Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TL Simge Yarışması

falqon

🏅Acemi Tasarımcı🏅
1. olanı bilmem de
ilk 10 da benim ki var
:D

gp ahsi

🏅Acemi Tasarımcı🏅
bence birinciyi yada finale kalanları şimdiden açıklamazlar çünkü hadi dedilerki adama sen brincisin... bu durum basının haberi olmaz mı bundan ? mutlaka olur ve O zamanda çok saçma bişey olur ... 2.si eğer 1.tasarım belliyse bunu neden geç duyursunlarki zaten söyledikleri belli bir tarih yok ... Bence birinci her kim olacaksa herkesle beraber yada en fazla 1 gün önce haberi olacak ...

evreninmerkezi

🌟Usta Tasarımcı🌟
bence birinciyi yada finale kalanları şimdiden açıklamazlar çünkü hadi dedilerki adama sen brincisin... bu durum basının haberi olmaz mı bundan ? mutlaka olur ve O zamanda çok saçma bişey olur ... 2.si eğer 1.tasarım belliyse bunu neden geç duyursunlarki zaten söyledikleri belli bir tarih yok ... Bence birinci her kim olacaksa herkesle beraber yada en fazla 1 gün önce haberi olacak ...

bende böyle düşünüyorum aslında ama bazı arkadaşlar bir hafta önce telefonla arıyorlar falan deyince, "acaba?" dedim ... mesela öss birincilerine ayrıca önceden bi haber verilmiyor aynı gün açıklanıyor diğer herkes gibi... kişi sadece kendi netini biliyorsa iddia edebilir hepsi doğru falan diye... öss de bile haber verilmiyorsa bu yarışmada da öyle bi hafta önceden falan haber verileceğini sanmam...ama yine de falqon bu konuda bi açıklık getirirse daha sağlıklı olur kanaatindeyim ...:)

evreninmerkezi

🌟Usta Tasarımcı🌟
yOXBu.jpg

043iv.jpg

jva9W.jpg

bu üsttekiler babama ait...
bunlarda bana(aslında 3 tane ama 3 de birbirinden az farklı o yüzden gerek duymadım buraya koymaya)

Ejqws.jpg

tlsimgesekl2.jpg

aslında ben bu çizimden çok şey bekliorum

TASARIMIN TEMASI

Şartnamede yar alan ”… anlaşılabilir, özgün, estetik, elle yazımı kolay ve akılda kalıcı…” özelliklerine uygun olması açısından tasarımımı tanıtmak isterim. Akılda kalıcıdır ayrıca elle yazımı kolaydır çünkü şeklin çiziminde özellikle biz Türklerin çok tercih ettiği yöntem bulunmaktadır, el yazısı... Tasarımım Liranın L harfinin el yazısıyla estetik bir biçimde yazılışından ibarettir aslında. Ve ortasında para sembollerinin mimiği diyebileceğimiz ekonomik istikrarı da sembolize eden yatay çizgi bulunmaktadır.

Fakat tasarımım sadece L harfinden ibaret değildir tabiki de...

Şekle bir bütün olarak bakıldığın da bir işareti ”1” net bir şekilde belli olmaktadır buda TL’nin bir numara olduğunu simgeler ”şekil 1 ve şekil 6”.
Ayrıca L’nin zemine yatay yüzeyi şekli itibariyle tuğranın temelini oluşturan yaya çok benzer(bize ait motiflerde biri hattatlık derecesinde estetik el yazısı diğeri de tuğranın kullanılışıdır) ayrıca sonsuzluk işaretini de birebir olmasa da kısmen sembolize eder ve sonsuzluk üzerinde Türk Bayrağı silueti dalgalanır ve tuğra konusuyla şu şekilde de yorumlanabilir: “geçmişten aldığımız güçle şimdi daha da güçlü geleceğe… “ ”şekil 2”
Şekli saat yönünde ya da tersi yönde her döndürüşümüzde 1-9-2-3 rakamlarının silüeti çok cidi bir şekilde belli olur ve 1923 tarihi oluşturur.
Şekli sağa veya sola yatırdığımızda 9+6 ifadesi yine çok net gözükecektir ” şekil3 ”,(Atatürk’ün ülkemizi yönettiği süre 9+6=15 yıldır“1923-1938”) ayrıca 9 ve 6 ifadeleri altın oranın sembolü fi nin işaretinin φ sağa ve sola yatırılmış halleridirler. Altın oran ne alaka diye düşünülebilir belki ama şeklimi tamamen altın orana uyumlu çizdim”şekil7-diğer sayfada”
Şekle bir bütün olarak bakıldığında yukarıyı gösteren bir ok silüetin görünmektedir,bu yükseliş ve güçlenmeyi sembolize eder”şekil4”
Yine şekle bir bütün olarak bakıldığında yukarı doğru çıkan basamak silüetleri görünmektedir bu da zirveye adım adım çıkıldığını sembolize eder”şekil5”
Çizim sağa ve sola yatırıldığında da arapça orjinal sekliyle ALLAH lafzı okunmaktadır..buda bize ait motiflerden bi başkasıdır"şekil8"
Şekli 3 boyutlu olarak düşündüğümüzde ileri doğru koşan bir insan silüeti olduğu açıkça görülmektedir buda güçlenen ve 1 numara olacak olan Türkiye’nin ekonomisinin, parasının koşar adımlarla 1numara olmaya doğru gittiğini sembolize eder. (bir para birimi sembolünün 3.boyutta bir anlam ifade etmisi dünyada ilk ve tektir bu özgün bir çalışmadır ve son derece orjinaldir)(bir işaretinin sembolize edilişi şekil1 de zaten verilmiştir.)
Bir para birimi sembolünün tüm bunları ifade etmesi gerek diye bir şey yok elbette ama aranan şartlar açısından belirtmek istedim yine de. Ayrıca şekil aynı zamanda lira içinde kullanılabilen “£”pound sembolünden de çok da bağımsız değildir kaldı ki pound ingilizce lira demektir zaten... bunu pozitif görüyorum akılda kalıcılık ve yakışıklılık açısında ve bu özelliğiyle de daha orijinal oluyor diye düşünüyorum,kaldı ki pound sembolü zaten lira içinde kullanılır.para birimi sembollerinin tek çizgili veya iki çizgili versiyonları vardır bunlar aynı yada benzer para birimlerini kullanan ülkelerde ufak farklılıklar gösterir ve kimi ülkede tek çizgiyken diğeri çift çizgilidir falan...(bu konuda gerekli bilgiyi daha önceleri da paylaşmıştım zaten,kaynağım wikipedia dır)

