Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TL Simge Yarışması

evreninmerkezi

🌟Usta Tasarımcı🌟
acabasitede bu konuda bi anket yapma imkanı yok mu bakalım içimizden kimi birince seçeceğiz...özel mesajda gönderemiyoruz ki admine bildirelim

erkansali

🌱Yeni Üye🌱
Benim tasarımda euro ya benziyo ama,ilk 7 finalist arasında olacagını hissediyorum....

TL SEMBOLİZE AÇIKLAMASI
Bir milletin bağımsız olup olmadığını tedavülde olan paralardaki yazılardan anlayabiliriz. Bağımsız milletler daima kendilerine ait yazı ve resimleri kullanarak para basmışlardır. Bağımsız olmayan toplumların paralarında ise daima hakim gücün dili ve simgeleri bulunur.
Türklerin, çok eski dönemlerden beri, para bastıklarını ve para basmanın bir bağımsızlık ifadesi taşıdığını biliyoruz.
Çoğu para biriminin karakteristik kısaltması ya da sembolü bulunmaktadır.

Benim tasarımımda sembol ise ;

- Bir adet paralel çizgi tekliği ve istikrarı,
- C hem Cumhuriyeti ve de kapsayıcılığı,
- T Türkiye’ye aidiyeti,
- L ise lirayı sembolize etmektedir.

maviaynet

🏅Acemi Tasarımcı🏅
iyi akşamlar arkadaşlar.bende bi kaç çalışma yolladım ama burada yayınlamayacağım
şimdilik

maviaynet

🏅Acemi Tasarımcı🏅
siz yayınlıyosunuz ya sorun çıkmazmı sizce.yani farz edelim ödül aldınız sorun çıkmazmı.

buka999

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Neden halen açıklanmadı bende anlamış değilim :).

Ben sadece bir simgeyle katıldım yarışmaya, çok fazlada ümitli değilim açıkçası. Takvim geçti zaten burada da yayınlayayım simgemi;

Tasarımın Teması: Sonsuza dek yükselecek olan Türk ekonomisinin zirvedeki yeri.

Tasarımın Açıklaması: Logoda kullanılan “Osmanlı Tuğrasında bulunan ve yönetim açısından Millet, Devlet ve Hâkimiyet anlamına gelen” üç TUĞ görüldüğü üzere soldan sağa, yukarı basamak şeklinde; dünyaca kabul edilmiş olan “SONSUZLUK SEMBOLÜ” üzerinde konumlandırılmıştır. Bu sonsuza kadar sürekli yükselmekte olan bir ekonominin sembolüdür. Tasarıma flu şekilde bakıldığı zaman sol ve sağ tarafta birbirine bakan hilallerin belirdiğini görebileceksiniz. Ayrıca dünyada kullanılan hiçbir para sembolünü çağrıştırmamaktadır. Neden çağrıştırsın ki? Kültürümüze has figürlerimizi modern çağ figürleriyle harmanlayarak hiçbir sembole özenmeden kendi sembolümüzü yansıtan bu tasarım aynı zamanda; Dolar, Euro kadar elle kolaylıkla yapılabilecek kadar sade, anlamlı ve basittir.

tl.jpg

Malesef birşeyi unutmuşsun TÜRK LİRASI osmanlı değiliz Türkiyeyiz ve birde doların simgesini sola yatır uzerine cizgi cek misali olmuş çok çok çok zor kardesim ama hayırlısı olsun....

HSNBLR

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.venoo.net
Malesef birşeyi unutmuşsun TÜRK LİRASI osmanlı değiliz Türkiyeyiz ve birde doların simgesini sola yatır uzerine cizgi cek misali olmuş çok çok çok zor kardesim ama hayırlısı olsun....

Eleştiriniz için teşekkür ederim, ancak ben Osmanlı torunuyum. Siz olmayabilirsiniz. Türkiye'min şu an bu konumda olmasını Osmanlı'ya borçluyuz, Osmanlı olmasa biz olmazdık. Ancak bunu tartışma yeri burası değil :). Teşekkürler.

Son düzenleme:

dual_head_eagle

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐

Hem Osmanlı hem sözü edilen simge hakkında söylediklerinize katılmıyorum.

Sola yatık S harfi dediğiniz matematikte sonsuzluğu simgeler. Yani o da bir simgedir.

