Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TL Simge Yarışması

shoresh

🌱Yeni Üye🌱
@HSNBLR

Çok kaliteli bir çizim, tebrik ederim, açıkça söylemek gerekirse burada yapılmış paylaşımlar arasında ki buna benimki de dahil, en kalitelisi en iyisi sizinki diyebilirim, ilk bakışta tuğrayı anımsatıyor bu güzel bir + ayrıca çizimi de çok basit, herkes kendi çalışmasının kazanmasını ister ama samimi söylüyorum, sizinki seçilirse çok da üzülmem :)

serosez

🌱Yeni Üye🌱
TÜRKİYE CUMHURİYET MERKEZ BANKASI TARAFINDAN DÜZENLENEN

"TL SİMGE YARIŞMASI" SONUCUNA İLİŞKİN BASIN DUYURUSU

Bankamız tarafından Türk lirasına kazandırılan itibarın perçinlenmesi, dünyada bilinirliğinin artırılması ve yazılışının kolaylaştırılması amaçlarına yönelik olarak Türk lirasını anlaşılabilir, özgün, estetik, elle yazımı kolay ve akılda kalıcı şekilde temsil edebilecek bir simge belirlemek üzere bir "TL Simge Yarışması" düzenleneceği 8 Eylül 2011 tarih ve 2011-54 sayılı basın duyurusu ile kamuoyuna duyurulmuştu.

Yarışma sonuçlarının 19 Aralık 2011 tarihinde açıklanacağı belirtilmiş olmakla birlikte, Bankamıza ulaşan çok sayıda başvurunun değerlendirme süreci devam etmekte olduğundan yarışma sonuçları ileri bir tarihte duyurulacaktır.

Kamuoyunun bilgisine sunulur.

artık salı günü, cuma namazından sonra açıklarlar :D

HSNBLR

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.venoo.net
@HSNBLR

Çok kaliteli bir çizim, tebrik ederim, açıkça söylemek gerekirse burada yapılmış paylaşımlar arasında ki buna benimki de dahil, en kalitelisi en iyisi sizinki diyebilirim, ilk bakışta tuğrayı anımsatıyor bu güzel bir + ayrıca çizimi de çok basit, herkes kendi çalışmasının kazanmasını ister ama samimi söylüyorum, sizinki seçilirse çok da üzülmem :)

Teşekkürler güzel yorumun için kardeşim. Hakeden kazanır umarım, herkes gibi bende kazanmayı çok istiyorum tabiki ancak bence TL simgesi ülkemizi bir nebze temsil edecek bir simgedir. Bu yüzden kesinlikle hakedenin kazanması gerektiğini düşünüyorum. Umarım diğer birçok yarışmada olduğu gibi bunda da antin kuntin işler dönmez.

planthome

🏅Acemi Tasarımcı🏅
bence juri üyeleri çıkmazda..
aradıkları tasarımı buldular ama bekledikleri kişilerden değil..
onlar istiyorlardı ki, bu işte uzman tanınmış akademik kariyeri olan birinin eseri birinci çıksın..
ne yani koskoca "TL" simgesinin birincisi sıradan bir tasarımcı olacak hali yok ya!!
bu onlara göre...
ama buna mecburlar..
bu biraz hindistan para birimi için aranan yeni simgesinde tanınmış tasarımcılar ve akedemik kariyerleri olanlar 2. 3. 4. olurken sıradan genç bir tasarımcının simgesinin birinci
çıkmasına benzeyecek..

yarışmada bir usülsüzlük olmaz.. belki logolardan karma bir logo çıkarabilirler
ama bir simgeden asla çıkaramazlar.. herkes simgesini çok iyi tanır..

yani dağdaki çoban da yapsa o simgeyi onu seçmek zorundalar..
saygılar..

evreninmerkezi

🌟Usta Tasarımcı🌟
@planthome a kesinlikle katılıyorum..buarada @HSNBLR kardeşimizin çizimi gerçekten ödül hakediyor..çok güzel bir çalışmayla katılmış yarışmaya..lakin bir eksiği olduğunu düşünüyorum.her tasarım latin veya kendi alfabesiyle para birimini öyle yada böyle bir şekilde temsil eder...yani anlaşılabilir olur...mesela peso için p harfi arap lirası için arapça lam harfi yen için y harfi euro için e harfi olduğunu anlarsınız..dolar için s harfi var diyeceksiniz ama onunda nedeni var işte ama hiç girmeyelim oraya sonuçta neden olan şeyin baş harfi veya temsili...juri belki bu yüzden bu tasarıma eksik not verebilir ama inanın dünyada para birim sembolü diye birşey şuana kadar yapılmış olmasaydı ve hiç bi ülke henüz tasarlamamışken bu iş çıksaydı tasarım gerçekten dört dörtlüktü..buda özgünlüğünü ifade eder ki dünyadan malesef bu kadar da bağımsız değiliz hiç bi ülkenin de olmadığı gibi...yine de tebrik ederim..başarılar dilerim..çok çok iyi bir tasarım yapmışsın..saygılar..

buarada başka arkadaşlardan da bekliyoruz paylaşımlarını...

Son düzenleme:

evreninmerkezi

🌟Usta Tasarımcı🌟
sterlin_peso_rupet2.jpg

images

images

images

images

örnek göstermek adına paylaşmak istedim

coreldraww

🌱Yeni Üye🌱
ben yaklasık 2 hafta once bı tanıdıım aracılıgı ıle 7 tane finalıst kaldıgını ogrendım daha fazlada bılgı vermemısler. Dun yayınladıkları acıklamada ıse ulasan cok sayıda basvurunun degerlendırme suresınden bahsedıolar..Bence bu ıste bısı var ama hadı hayırlısı bakalım...

evreninmerkezi

🌟Usta Tasarımcı🌟
ben yaklasık 2 hafta once bı tanıdıım aracılıgı ıle 7 tane finalıst kaldıgını ogrendım daha fazlada bılgı vermemısler. Dun yayınladıkları acıklamada ıse ulasan cok sayıda basvurunun degerlendırme suresınden bahsedıolar..Bence bu ıste bısı var ama hadı hayırlısı bakalım...

acaba o tanıdığınız kişiyle tekrar irtibata geçmeniz mümkün mü...belki o kişi bu konu hakkında daha ayrıntılı bilgi sunabilir...en azından finalistler hakkında biraz bilgi verebilir belki... heyecanla sizi takip edeceğim.

evreninmerkezi

🌟Usta Tasarımcı🌟
Para birimi isimlerinin etimolojik listesi [değiştir]

Para, tıpkı ülke bayrağı gibi, bir ülkenin kimliğini oluşturan niteliklerden biridir. Fakat ülkeler çoğunlukla başka ülkelerin para isimlerini benimsemişlerdir. Örneğin; Joachimstaler/Taler denince (Amerika, Asya ve Afrika’da) Dolar anlaşılmaktadır (Joachimstaler adı, Çek Cumhuriyetindeki Jáchymov şehrinden gelir; bu şehir ağır maden yatakları ile tanınır).
Para İşaretleri ve Kısaltmaları [değiştir]

Çoğu para değerinin kendine has yazı işareti ya da kısaltması vardır. Bunlarda para birimi sembolü kullanılır. Örneğin;
£, Paund ve Lira için
$, Amerikan Doları gibi pek çok para değeri için
¥, Yen ve Yuan için
€, Euro için
₦, Naira için
İki tip kısaltma vardır: Biri işaret ya da her hangi bir kurala dayanmayan ülke içinde kullanılann harf kısaltması (örneğin; İsviçre Frankı için „Fr“ ya da „sfr“), diğeri de üç harf kuralı kısaltmasıdır, ki bu da uluslararası para ticaretinde kullanılan ISO- 4217 Standardına göre oluşturulmuştur (örneğin; CHF)
Para birimi sembolleri [değiştir]
Çoğu para biriminin karakteristik kısaltması ya da sembolü bulunmaktadır.
₤, Pound ve Lira sembolü; ₤ sembolü L harfinden ve Latin librasından (Pound) türemiştir. Değerli metal ağırlığının ölçümünde ağırlık birimi olarak ve de para birimi olarak kullanılmıştır.
$ birçok para biriminin ve de Amerikan Doları’nın sembolü; Dolar simgesi aslında, İspanya-Meksika Peso’su (Piaster) için kullanılmıştır. Amerika Birleşik Devletleri para biriminin 1780 ve 1790’lı yıllarda yürürlüğe girmesiyle birlikte “Dolar” kelimesi de (Meksika para birimi Amerikan-İngiliz dil kullanımında “İspanya Doları”, yani “İspanyol Taleri” olarak adlandırılmıştır) Meksika’dan devralınmıştır.
¥, Yen ya da Yuan sembolü; Enine tek çizgili ¥ sembolü varyasyonları da vardır. Çin simgesi ve Japon simgesinde iki enine çizgi vardır, fakat Japon sembolü oldukça farklıdır.
€, Avro sembolü; Avro sembolü, 1974 yılı Avrupa Topluluğu baş grafikçisi Arthur Eisenmenger’in tasarımıdır. Yunan harfi Epsilonu (ε), bununla da Avrupa’nın antik kökenini çağrıştırır. İki düz çizgisi Avro ve Avrupa’nın ekonomi sahasının istikrarını simgeler.

KAYNAK :https://tr.wikipedia.org/wiki/Para

evreninmerkezi

🌟Usta Tasarımcı🌟
Birinci tasarımım için pounda benzediği söylenmiş daha önceki mesajları okurken farkettim..ona cevaben gönderdim yukarıdaki mesajımı...saygılar

Son düzenleme:

falqon

🏅Acemi Tasarımcı🏅
düne kadar € Euro mu vardı
İ.Ö. 8. yy dan beri var olan yunan alfabesinden alıntı 5. harf olan epsilon harfidir VE Avrupa'nın da baş harfidir AMA düne kadar bilen yoktu

yani

eğer
paranızın kıymeti yoksa
itibarının perçinlenmesi VE dünyada bilinirliğini
ki
bu LOGO dünyanın en iyisi dahi olsa
sırf LOGO ile sağlayamazsınız

Son düzenleme:

planthome

🏅Acemi Tasarımcı🏅
aslında, sadece yıldızı mı çizip gönderseydik..(!)

dual_head_eagle

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐

Güzel görünüyor fakat üç boyutlu bir çizim yapmışsınız iki boyutlu şekilde bakınca orantısız (simetrisi bozuk) görünür. Birde yıldız atmayı başaramayan çok insan var o yüzden elle yazımı zor bir çalışma diye değerlendirebilirlerdi gönderseydiniz.. Ama görüntü hoş 3 boyutlu haliyle. tebrikler.

serosez

🌱Yeni Üye🌱
benim simgelere benzeyen birtane tasarım görmedim valla :) inşallah bu bana 25000 olarak geri döner :)..