şekil 1 ..... şekil 6 şekil7 gibi çizimleri buraya eklemeye gerek duymuyorum..onlar juri içindi :D

Son düzenleme:

gp ahsi

🏅Acemi Tasarımcı🏅
tasarımına saygı duyuyorum ama biraz fazla uçmuşsun gibime geliyor ... bide tasarımın kesinlikle göze hitabetmesi gerekir ... Ayrıca özgünlük sınavından geçebileceğini sanmıyorum ... Tabi bu benim düşüncem juri ne düşünür bilemem ...

evreninmerkezi

🌟Usta Tasarımcı🌟
tasarımına saygı duyuyorum ama biraz fazla uçmuşsun gibime geliyor ... bide tasarımın kesinlikle göze hitabetmesi gerekir ... Ayrıca özgünlük sınavından geçebileceğini sanmıyorum ... Tabi bu benim düşüncem juri ne düşünür bilemem ...

ben bu kadarını yapabildim ne diyeyim hayırlısı olsun artık ama yorumunuz için teşekkürler... sizin tasarımınız varsa görmeyi isterim doğrusu

EVET DOĞRU ASLINDA STERLİNE BENZİYOR AMA BENCE BU ARTI BİR ÖZELLİK..YAZIMI KOLAY VE AKILDA KALICI...AYRICA STERLİN İNGİLİZCE LİRA DEMEK YANİ MISIR LÜBNAN SUREYE VE TÜRKİYE GİBİ LİRAYI KULLANAN ÜLKELERDE ULUSLARASI SAHADA STERLIN SEMBOLÜ İLE GÖSTERİLİYOR...SİZE WİKİPEDİA DA YAYINLANAN DÜNYA PARA BİRİM SEMBOLLERİ RENK HARİTASINI GÖSTEREYİM https://ansiklopedika.org/Dosya:Currency-Symbol_Regions_of_the_World_circa_2006_cropped.png

FARKETTİYSENİZ LİRAYI KULLANAN ÜLKELER VE STERLİN KULLANAN İNGİLTERE AYNI RENKTE
https://en.wikipedia.org/wiki/File:Currency-Symbol_Regions_of_the_World_circa_2006.png

800px-Currency-Symbol_Regions_of_the_World_circa_2006.png

Ayrıca--------------------------------------------------------------------
El Yazısı T ve L nin birleşimi.. Pound/Sterling'in L si de leyla olmuşun L'si o zaman :D
YuBayer arkadaşımız Leyla olmuş demişTİ ama aslında o L harfi Leyla değil Lira"Libra"dır :D
--------------------------------------------------------------------------

"TÜRK LİRASININ"Tarihi

İlk lira Sultan Abdülmecid döneminde 5 Ocak 1843’te Osmanlı lirası adıyla basıldı. Kağıt para basılmadan önce kullanılan bu Osmanlı altın parasına Sarı lira denirdi. 2 Haziran 1854’de çeyrek lira ve 18 Şubat 1855’te de iki buçukluk ve beşibiryerdelerin basılmasına başlandı. [2]
Cumhuriyet'in ilanından sonra 30 Aralık 1925 tarih ve 701 Sayılı Mevcut Evrak-ı Nakdiye'nin Yenileriyle İstibdaline Dair Kanun kabul edilerek ilk Türk banknotlarının bastırılmasına karar verilmiştir. [3]
Cumhuriyet Dönemi'nde bastırılan paralar üzerinde Latin harfleri 1937’den itibaren kullanılmaya başlandı.
Cumhuriyet'in kuruluşundan günümüze kadar 9 emisyon grubunda 24 farklı değerde, 126 tertip banknot dolaşıma çıkarılmıştır. İlk altı emisyon grubundaki banknotların tamamı ile Yedinci Emisyon Grubundaki banknotların bir kısmı değişik tarihlerde dolaşımdan kaldırılmış ve 10 yıllık zamanaşımı sürelerinin sonunda değerlerini yitirmiştir.

AYRICA; LİRA, bazı ülkelerin(Suriye Lübnan Mısır İngiltere eskiden İtalya...) para birimidir. İngilizcesi "Pound"dur. Türkçeye(Osmanlı döneminde), İtalyanca'dan, İtalyancaya da Latince terazi anlamına gelen libra kelimesinden geçmiştir.

kaynak: wikipedia

saygılar....

Son düzenleme:

gp ahsi

🏅Acemi Tasarımcı🏅
tabiki herkes elinden geleni yapar ... benimde tasarımım var tabiki de açıkçası korkuyorum burda göstermeye ... şunu söyleyebilirim juriye simgeyi açıklamak için 2-3 madde kullandım ... basit ve anlamlı olduğuna inanıyorum ... ama 8 bin kişi katılmış gerçekten düşündürücü !!!

evreninmerkezi

🌟Usta Tasarımcı🌟

tasarımlarınızı resimdeki gibi örnek degerleriyle gosterebilirseniz en azından tek basına simge olmayıp rakam veya sayıyla nasıl gorundugunu gormus oluruz

evet haklısınız bu doğru bi bakış açısı zaten bende tasarımlarımı yaparken aynı yolu denedim ve çok da güzel durdu "bence tabi"...

ayrıca burada ki gibi diğer simgelerin arasınada koydum bakalım onların içinde nasıl duruyo diye ... içime sindi gayet orjinal durduğuna karar verdim ve yarışmaya katıldım :D

ama malesef şuan bunları paylaşma imkanım yok burada, artık siz kafanızda hayal edin yada kendi pcnizde yerleştirin :D

falqon

🏅Acemi Tasarımcı🏅
TCMB seçsin seçmesin
ben eserime güvenirim
:)

evreninmerkezi

🌟Usta Tasarımcı🌟
yav burada yarısından çoğu ytl ama :D ayrıca kim koymuş onları o siteye ...bizim forumdanda bi kaç arkadaşın tasarımlarınıda gördüm sanki :D ..neyse..yukarıda ki arkadaşa tasarımını paylaşma cesareti gösterebildiği için teşekkürler :D hala korkanlar varda :D yaw merak ediyorum siz sokağa nasıl çıkıyorsunuz , ya saksı düşerse kafanaza mazallah :D:D:D...

:D:D

dual_head_eagle

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
hahay
Habertürk de millet oy veriyor
4. kazanmış diyen bile var
alem milletiz vesselam
:))

Habertürk bu simgeleri nereden bulmuş TCMB den alacak hali yok bizim forumdan almıştır. Benim simgem yok aralarında ben grafikerler forumunda yayınlamadım o yüzdendir.

Ayrıca bu anadolu motifi olayı sonradan ortaya çıktı eğer gerçekte bu haber. Şartnamede yazmayan şeyi kriter olarak göstermemeliler bence.

falqon

🏅Acemi Tasarımcı🏅
amma vıdı vıdı ettiniz ya
gazete bu
aklınca yazmış VE uyduruk 5-10 simge komuş
ki
hiç biri TCMB den içeri giremez
uyanık bi muhabir dışardaki çöptenekesini karıştırmış olmalı
:D

gp ahsi

🏅Acemi Tasarımcı🏅
bu iş kabak tadı vermeye başladı ama dur bakalım hayırlısı ... bide hiçbir simgeyi seçmiyorlarmış ... İNŞALLAH seçerler yoksa arkalarından edilen beddualarla çok yaşayamazlar :)

Lifetime

🏅Acemi Tasarımcı🏅
ewt bu konu altında yayınlanmış çalışma"lar" var Onları görmek ayrı bir heyecandı.
Yarışma ya gelince Jurinin 8.000+ yarışmacıyı bu kadar sallamasını hakaret sayıyorum. En son ehliyet alacağım zaman okadar belge hazırlamıştım. 8000+ tasarımcı kriterlere uyarken Juri malesef aynı ehemmiyeti göstermekte Yeteneksiz kalıyor.

gp ahsi

🏅Acemi Tasarımcı🏅
yav burada yarısından çoğu ytl ama :D ayrıca kim koymuş onları o siteye ...bizim forumdanda bi kaç arkadaşın tasarımlarınıda gördüm sanki :D ..neyse..yukarıda ki arkadaşa tasarımını paylaşma cesareti gösterebildiği için teşekkürler :D hala korkanlar varda :D yaw merak ediyorum siz sokağa nasıl çıkıyorsunuz , ya saksı düşerse kafanaza mazallah :D:D:D...

:D:D[/QUOT

bence simgesine gerçekten güvenen ve kazanacağına inanan hiçbir yerde simgesini paylaşmaz ... :emo1: başka korkmayanlar varsa görmek isterim ... :wink: