Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TL Simge Yarışması

buka999

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Bravo çok zekisn

bak benim yazılarıma dıkkat hıc hakaret ıcerıklı yazı yok karsı taraf soylemedıkce kımseyı kırmak ıstemem ama malesef ınsanlar ılla kendılerıne laf soyletmek ıcın hakaret sozlerını eklıyorlar ÖRÜMCEK BEYİNLİ GİBİ..

evreninmerkezi

🌟Usta Tasarımcı🌟
Çıracının şahidi bozacı :D . . . Neyse . . . yarın 20.45 de Başkan Başci TRT Haber de olacak. . . Bu konu hakkında soru bombardımana tutalım lütfen

skyfox

👑Efsanevi Grafiker👑
Çıracının şahidi bozacı...

"Şıracının şahidi bozacıdır" efendim.
Çıracı ile bozacı anlaşamazlar pek; sektörleri farklı.. :D

5gu5b.jpg

Bkz. Şıra hakkında ansiklopedik bilgi
Mayalanmış taze üzüm suyu. Olgunlaşmış üzümden değişik usullerle şıra elde edilir. Tâze şıra çeşitli elementleri ihtivâ etmesi bakımından çok önemli bir besin maddesidir. % 60-80 verimle elde edilen tâze üzüm şırasında ortalama, % 70-80 su, % 12-25 şeker, % 0,12-0,15 pektinler, % 0,02-0,04 tanen, % 0,9-1,5 organik asitler (tartarik, elma asidi), % 0,12-0,5 azotlu maddeler, % 0,3-0,5 kül, enzimler ve B1 vitamini vardır. C vitamini şıra elde edilirken harap olur. B1 vitamini şıranın şaraba dönüşmesi esnâsında kaybolur. Şırada çok az miktarda anorganik (litrede 0,1-0,3 mg) ve çok miktarda organik asitler bulunur. Şıranın bozulmadan muhâfazası ancak pastörize edilmesiyle mümkündür.

Pişmemiş üzüm suyu (şıra) havasız fıçılarda durunca, gaz habbeleri ve köpük meydana gelerek mayalanır. Şarap hâline döner (Bkz. İçki). Bu durumdaki şırada şeker azalıp, ispirto çoğaldığı için, tadı şekerliyken, keskin ve yakıcı olur. Üstü köpükle örtülünce, şıra şaraba dönmüş olur. Şıra kaynatılıp içine pekmez toprağı konursa, pekmez hâline gelir. (Bkz. Pekmez)

Yüz on beş kilogram üzümden yetmiş beş litre şıra çıkar. Şıraya kükürt dioksit konarak, sirke asidi mayası ve başka zararlı mayalar öldürülür. Şıra temizdir, içilir ve şifâlıdır. Şarap hâline dönünce içilmez ve karaciğerde, ruh ve bedende dengesizlik meydana getirir.

evreninmerkezi

🌟Usta Tasarımcı🌟
Anlayana zurna anlamayana davul bunu da anlamadıysa ne zurna ne de davul . . . :D
saygılar

evreninmerkezi

🌟Usta Tasarımcı🌟
Anlayana sivrisinek saz anlamayana davul zurna az diye düzeltmeyin lütfen arkadaşlar :D anlamaya çalışın :D 100 yaşındaki edebiyat kulüpler topluluğu üyeleri bile bu kadar dar kalıplara sıkışmıyo bu çağda artık"kaldıysa tabi :D"
saygılar yine de ama olsun değerli google bilgileri için arkadaşa teşekkürler. Ama konumuza dönelim lütfen. . . Şıralar bitti çıralar tutuştu,başkan basçı busefer bizi unuttu sesimizi duyurabilirsek yarın ne mutlu bize ama bu gidişe bakılırsa pek umut kalmadı içimde. . Tekrar saygılar

skyfox

👑Efsanevi Grafiker👑
Anlayana sivrisinek saz anlamayana davul zurna az diye düzeltmeyin lütfen arkadaşlar :D anlamaya çalışın :D 100 yaşındaki edebiyat kulüpler topluluğu üyeleri bile bu kadar dar kalıplara sıkışmıyo bu çağda artık"kaldıysa tabi :D"
saygılar yine de ama olsun değerli google bilgileri için arkadaşa teşekkürler. Ama konumuza dönelim lütfen. . . Şıralar bitti çıralar tutuştu,başkan basçı busefer bizi unuttu sesimizi duyurabilirsek yarın ne mutlu bize ama bu gidişe bakılırsa pek umut kalmadı içimde. . Tekrar saygılar

Yazılanların yıllarca kalabileceği bir ortamda, anlık duygusal sapkınlıklarla yazmak, yıllar sonra pişmanlık verebilir.

