Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TL Simge Yarışması

evreninmerkezi

🌟Usta Tasarımcı🌟
çöp kutusunda olmasaydı gösterirdim emin olun :D Ayrıca sizin çalışmalarınız fena değil 3.çalışmanız içlerinden en iyisi olmuş bence.Ama dereceye girecek kadar iyi mi orasını jüri karar verir tabi. :)

tlsimgesekl2.jpg

aslında ben bu çizimden çok şey bekliorum

TASARIMIN TEMASI
Şartnamede yar alan ”… anlaşılabilir, özgün, estetik, elle yazımı kolay ve akılda kalıcı…” özelliklerine uygun olması açısından tasarımımı tanıtmak isterim. Akılda kalıcılığı ve elle yazımı kolaydır çünkü şeklin temasında özellikle biz Türklerin çok tercih ettiği yöntem bulunmaktadır, el yazısı... Tasarımım Liranın L harfinin el yazısıyla estetik bir biçimde yazılışından ibarettir aslında. Ve ortasında para sembollerinin mimiği diyebileceğimiz yatay çizgi bulunmaktadır. Fakat tasarımım sadece L harfinden ibaret değildir tabi ki.
Şekle bir bütün olarak bakıldığın da bir işareti ”1” net bir şekilde belli olmaktadır buda TL’nin bir numara olduğunu simgeler ”şekil 1 ve şekil 6”.
Ayrıca L’nin zemine yatay yüzeyi şekli itibariyle tuğranın temelini oluşturan yaya çok benzer ayrıca sonsuzluk işaretini de birebir olmasa da kısmen sembolize eder ve sonsuzluk üzerinde Türk Bayrağı silueti dalgalanır ve tuğra konusuyla şu şekilde de yorumlanabilir: “geçmişten aldığımız güçle şimdi daha da güçlü geleceğe… “ ”şekil 2”
Şekli saat yönünde ya da tersi yönde her döndürüşümüzde 1-9-2-3 rakamlarının silüeti çok cidi bir şekilde belli olur ve 1923 tarihi oluşturur.
Şekli sağa veya sola yatırdığımızda 9+6 ifadesi yine çok net gözükecektir ” şekil3 ”,(Atatürk’ün ülkemizi yönettiği süre 15 yıldır“1923-1938”) ayrıca 9 ve 6 ifadeleri altın oranın sembolü fi nin işaretinin φ sağa ve sola yatırılmış halleridirler. Altın oran ne alaka diye düşünülebilir belki ama şeklimi tamamen altın orana uyumlu çizdim”şekil7-diğer sayfada”
Şekle bir bütün olarak bakıldığında yukarıyı gösteren bir ok silüetin görünmektedir.”şekil4”
Yine şekle bir bütün olarak bakıldığında yukarı doğru çıkan basamak silüetleri görünmektedir”şekil5”
Çizim sağa ve sola yatırıldığında da arapça orjinal sekliyle ALLAH lafzı okunmaktadır.."şekil8"
Şekli 3 boyutlu olarak düşündüğümüzde ileri doğru koşan bir insan silütei olduğu açıkça görülmektedir buda güçlenen ve 1 numara olacak olan Türkiye’nin ekonomisinin, parasının koşar adımlarla 1numara olmaya doğru gittiğini sembolize eder. (bir işaretinin sembolize edilişi şekil1 de zaten verilmiştir.)
Bir para birimi sembolünün tüm bunları ifade etmesi gerek diye bir şey yok elbette ama aranan şartlar açısından belirtmek istedim yine de. Ayrıca şekil aynı zamanda lira içinde kullanılabilen “£”pound sembolünden de çok da bağımsız değildir bunu pozitif görüyorum akılda kalıcılık ve yakışıklılık açısında ve bu özelliğiyle de daha orijinal oluyor diye düşünüyorum,kaldı ki pound sembolü zaten lira içinde kullanılır.(kaynak wikipedia)

şekil 1 ..... şekil 6 şekil7 gibi çizimleri buraya eklemeye gerek duymuyorum..onlar juri içindi :tongueout:

Son düzenleme:

z1a2g3l4i

🌱Yeni Üye🌱
merhaba arkadaşım ilk önce baktığımda estetik görüntüsüyle dikkat çekiyordu.Ama teması gerçektende güzel yani iyi anlam yüklemişssin.tebrik ederim.Bu çalışma ile iddalısın ddalı olmanda da haklıasın bence hayırlısı bakalım.bende gönderdiğim tasarımı göndereyim bi de sizden yorumları alalım

z1a2g3l4i

🌱Yeni Üye🌱
91nnT.jpg

ben de bu çalışmayı gönderdim.eğik el yazısı karakterleri ile t ve l harflarinin birleşiminden oluşan şeklin ortasındaki iki yatay çizgiden oluşmaktadır.T türk L lira kelimelerini ve ortadaki iki çizgi ülkemizinde üzerinde bulunduğu asya ve avrupa kıtalarını temsil etmekdedir.yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar..

planthome

🏅Acemi Tasarımcı🏅
bir para simgesinde olması gerekenler;
her türlü el yazımında başka bir harfe, şekle ve sembole asimile olmaması, yazımda deforme olsa bile orjinal ifadesinin bozulmaması, akılda kalıcılığı, hemen hatırlanması,
el yazımına yatkınlığı ve en ufak puntoda dahi olsa görünebilirliği kaybolmamalıdır,
zaten 4 punto istemeleri de ondandır..

harfler ya da şekiller ligatüre edilerek bi para simgesi tasarlamadan önce,

tipografi açısı da dahil yukarıdaki tanımlamalar gözardı edilmemelidir..
yoksa öyle rastgele para simgesi ya da logo çizilmez..

bu jüriler "şey" değil..

bu arada "z1a2g3l4i" simgelerin... yeni yapmışsın gibi duruyor..
bizimkiler eskimiş...

bakmak isteyenler için örnek bu linkte..
https://imageshack.us/photo/my-images/803/96031049.jpg/

Son düzenleme:

z1a2g3l4i

🌱Yeni Üye🌱
"bu arada "z1a2g3l4i" simgelerin... yeni yapmışsın gibi duruyor.. " planthome ne demek istedin pek anlamadım arkadaşım açıklarsan menun olurum

evreninmerkezi

🌟Usta Tasarımcı🌟
91nnT.jpg

ben de bu çalışmayı gönderdim.eğik el yazısı karakterleri ile t ve l harflarinin birleşiminden oluşan şeklin ortasındaki iki yatay çizgiden oluşmaktadır.T türk L lira kelimelerini ve ortadaki iki çizgi ülkemizinde üzerinde bulunduğu asya ve avrupa kıtalarını temsil etmekdedir.yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar..

buna benzer bir tane de ben yapmıştım...iyi olduğunu düşünmesem zaten yapıp göndermezdim :smile: ancak sen bu çizimleri paintle yapmışsın sanırım..şartnameyi tamamen okuduysan orada hangi programlar kullanılabileceği belirtilmiş...

neyse bu arada şartnamede şöyle bir ifade geçiyor:"6.3.Ödüle layık görülen tasarımlar, başvuru tarihi bitiminden itibaren en geç üç ay içinde değerlendirilerek Banka Genel Ağ sitesinde (www.tcmb.gov.tr) kamuoyuna duyurulur. Ayrıca sonuçlar katılımcıların adresine yazılı olarak bildirilir."

bu durumda şu ifade düşünüldüğünde...
"7. Yarışma Takvimi
Başvuru tarihleri: 3 - 31 Ekim 2011
Jüri değerlendirme tarihleri: 1-15 Kasım 2011
Sonuçların açıklanma tarihi: 19 Aralık 2011"
... sonuçlar 1 Şubat 2012 ye kadar uzayabilir...

neyse umarım uzamazda 5 gün içinde bu vuslat son bulur...ben asıl 2500TL lik üçer tane teşvik ödülünü merak ediyorum:smile:

evreninmerkezi

🌟Usta Tasarımcı🌟
hayırlısı beyler yarın göreceğiz simgemizi inşallah

gencali

🌱Yeni Üye🌱
:)) gülmemek için kendimi zor tutuyorum..
arkadaşlar kendiniz için fikir ve düşünce ve yaratıcılık adına çok güzel şeyler yaptınız ama bu ülke için değil merak etmeyin Merkez Bankası'nın Çaycısının adı verilerek içerde bulunan x bir görevlinin yapmış olduğu çalışma ortaya atılır ve sizlerde aaaaaa bumu dersiniz..
Banada biri elinde a4 kağıtları ile koşa koşa geldi belkide 50 tane cizim yapmış bana sordu hangisini göndereyim :))) bu ülkede en kötüsü en iyisi olarak algınadığı için en kötüsünü söyledim bu süper bunu gönder diyerek gönderttim..
Kendim kesinlikle katılmadım.. inanmadığım bişeye katılmak saçmalık olur..

https://imageshack.us/photo/my-images/9/98324714.png

daimon45

🌱Yeni Üye🌱
Ben kendimi tutmuyorum

:)) gülmemek için kendimi zor tutuyorum..
arkadaşlar kendiniz için fikir ve düşünce ve yaratıcılık adına çok güzel şeyler yaptınız ama bu ülke için değil merak etmeyin Merkez Bankası'nın Çaycısının adı verilerek içerde bulunan x bir görevlinin yapmış olduğu çalışma ortaya atılır ve sizlerde aaaaaa bumu dersiniz..
Banada biri elinde a4 kağıtları ile koşa koşa geldi belkide 50 tane cizim yapmış bana sordu hangisini göndereyim :))) bu ülkede en kötüsü en iyisi olarak algınadığı için en kötüsünü söyledim bu süper bunu gönder diyerek gönderttim..
Kendim kesinlikle katılmadım.. inanmadığım bişeye katılmak saçmalık olur..

https://imageshack.us/photo/my-images/9/98324714.png

Senin zavallı haline gülüyorum. İnsanlar kendilerinin meyilli olduğu işleri başkalarından da beklermiş. Bir torpil dalgası almış başını gidiyor.
Ve sen çok bilmiş şahsiyet;
Burada emek verip, bir fikir üretmiş insanların bu davranışlarını küçük görüp dalga geçemezsin. Senin gibiler yüzünden bu ülke çok çekti. (Yapsam nolocak, etsem nolocak, ülkeyi ben mi kurtaracağım...vs.)

Son düzenleme:

evreninmerkezi

🌟Usta Tasarımcı🌟
heyecanla bekliyoruz da sonuçlar nasıl duyurulacak acaba bilen var mı

ayduran

🌱Yeni Üye🌱
Aslında çok güzel olmuş, ama biraz ingiliz sterlinini andırmıyor mu?

POUND.gif

rrkara

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Sonuçlar bugün açıklanıyor. Bakalım ne çıkacak ortaya:))

serosez

🌱Yeni Üye🌱
saat kaçta açıklanıyor bilgisi olan varmı. ben TCMB yi aradım ama bilgi alamadım..

evreninmerkezi

🌟Usta Tasarımcı🌟
bende aradım bilgimiz yok dediler...gün içinde merkez bankasının internet sitesini takip etmemizi istiyorlar...ya anlamadığım şu ki bunlarda bilmiyorsa kim bilecek ...neyse sabır