısmen doğru yani karışmaması için önemli ama dediğim gibi sadece bu değil mesela "£"pound işareti birşeyle karışmaz ama çizgi var yinede..gerçi çizgisizi de var karışmıyo diye ama sonuçta var çizgisi çünkü tek nedeni @buka999 un dediği gibi değil kesinlikle..neyse işte... ülkemiz ve kazanan adına şimdiden hayırlı olsun..herkese başarılar dilerim

buarada madem tasarımlar için bu kadar yorum var bu sayfalarda ... benimkiler biraz gerilerde kaldığı içindir midir nedir pek yorum almıyor ..linkleri vereyim bakalım ne düşünüyorsunuz merak ediyorum..forumdaki arkadaşların fikir ve eleştirileri benim için değerli gerçekten.

https://www.grafikerler.net/turkiye...l-simge-yarismasi-t117626p13.html#post1021561

https://www.grafikerler.net/turkiye...l-simge-yarismasi-t117626p12.html#post1021537

Son düzenleme:

acquaway

🏅Acemi Tasarımcı🏅
$ simgesi bilgisayardan önce daktiloda kullanılırdı, hatta çift çizgi tek çizgi muhabbetide bununla alakalıydı. Bir yerde okumuştum tam vakıf değilim olaya hatırlamıyorum çünkü

buka999

🏅Acemi Tasarımcı🏅
sizin çizgi diye ifade ettiğiniz şey para ifadesinin semboludur aslında..dünyadaki diğer bir çok para birim sembollerinde de görülmektedir...özgün olması için benim çalışmalarım olmuştu dediğiniz şeyle ilgili...tek veya çift çizgi olması şart değil yani ama onların seçileceğini sanmam :wink:

Ejqws.jpg

yOXBu.jpg

043iv.jpg

jva9W.jpg

valla goruntusu guzel yıne yazımdan kaybetmıs bır tasarım bence...

buka999

🏅Acemi Tasarımcı🏅
yazımdan derken biraz açar mısın

elle yazımı zor yanı kolay gıbı gozuksede dıkkatsız elle cızımınde karısıyo mesela doları gozun kapalı veya ters elınlede cızden dolar sımgesını herkes ayırır bura elle yazımı cok kolay olmalıydı...

destnyy

🌱Yeni Üye🌱
kendi sitesinden alııntıdır arkadaşlar

TÜRKİYE CUMHURİYET MERKEZ BANKASI TARAFINDAN DÜZENLENEN

"TL SİMGE YARIŞMASI" SONUCUNA İLİŞKİNBASIN DUYURUSU

Bankamız tarafından Türk lirasına kazandırılan itibarın perçinlenmesi, dünyada bilinirliğinin artırılması ve yazılışının kolaylaştırılması amaçlarına yönelik olarak Türk lirasını anlaşılabilir, özgün, estetik, elle yazımı kolay ve akılda kalıcı şekilde temsil edebilecek bir simge belirlemek üzere bir "TL Simge Yarışması" düzenleneceği 8 Eylül 2011 tarih ve 2011-54 sayılı basın duyurusu ile kamuoyuna duyurulmuştu.

Yarışma sonuçlarının 19 Aralık 2011 tarihinde açıklanacağı belirtilmiş olmakla birlikte, Bankamıza ulaşan çok sayıda başvurunun değerlendirme süreci devam etmekte olduğundan yarışma sonuçları ileri bir tarihte duyurulacaktır.

Kamuoyunun bilgisine sunulur.

shoresh

🌱Yeni Üye🌱
Arkadaşlarlar, buka999 arkadaşımızda kendi düşüncesini açıklamıştır, saygılı olalım, fazla birbirimizin canını sıkmayalım, ben bu yazılanlardan sadece şu kısımlara takıldım; bir yerde lira Osmanlı icadıdır denilmiş, bir yerde de 'Lidyalılar parayı keşfetmiştir' bilgisinin ortaokulda öğretilmesine rağmen sümerlere kadar inilmelidir diye belirtilmiş. cehalet diz boyu...
Tasarlanan şey özgün bir simgedir. Simge de ne aranacağı, hangi şartlarda olacağı ilanda belirtilmiştir. Bir şeyi beğenip beğenmemek ayrıdır, akılda kalıcı olması yani deyim yerindeyse kendini hafızaya yapıştırması ayrıdır. Bu nedenle ben HSNBLR arkadaşın çalışşmasını görür görmez beğendim ve düşüncemi yazdım. Zaten bu kadar paylaşılan çalışma içerisinde bu kadar çok tartışılması da akılda kalıcı bir yanının olduğuna delalettir.

planthome

🏅Acemi Tasarımcı🏅
evet, birbirinizi kırmayın.. sonuçta karar verecek olanlar jüri üyeleri..
her emek güzeldir.. bana kalsa biraz revize isteyip hepinizi birinci seçerim..
ama işte...
ama bakın düşüncelerinizle, yaptıklarınızla kendimi geliştiriyorum..

evreninmerkezi

🌟Usta Tasarımcı🌟
ileri bi tarih derken acaba ne kasdediliyor...herhalde 1 şubatı geçecek hali yoktur..yani inş..buarada cehalet diz boyu falan demiş pek dikkatli okumamış sanırım arkadaş mesajları...liradan kasıt isim olarak yoksa paranın icadi tartışmalı bir konu zaten ayrıca @buka999 un dediği sümerler olayıda farklı... "şimdilik öyle zannedilen"parayı ilk icat eden devletle bi ilgisi yok yani neyse.. :D ne olduğu okadar da önemli değil zaten...umarım sonuçlar çabuk açıklanır...