Umurumda bile değil. Çünkü düzeltmeyi senin için yapmadım.

O deyimi senin gibi sadece kulaktan dolma öğrenmiş biri, doğrusunu bilmeli..

Yazmak ve okumak değil sözkonusu olan..

Doğru ifade edebilmek ve doğru ifade edileni anlayabilmek.

Sana hayal dünyan ve duygusal sapkınlıklarınla mutlu (!) yalnızlıklar diliyorum.. :)

evreninmerkezi

🌟Usta Tasarımcı🌟
Haklısın belki ama merak etme kimse senin yazdığın bilgilere yada benimkilere bakıp ogrenmez birseyi herkes senin de yaptığım gibi zaten google amcaya sorar :D gerçi bunu sadece sen değil hepimiz yapıyoruz :D bende sana internet dünyada başarılar dilerim ama farkettiysen benim derdim başka :) ve konumuz da tam benim derdimle alakalı tl simge yarışması :( bilmem anlatabiliyor muyum:)

dual_head_eagle

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Karşılıklı atışmalar veya alakasız mesajlar yerine TL simgesinden konuşulsa güzel olacak.

Yayınlanan simgeleri baştan beri inceliyorum büyük bir çoğunluğu el yazısı tarzında yumuşak hatlardan oluşmuş simgeler.

Bence para simgeleri sert ve keskin hatlardan oluşmalı, Dünya'daki birçok para biriminin simgesi keskin hatlardan, köşelerden oluşuyor. Sterlin (pound) dışında pek simge yok yumuşak hatlara sahip olan.

Ben yaptığım çalışmayı buna dikkat ederek tasarladım ama sonuçlar açıklanmadan yayınlamak istemiyorum. Bekleyelim görelim.

skyfox

👑Efsanevi Grafiker👑
Tanıştırayım:

"Çıracı"

Karşılıklı atışmalar veya alakasız mesajlar yerine TL simgesinden konuşulsa güzel olacak.

Yayınlanan simgeleri baştan beri inceliyorum büyük bir çoğunluğu el yazısı tarzında yumuşak hatlardan oluşmuş simgeler.

Bence para simgeleri sert ve keskin hatlardan oluşmalı, Dünya'daki birçok para biriminin simgesi keskin hatlardan, köşelerden oluşuyor. Sterlin (pound) dışında pek simge yok yumuşak hatlara sahip olan.

Ben yaptığım çalışmayı buna dikkat ederek tasarladım ama sonuçlar açıklanmadan yayınlamak istemiyorum. Bekleyelim görelim.

:rofl:

dual_head_eagle

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Niye çıracı oluyorum, acaba :)

Konuyu doğru eksene çekmeye çalışıyorum.

buka999 ve evreninmerkezi atışmasından çıkması için.

evreninmerkezi

🌟Usta Tasarımcı🌟
Çıraci olsa olsa skyfox olur . . . Alakaya maydanoz olan o çünkü. . . Bi de buka var konuya maydanoz olan :D neyse
keskin çizgiler mantığını doğru bulmakla birlikte gelenekselci bi kimliğe sahip olmadığım için içime sindiremedim pek. . . Ama yine de doğru ve mantıklı bi tespit bu . Arkadaşı tebrik ederim. . . Fakat konuyu baştan beri takip ettiyse gerçekten , benim pound hakkında ki ayrıntılı mesajlarimi görmüş olmalı.orada neden bizim simgemizin pound dan çokda bağımsız olamayacağını anlatmaya çalıştım ama tabi buda benim fikrim sonuçta. . . Her ne kadar yenilikçi olsamda absürt kaçmayı sevmem :D
ayrıca daha öncede dediğim gibi burada ki bazı arkadaşlar konuyu malesef sulandırıyo ve konudan uzaklaştırıyo. . . Konumuz tl simge yarışması ve lütfen yarışmaya katılıp emeğini döken arkadaşlar birşeyler yazsın işkembeden sallayanlar değil.yada en azından saygılı olsunlar çünkü kendileri katılmaya dahi cesaret edememisler... Illa boş boş konuşup kendini tatmin etmek istiyorlarsa lakayt bi çok site bulabilirler kendilerine. . . Neyse dediğimiz gibi konumuz başka . . . Ben bundan sonra boş mesajları okumadan atlayacagm size de tavsiye ederim . . Ve tasarımlarinizi paylaşmanızi tavsiye ediyorum. Bence korkulacak birşey yok. Çünkü korkacak olsanız jüriden , daha doğrusu jürinin çevresinden korkmalisinz :D bu konuda ki endişelerini dile getiren bi arkadaş olmuştu konunun ilk sayfalarında görmeniz mümkün:D
Saygılar