Arkadaşın düşüncesi güzel fakat kalemle düzgün şekilde çizmek zor bu logoyu.

buka999

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Eleştiriniz için teşekkür ederim, ancak ben Osmanlı torunuyum. Siz olmayabilirsiniz. Türkiye'min şu an bu konumda olmasını Osmanlı'ya borçluyuz, Osmanlı olmasa biz olmazdık. Ancak bunu tartışma yeri burası değil :). Teşekkürler.

şimdi sen bir yarışmaya katılıyorsun yarışmada rusça veya arapça yazılmamış TÜRK LİRASINI sembolize eden diyo ben kalvuza gore soyluyorum amac osmanlı değil zaten hani söyle deseydi geçmiz tarihimiz değerlendirilerek bir simge isteniyor deseydi haklısın ama özellikle TÜRK LİRASI olarak açıkça belirtmiş osmanlı torunuda olsan fark etmiyo yani...

HSNBLR

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.venoo.net
Hayda :). Tamam hocam kazanamayacağım ben zaten bu yarışmayı neden bu kadar dert ettiniz anlamadım hiç :).

buka999

🏅Acemi Tasarımcı🏅
yorum sadece en 3 tane hakkın vardı 2 tane daha yaptın mı bundan farklı...

HSNBLR

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.venoo.net
Yapmadım. Umarım siz kazanırsınız katıldıysanız yarışmaya. :)

buka999

🏅Acemi Tasarımcı🏅
ben katılmadım sartnameyi okudugum da bir yazı var orda katılımcıların hic birinin seçilmeyeceği yazıyor zaten acık acık soylemişler zaten hayırlısı olsun..bu ülke oss lerden kpss lerden sbs lerden oks lerden dgs lerden tus lardan cus lardan vesırelerden para kazanan bır ulke ınsanların duygularıyla dalga gecen bır ulke :) o yuzden boyle seylerle ugrasmam...

graif

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Hayda :). Tamam hocam kazanamayacağım ben zaten bu yarışmayı neden bu kadar dert ettiniz anlamadım hiç :).

Buka999 arkadaşım sadece logonun şartnameye uygun olmadığından bahsetmiş ki bende buna katılıyorum, çünkü yazımı kolay olması ile ilgili vurgu yapmışlar, sizin logonuz ancak 4 hareketle çizilebilir. Bunun dışında bence tasarımımz gerçekten güzel...
Kızacak birşey yok yani :D

bereket

🌱Yeni Üye🌱
Değerli kardeşim bence çalışman süper olmuş yazımı biraz zor olsada. Tebrik ederim.

dual_head_eagle

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
@HSNBLR simgendeki düşünçe çok güzel simetri olarakda güzel fakat elime kağıt kalem aldım bir türlü nizami çizemedim. :) Benim beceriksizliğimde olabilir fakat bir türlü ekrandaki simgeye benzemiyor çizdiğim. Yani bir logo olarak harika fakat para simgesi olarak çizimi aşırı zor. Yinede canını sıkma, yeteneklisin.

evreninmerkezi

🌟Usta Tasarımcı🌟
siz yayınlıyosunuz ya sorun çıkmazmı sizce.yani farz edelim ödül aldınız sorun çıkmazmı.

yo hayır bir sorun çıkmaz...çünkü yarışmaya katıldığın andan itibaren tasarım şahıs üzerine bir nevi patentleniyor..hatta burda önceden paylaşmış olman bence konuyla ilgili oluşabilecek problemlerde kanıt olabilir..

şartname söyle der:
2.8. Yarışmaya sunulan tasarımların özgün olması gerekmektedir. Yarışmaya katılanlar tasarımlarının kendilerine ait olduğunu kabul, beyan ve taahhüt etmiş sayılırlar.

buka999

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Benim tasarımda euro ya benziyo ama,ilk 7 finalist arasında olacagını hissediyorum....

TL SEMBOLİZE AÇIKLAMASI
Bir milletin bağımsız olup olmadığını tedavülde olan paralardaki yazılardan anlayabiliriz. Bağımsız milletler daima kendilerine ait yazı ve resimleri kullanarak para basmışlardır. Bağımsız olmayan toplumların paralarında ise daima hakim gücün dili ve simgeleri bulunur.
Türklerin, çok eski dönemlerden beri, para bastıklarını ve para basmanın bir bağımsızlık ifadesi taşıdığını biliyoruz.
Çoğu para biriminin karakteristik kısaltması ya da sembolü bulunmaktadır.