evreninmerkezi

🌟Usta Tasarımcı🌟
"diz boyu cahilliğe" küçük bir cevap

@HSNBLR arkadaşımızın simgesi gerçekten iyi olmuş zaten bunu belirtmiştim...ayrıca şimdiki yorumlara bende katılıyorum..gerçekten çizmeyi denedim diğer arkadaşlarla aynı sorunu yaşadım çizmek zor ve dört hareket gerekli ayrıca cep tel için yani küçük puntolar için nasıl bir dönüşüm ve dezenformasyona uğrar tahmin bile edemiyorum ama dediğim gibi tasarım güzel fakat sanırım uygun değil...neyse buarada Osmanlı Cihan Devletiyle alakalı söylenenlere katılmıyorum...Euro da da epsilon var antik yunana vurgu yapılmıştır aynı zamanda..keze dolar sembolu içinde tarihi bir durum var..Osmanlı tuğrasını kullanmak çok harika bir fikir bu yüzden..örümcek kafalılık yapıp @HSNBLR kardeşimizi üzmeye gerek yok diye düşünüyorum..ayrıca lira gökten zembille inmedi lira Osmanlı icadıdır..Osmanlıda da kullanıldığı şekliyle bizde kullanmışızdır..ve unutmayalım ki ülkemizi kuran ulu önder Atatürk te bir Osmanlı subayı ve kahramanıdır...ve bizler hepimiz Osmanlının torunlarıyız...neyse özetle sembolde ecdadımıza saygımız sonsuz olmuş ve bence iyi de olmuş :smile::tongueout:

""TÜRK LİRASININ"Tarihi

İlk lira Sultan Abdülmecid döneminde 5 Ocak 1843’te Osmanlı lirası adıyla basıldı. Kağıt para basılmadan önce kullanılan bu Osmanlı altın parasına Sarı lira denirdi. 2 Haziran 1854’de çeyrek lira ve 18 Şubat 1855’te de iki buçukluk ve beşibiryerdelerin basılmasına başlandı. [2]
Cumhuriyet'in ilanından sonra 30 Aralık 1925 tarih ve 701 Sayılı Mevcut Evrak-ı Nakdiye'nin Yenileriyle İstibdaline Dair Kanun kabul edilerek ilk Türk banknotlarının bastırılmasına karar verilmiştir. [3]
Cumhuriyet Dönemi'nde bastırılan paralar üzerinde Latin harfleri 1937’den itibaren kullanılmaya başlandı.
Cumhuriyet'in kuruluşundan günümüze kadar 9 emisyon grubunda 24 farklı değerde, 126 tertip banknot dolaşıma çıkarılmıştır. İlk altı emisyon grubundaki banknotların tamamı ile Yedinci Emisyon Grubundaki banknotların bir kısmı değişik tarihlerde dolaşımdan kaldırılmış ve 10 yıllık zamanaşımı sürelerinin sonunda değerlerini yitirmiştir.

AYRICA; LİRA, bazı ülkelerin para birimidir. İngilizcesi "Pound"dur. Türkçeye(Osmanlı döneminde), İtalyanca'dan, İtalyancaya da Latince terazi anlamına gelen libra kelimesinden geçmiştir.

kaynak: wikipedia

saygılar....

evreninmerkezi

🌟Usta Tasarımcı🌟
ayrıca ilkokuldan bu yana gelişen bazı bilimsel gelişmeler var arkadaşlar..bunların en basidi parayı ilk bulanların lidyalılar olmadığıdır..eski kaynaklara göz attığınızda halen lidyalılar olarak görebilirisiniz ama güncel bilgi ve buluş kaynaklarında doğruya ulaşacağınıza eminim.arkeologlar tarafından halen tartışma konusu olan bu meselede net birşey söylemek şimdilik mümkün değildir ne yazık ki...asurlular ve iyonyalıların lidyalılardan daha eski para buluntuları olduğu şuan net bilinmektedir ama daha da eski kime ait olduğu dahi bilinmeyen buluntularda vardır.. oyüzden şuan kimin icat ettiği tartışmada ama lidyalıların icat etmediği kesinleşmiş durumdadır...sürekli yeni yeni şeyler bulunuyor tabi..takip etmek gerek.lidyalıların paranın ilk mucidi olduğu zannedilmelerinin nedeni lidyalıların ekonomilerinin o dönemlerdeki ulaşılabilenlerin içinde en iyisi olmasındandır,heryerde ve bolca basılan ve kullanılan lidya paralarına ulaşmak kolay olmuştur.ama ilerleyen çalışmalar bunu çürütmüştür..saygılar...

evreninmerkezi

🌟Usta Tasarımcı🌟
sümerlere gelince paranın sembolüyle alakalı bir durumda konusu açılmıştı sanırım...ilk yazıyı sümerlerbulmuş ya hani.haliyle nesnelere ilk sembollerde ozaman verilmiştir.sembol konusu da haliyle oraya kadar uzaaa...aaar gider :) ...tekrar saygılar :D

YuBayer

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
192m2.jpg

Sonuçları heyecanla bekliyoruz. Ben de bu simge ile katıldım yarışmaya. En iyi kimse o
kazanır inşallah. Sonuçta ülkemizi ve para birimimizi temsil edecek simge, kişisel çıkarların üzerindedir ve olmalıdır. Tarihi değeri de olan böyle bir yarışmaya katılmak, katılmayı düşünmek bile onur vericidir. Hayırlısı olsun...