evreninmerkezi

🌟Usta Tasarımcı🌟
2.7. Yarışmaya sunulan tasarımların, Türk Patent Enstitüsünce (TPE) daha
önce korunmaya alınmamış, tescil başvurusu yapılmamış olması
gerekmektedir.
2.8. Yarışmaya sunulan tasarımların özgün olması gerekmektedir. Yarışmaya
katılanlar tasarımlarının kendilerine ait olduğunu kabul, beyan ve taahhüt
etmiş sayılırlar. Tasarımların daha önce başka yarışmalarda ödül almamış
veya yayımlanmamış olması gerekmektedir.

Denmiş, bir ürünün telif hakkı olmadan benim olduğunu nasıl kanıtlarım,
yani postacı yada herhangi yolda bulan biri, zarf ismini değiştirirse ne yapabilirim?

bu arkadaşın düşündüğü beni de çok düşündürmüstü zamanında . . . Acaba hiç biriniz düşünmediniz mi yarışma takviminde neden bu kadar uzun süreler konduğunu. . . Bana ilk okuduğumda çok saçma geldi özellikle de sonuç açıklanma tarihi çok geç gelmişti. . . Kaldıki hala açıklanmadı ve bi arkadaşımız 19 aralık günü bi hafta öncesinden 7 finalist kaldığına dair duyumlar aldığını ve sonuçların açıklanma tarihinin ertelenmesine şaşırdığını söylemişti..araştırma yaptım çevremde bu konuda , ve aynı duyumları alan birbirinden habersiz bi kaç kişi olduğunu görünce de şüphelerim arttı ama daha öncede dediğim gibi ben noterde onaylattm örneklerini ve siteye de bilerek koydum yarın öbür gün mahkeme de delil olurlar diye :D sizi de sitede deliller sunmaya davet ediyorum :)
saygılar :D

skyfox

👑Efsanevi Grafiker👑
Boş işlerle uğraşıyorsunuz. Şu mesajımı okumadığınız belli:

FJtUm.jpg
TL’f

Dolar’ın simgesi $

Euro’nun simgesi €
Sterlin’in simgesi £
Yen’in simgesi ¥
*
Türk Lirası’nın ne?
TL.
*
E çok banal tabii.
O yüzden...
Merkez Bankamız yarışma açtı.
Paramıza simge arıyor.
*
Paramıza simge arayan Merkez Bankamızın kasasında ne var birader? Başbakanımız söyledi, eskiden 27 milyar “dolar” vardı, şimdi 95 milyar “dolar” var. TL olsaydı, onu da söylerdi.
*
Ulaştırma Bakanımız dün açıkladı,
İzmit Körfez Köprüsü 1.1 milyar “dolar”a mal olacak, kadeve hariç 35 “dolar”a geçilecek.
*
Sağlık Bakanımız 210 milyon “dolar”a aşı ihalesi açarken, Turizm Bakanımız 150 milyon “dolar”a mal olan otelin açılışını yaptı.
*
Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre, 11 milyon yurttaşımız günde 2 “dolar”la geçinirken... İşçi Bulma Kurumumuz, paritenin zıpladığını görünce, İşsizlik Sigortası Fonu’nda istiflediği 165 milyon “dolar”ı satarak, voliyi vurdu.
*
İstanbul’un elektrik dağıtım işi 1.8 milyar “dolar”a alıcı bulurken... Göbek adı Türk olan Telekom 6.5 milyar “dolar”a satıldı. Süperlig’in naklen yayını 321 milyon “dolar”a giderken... TRT, ikinci lig maçlarına 40 milyon “dolar” verdi.
*
Türkiye Ziraatçılar Derneğimiz, çiftçi başına ödenen 40 “dolar”lık desteğin yetersiz olduğunu belirtirken... Tarım Bakanımız, ahalinin refahı arttığı için normalden fazla et yediğini, ahalimiz normalden fazla et yediği için, etin kilosunun 19 “dolar”a çıktığını söyledi.
*
Kültür Bakanımız, tanıtıma ayrılan 140 milyon “dolar”ın kendilerine yetmediğini ifade ederken... Enerji Bakanımız, 42 milyar “dolar”lık kömür rezervi bulduğumuzu müjdeledi.
*
YÖK Başkanımız, kopya çetesinin KPSS sorularını 20 bin “dolar”a sattığını açıklarken... Diyanet İşleri Başkanlığımız, Hac kurban ücretinin 115 “dolar” olduğunu açıkladı.
*
Başbakanımız, 100 milyon “dolar”a Uzay Merkezi kuracağımızı... Çılgın kanal projesine ise daha kafadan 30 milyar “dolar” vermeye hazırım diyen işadamımız olduğunu söyledi.
*
TOKİ’den kira öder gibi Ankara’da ev sahibi olan vatandaşlarımız, iki artı birlerden 74 “dolar”, üç artı birlerden 96 “dolar” yakıt aidatı alındığını anlatırken... CHP soru önergesi verdi: Dışişleri Bakanı’nın oturduğu ev için aylık 20 bin “dolar” kira ödendiği doğru mu?
*
Bu arada, evlatlarını özel eğitim kurumlarımıza gönderen veliler, ücretlerin “dolar”a endeksli olmasından yakındı.
*
Çorum konulu kompozisyon yarışmasını kazanan öğrencimize 500 “dolar” ödül verilirken... Antalya’da 5 bin “dolar” ödüllü, en temiz tuvalet yarışması düzenlendi.
*
Vaziyet böyleyken...
Merkez Bankamız itibarı artan paramıza simge arıyor ki, dünya baktığında şıp diye tanısın.
11 Eylül 2011 Pazar
yozdil@hurriyet.com.tr

'TL' harfleri simgemiz işte. Nesi eksik?

evreninmerkezi

🌟Usta Tasarımcı🌟
"Çağın gerisinde kalmak . . ."
Arkadaşlar bu akşam 20.45 te TRT Haber de olsun sorularımız lütfen

evreninmerkezi

🌟Usta Tasarımcı🌟
Çağın gerisinde kalmak derken merkez bankasında yada dünya çapında düşünülecek olursa merkez bankalarında yalnızca dolar rezervi olduğunu düşünmekten bahsetmiyorum sadece .ayrica" TL Olsaydı söylerdi" falan gibi komik cümlelereyse cevap dahi vermeyeceğimi daha önce dile getirmiştim zaten. . . :D
araştırmaya ve gelişeme davet ediyorum çünkü bilmemek değil öğrenmemek velhasıl araştırmamak ve yine velhasıl düşünmemek ayıp :D
saygılar :)

skyfox

👑Efsanevi Grafiker👑
Çağın gerisinde kalmak derken merkez bankasında yada dünya çapında düşünülecek olursa merkez bankalarında yalnızca dolar rezervi olduğunu düşünmekten bahsetmiyorum sadece .ayrica" TL Olsaydı söylerdi" falan gibi komik cümlelereyse cevap dahi vermeyeceğimi daha önce dile getirmiştim zaten. . . :D
araştırmaya ve gelişeme davet ediyorum çünkü bilmemek değil öğrenmemek velhasıl araştırmamak ve yine velhasıl düşünmemek ayıp :D
saygılar :)

Boş teneke olduğun çıkardığın gürültüden belliydi zaten de..

Cehaletinle de üstüne tüy diktin. Terbiyesizliğin de cabası.

Banknot nedir, neyin karşılığı olarak basılır? Emisyon nedir? Araştır bakalım.

(Bu elemanın flood yapıp durmasına neden göz yumulduğunu da anlamış değilim ayrıca..)

dijitalusta

🌱Yeni Üye🌱
https://d1201.hizliresim.com/t/t/22vsv.jpg

Benimde umudum kalmadı bende aşşağıdaki simgeyle katıldım.

22vsv.jpg