Benim tasarımımda sembol ise ;

- Bir adet paralel çizgi tekliği ve istikrarı,
- C hem Cumhuriyeti ve de kapsayıcılığı,
- T Türkiye’ye aidiyeti,
- L ise lirayı sembolize etmektedir.

bu yaptıklarınla ılk 7000 de bıle zor olursun sapka seklındekı T harfı kolay ama kolaylıgıkadarda kotu goruntusu var e seklındekı ıse hıc olmamıs herhalde euro da 2 cızgı vardı bende tek cızgımı eklım dedın ...:D

evreninmerkezi

🌟Usta Tasarımcı🌟
@HSNBLR arkadaşımızın simgesi gerçekten iyi olmuş zaten bunu belirtmiştim...ayrıca eleştirimde de söyle demiştim...

@planthome a kesinlikle katılıyorum..buarada @HSNBLR kardeşimizin çizimi gerçekten ödül hakediyor..çok güzel bir çalışmayla katılmış yarışmaya..lakin bir eksiği olduğunu düşünüyorum.her tasarım latin veya kendi alfabesiyle para birimini öyle yada böyle bir şekilde temsil eder...yani anlaşılabilir olur...mesela peso için p harfi arap lirası için arapça lam harfi yen için y harfi euro için e harfi olduğunu anlarsınız..dolar için s harfi var diyeceksiniz ama onunda nedeni var işte ama hiç girmeyelim oraya sonuçta neden olan şeyin baş harfi veya temsili..
örnek göstermek gerekirse:

sterlin_peso_rupet2.jpg

images

images

images

images

juri belki bu yüzden bu tasarıma eksik not verebilir ama inanın dünyada para birim sembolü diye birşey şuana kadar yapılmış olmasaydı ve hiç bi ülke henüz tasarlamamışken bu iş çıksaydı tasarım gerçekten dört dörtlüktü..buda özgünlüğünü ifade eder ki dünyadan malesef bu kadar da bağımsız değiliz hiç bi ülkenin de olmadığı gibi...yine de tebrik ederim..başarılar dilerim..çok çok iyi bir tasarım yapmışsın..saygılar..

buarada başka arkadaşlardan da bekliyoruz paylaşımlarını...

ayrıca şimdiki yorumlara bende katılıyorum..gerçekten çizmeyi denedim diğer arkadaşlarla aynı sorunu yaşadım çizmek zor ve dört hareket gerekli ayrıca cep tel için yani küçük puntolar için nasıl bir dönüşüm ve dezenformasyona uğrar tahmin bile edemiyorum ama dediğim gibi tasarım güzel fakat sanırım uygun değil...neyse buarada Osmanlı Cihan Devletiyle alakalı söylenenlere katılmıyorum...Euro da da epsilon var antik yunana vurgu yapılmıştır aynı zamanda..keze dolar sembolu içinde tarihi bir durum var..Osmanlı tuğrasını kullanmak çok harika bir fikir bu yüzden..örümcek kafalılık yapıp @HSNBLR kardeşimizi üzmeye gerek yok diye düşünüyorum..ayrıca lira gökten zembille inmedi lira Osmanlı icadıdır..Osmanlıda da kullanıldığı şekliyle bizde kullanmışızdır..ve unutmayalım ki ülkemizi kuran ulu önder Atatürk te bir Osmanlı subayı ve kahramanıdır...ve bizler hepimiz Osmanlının torunlarıyız...neyse özetle sembolde ecdadımıza saygımız sonsuz olmuş ve bence iyi de olmuş :smile::tongueout:

HSNBLR

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.venoo.net
Yok hocam canimi sýkmýyorum ki zaten pek umitli degildim :) sorun sadece osmanliya laf etmesiydi arkadasin o yuzden :) ayrica sunuda belirtmek isterim dolar yahut euro sembolude elle ayni cizilmez ki zaten. Dolarda S koyup uzerine bir cizgi atariz, euroda C koyup ortasina iki cizgi atariz, pound u hicsoylemiyorum onu bende cizemiyorum elimle cunku. Benimkinde sadece yan yatmis 8 ustune de uc cizgi cizilecek dikey bu kadr kolay :) pek zor oldugunu dusunmuyorum acikcasi. Bu sadece bilgisayarla cizildigi icin incelik kalinlik mevcut sonsuzluk isaretinde. Yoksa siz beceriksiz falan degilsiniz estf. Aynisini elimle bende cizemem. Yinede cok tesekkur ederim deger verip guzel yorumlarinizi kattiginiz icin.

Son düzenleme: